Varázsolj játékot a házimunkából gyermekeidnek

TÁMOGATOTT TARTALOM

Gondoltad volna, hogy a gyerekek bevonása a házimunkába sok esetben felér a méregdrága fejlesztő játékokkal? Kéz- és szemkoordináció-fejlesztés bepakolni a mosást, a sütés erősíti a türelem képességét. Hogy mi mindenre jók az otthoni feladatok – ezekről mesélt lapunknak Sásvári Noémi, életút coach.

– Mi okozhatja egyes szülőkben a kényszert arra, hogy mindig megvásárolják gyerekeiknek a piacon fellelhető legújabb fejlesztő játékokat? Megfelelési kényszer? Kompenzálás? Tájékozatlanság?

– Elég sok negatív dolgot írunk a Covid számlájára, azt hiszem, hogy a világjárványnak van köze a folyamatos túlköltekezéshez is. Azokban az években, tőlünk független okok miatt, a négy fal közé voltunk zárva, és rá voltunk kényszerítve, hogy akár a homokot is bevigyük a házba, hogy a gyerek játszthasson, kapcsolódhasson a természettel. Viszont sajnos ezek a berögződések sokakban megmaradtak a mai napig. Ma már lehetőségünk lenne kivinni a gyereket az erdőbe, hogy első kézből tapasztalja meg a természetközeliséget. Ehelyett a fogyasztó társadalom az súlykolja belénk, hogy vásároljunk.

Sokszor nem is gondolunk bele abba, hogy milyen egyszerűen elő tudnánk mi magunk is állítani egy-egy játékot. Vegyük például a boltok polcain megtalálható színes, szagos gyurmát, amit általában a legtöbb korosztályú gyerek szeret. Otthoni környezetben, akár közösen, liszt, só, olaj és víz összegyúrásával előállítható a házi gyurma. A színeket, illatokat pedig kedvünkre variálhatjuk ételfestékekkel, természetes illóolajok, fűszerek felhasználásával. Ez csak egy példa a sok közül, hogy mennyivel több élményt adhatunk a gyerekünknek, ha közösen készítjük el a játékait. Hozzátenném, hogy sok esetben a házilag elkészített játékok még tovább maradnak jó állapotúak, mert a gyerekek jobban vigyáznak rájuk.

– Kisfiaid alapvető segítséget jelentenek számodra a háztartásvezetésben. Milyen technikáid vannak arra, hogy a kötelező feladatokból játékot varázsolj?

– Ha valakinek elmesélem, hogy a két- és ötéves fiam számára konkrétan vita tárgyát képezi az, hogy ki porszívozzon fel, akkor hitetlenkedve néznek. Pedig a szülő a gyermeke marketingese, aki képes arra, hogy akár lehetetlennek tűnő feladatokat úgy csomagoljon be, hogy az a végén játék legyen. Mint kétgyerekes édesanya, természetesen én is megtapasztaltam az anyasággal és párhuzamosan a háztartás vezetésével kapcsolatos nehézségeket, és rádöbbentem arra, hogy nem kell egyedül megoldanom mindent.

A közösségi médiából ömlik ránk a tökéletes anyaság, a tökéletes anya-gyerek időtöltés látszatképe, de tudatosítani kell magunkban, hogy ez nem a valóság. Az Instagramon látott 60 másodperces videóban azt látjuk, hogy az anyuka kisfiával tökéletes harmóniában alkot valamit. Az ingecske kivasalva, anya haja kifogástalan a kisvideón, de azt már nem mutatják meg, hogy a fennmaradó 50 percben éppen azzal kínlódik az anyuka, hogy rendet tegyen, miközben nyugtatja a picit. A lényeg, hogy helyén kezeljük a dolgokat. Már az, hogy jó anyák akarunk lenni egy jel arra, hogy már azok vagyunk.

Minden esetben az a fontos, hogy megismerjük a saját gyermekünk személyiségét, igényeit, és ennek megfelelően vonjuk őt be különböző feladatokba. Hogy mire fogékony a gyerek az személyenként változik. Szem előtt kell tartani azt is, hogy mely területeken szükséges a fejlesztés. Személyes konzultációim alkalmával sokszor találom szembe magam azzal a problémával, hogy a gyerek nem akarja elpakolni a játékait. De mi van akkor, ha azt mondjuk, hogy a játéktároló doboz a kórház, a szanaszét heverő játékok pedig a betegek, akiket kórházba kell szállítani. Tegyünk egy próbát a saját gyerekünk esetében is.

– A különböző háztartási feladatok milyen képességek fejlődésére vannak hatással?

– Annyira egyszerű feladatok segíthetnek a különböző készségek és képességek fejlesztésében, hogy talán eszünkbe sem jutnak. Például, ha engedjük a gyerekünknek, hogy saját magának töltsön egy pohár vízet, azzal egyszerre járulunk hozzá a szem- és kézkoordináció fejlődéséhez, de ugyanúgy az egyensúlyérzék szabályozásához is. Nem utolsó sorban az önállóságra való nevelés fontossága sem elhanyagolható, hiszen senki sem szeretné, hogy anyámasszony katonája legyen a gyerekéből. Ugyanígy a mosógép bepakolása segítheti gyermekünk színfelismerési- és szétválasztási képességét. Vagy a közös sütés-főzés, amely a különböző mértékegységek megtanulását, a komplexebb, elvontabb fogalmak megértését segíti elő. Ha a gyerekkel közösen muffint sütünk, akkor a türelmét is fejlesztjük, hiszen kénytelen lesz kivárni, amíg megsül a sütemény. A porszívózás az örök kedvenc témám, hiszen ennél a feladatnál egyszerre rengeteg minden koncetrálódik: ha a gyerek kiporszívózza a szőnyeget, akkor egyszerre fejlesztjük a részletekre való odafigyelés képességét, a formafelismerést, az egyensúlyérzéket, a térorientációt. Mindeközben nem elhanyagolható, hogy a szülő is mentesül némi feladattól. Természetes, hogy az elején dolgoznunk kell a gyerek után, de csak idő és kitartás kérdése, hogy tökéletesen megtanulják a bizonyos feladatokat. Mindig ott kell lennünk segítségként, és arra is figyelnünk kell, hogy mit bír meg a gyerek.

– Beszéltünk arról, hogy milyen típusú feladatokba vonhatjuk be gyerekeinket. Viszont mit gondolsz arról, hogy a szülő 0-24-ben a gyerek szórakoztatóegysége legyen?

– A gyereknek szüksége van egyedüllétre. Téves elképzelés, hogy minden egyes mozdulatát figyelni kellene, és a nap minden percében a rendelkezésére kellene állnunk. Nem leszel attól rossz anya vagy apa, ha a gyermeket hagyod egyedül játszani. Mindenki érzi szerintem az egészséges egyesúlyt, hogy mikor szükséges csatlakozni a gyerekhez, és mikor kell határokat húznia. A személyes konzultációm során számtalan alkalommal találkoztam azzal, hogy az anyukák átesnek a ló másik oldalára, és azt gondolják, hogy akkor tesznek jót a gyerekeknek, ha minden pillanatban elérhetőek. Pedig a gyerek meg kell tanulja, hogy türelmmel legyen a szülő iránt, és vannak olyan helyzetek, amikor önállóan kell megoldania a problémákat.

– Mit tehet az a család, ahol a különböző, boltban megvásárolt fejlesztő játékok piramisként tornyosulnak a lakásban, de gyereke megunta őket, és nem használja?

– Játékforgatást kell eszközölnie. Mit jelent ez? Minden kategóriából csak egy játékot látótávolságban hagyni, a többit elpakolni. Természetesen, ha egy bizonyos játékot kér a gyerek, akkor nem szabad megtagadni tőle, viszont érdemes elpakolni a fölösleges játékokat. Kis lakások esetében megfelelőek lehetnek a nem átlátszó dobozok is, mert azok tartalma rejtve marad a gyerek elől, és gyakorlatilag egy idő után elfelejti őket. Így, amikor újra előkerülnek, nagyobb lesz az öröm és az újdonság varázsával hatnak.

– Közelednek a húsvéti ünnepek. Te milyen tevékenységekbe szoktad bevonni a gyermekeidet?

– Kihagyhatatlan a tojásfestés a mi családunkban, amit a gyerekekkel közösen végzünk. Konkrétan mindkét fiam alig várja ezt az ünnepet. Kár lenne a rohanó világra, az időhiányra hivatkozva megfosztani őket ettől az élménytől. Tanácsolom a kedves olvasóknak, hogy próbáljanak együtt készülni az ünnepre. Az anyukák senkinek sem tesznek jót azzal, ha minden magukra vállanak, és túlhajszolják magukat. Életkortól függően minden gyereket be lehet vonni úgy a húsvéti nagytakarításba, mint a finom terülj-terülj asztalkám megalkotásába. Csak időben kell nekifogni a különböző feladatoknak, és magunknak is emlékeztetőül felírni, hogy a türelem rózsát terem.

Ha vannak elakadásaid a személyes életedben, esetleg úgy érzed anyaként, hogy szükséged lenne értő fülekre, olyan személyekre, akik hasznos és tapasztalatokon alapuló tanácsokat adhatnak, akkor keresd bizalommal Noémit az alábbi e-mail címen: lebegokolibri@gmail.com

Ha további tippekre vagy kíváncsi, akkor nézz körbe Noémi Instagram-oldalán! Összegyűjtöttünk egy kis ízelítőt a különféle játékajánlásaiból:

Szenzoros játék és takarítás

Szenzoros játék - avagy menet közben változik a játék kimenetele és ez nem baj

A gyerek nem beszél arról, hogy mit érez

Miért fontos bevonni a gyereket a házimunkába