Akik követik az egyre népszerűbb Tétova ínyenc gasztroblogot, jól tudják, hogy Dimén-Varga Tünde segítségével élvezetesen lehet kalandozni az ízek világában. Egy különleges ételköltemény elkészítése, tálalása, fogyasztása szép úti emlékeket idézhet fel vagy vetíthet előre, de mindenképpen különleges hangulatot lophat a téli mindennapokba.
„Mindig is érdekelt más népek konyhája, de nagyobb lendületet az utazásaim adtak. Külföldön mindig kóstolgatok, piacra járok, meglesem, hogy mit tesznek a helyiek a kosarukba, és ha lehetőségem adódik rá, még ott meg is főzöm. Ötleteket gyűjtök, magazinokat vásárolok, fényképezek, aztán itthon megfejtem a titkokat” – meséli Tünde, miközben finomságokat válogatunk a blogjáról. Megtudom – és Tündét ismerve meg sem lepődöm –, hogy az olasz és a vidéki francia konyha áll hozzá közel, mert – magyarázza – változatos, friss alapanyagokat használ, és valahogy benne van nemcsak az étel, de az élet szeretete is.
Érdekes volt megfigyelni, hogy Párizsban még egy zsúfolt bevásárlóközpontban is minden helyi vásárló kosarába bagett, sajt és bor került.
Vagy ahogy Olaszországban a kisgyerekek is boldogan eszik azt, amit a felnőttek, nincs külön lebutított gyerekmenü – mondja Tünde, aki civilben pszichológus, pszichoterapeuta, és a receptjeit olvasgatva elhisszük: oldani a feszültséget, átírni egy nap hangulatát nemcsak szavakkal, játékkal, simogatással, hanem ízekkel is lehet.
Rusztikus norvég almatorta
Hozzávalók: 1 1/2 bögre liszt, 1 1/2 kk sütőpor, 1/2 kk fahéj, csipetnyi só, 1 bögre barna cukor, 10 dkg vaj, 3/4 bögre aludttej, 2 tojás, 1 kk vaníliakivonat
A tetejére: 3 alma, 2 ek cukor, 1/2 kk fahéj
Elkészítés:
Bekapcsolom a sütőt 200 fokra. Egy kerek tortaformát papírral kibélelek. Egy tálban összekavarom a száraz anyagokat, félreteszem. A nedves alapanyagokat egy másik tálban szintén összekavarom, majd fokozatosan hozzáadom a száraz keveréket. A tortaalapot a sütőedénybe öntöm, tetejét elegyengetem. Meghámozom az almákat, és mindeniket 8 szeletre vágom. Kirakom velük a torta tetejét, megszórom cukorral és fahéjjal. Kb. 30 perc alatt sül meg. Tűpróba kötelező.
Katalán krém
Hozzávalók: 1 l tej, 6 tojás sárgája, 30 dkg cukor, 4 ek tápióka keményítő/2 ek kukoricaliszt, 1 fahéjrúd, 1 citrom héja
Elkészítés: A tejet a fahéjrúddal és a citrom vékonyan lehámozott héjával felforrósítom. A tojássárgákat a 20 dkg cukorral krémesre kavarom. A keményítőt kevés tejjel elkavarom és a tojásos krémhez adom. A forró tejet (leszűrve) fokozatosan a krémhez kavarom. Lassú tűzön addig kavargatom, amíg besűrűsödik. Forrnia nem szabad, mert a tojás kicsapódhat. A kész pudingot formákba öntöm (ez a mennyiség 6 formához elég), hagyom kihűlni. Tálalás előtt egy-egy evőkanálnyi cukrot szórok mindenik puding tetejére, és a kézi lángszóróval karamellesre olvasztom.
Pelmenyi (orosz töltött tészta specialitás)
Hozzávalók
A tésztához: 30 dkg liszt, 1 tojás, csipet só, 1 dl víz (amennyit felvesz), 2 babérlevél (a főzővízbe)
A töltelékhez: 25–30 dkg őrölt hús (disznó/marha), 1 kis fej hagyma, só, bors, 2 cikk fokhagyma
A tálaláshoz: 5 dkg vaj, kapor/petrezselyem, 1 dl tejföl
Elkészítés: Egy tálba beleszitálom a lisztet. Beleütöm a tojást, beleszórom a sót. Villával elkavarom, majd fokozatosan vizet adok hozzá, hogy gyúrható tésztát kapjak. Kézzel folytatom a gyúrást. Ha a tészta összeállt, már nem ragad. Hűtőbe teszem egy fél órára. Közben összeállítom a tölteléket: a darált húst az apróra vágott hagymafélékkel, sóval, borssal összegyúrom. A tésztát a hűtőből kiveszem, 4 részre osztom, vékonyra kinyújtom. Pohárral vagy pogácsaszaggatóval kiszaggatom. Mindenik kör közepébe teszek egy kiskanálnyi tölteléket, félbe hajtom, lenyomkodom. A sarkakat csak simán összecsippentem (ez a hagyományos módszer), vagy ha cifrázni akarom, összecsippentés előtt még sodrom is picit. Nagy fazékban vizet forralok, és a pelmenyiket több részletben kifőzöm.
Egy mélyebb edényben vajat olvasztok, a leszűrt pelmenyiket erre szedem ki. Kaporral vagy petrezselyemzölddel megszórom és tálalom.
Cannolo – a szicíliai farsangi fánk
Hozzávalók
A tésztához: 25 dkg liszt, 5 dkg kakaó, 30 ml marsala (nálam portói, pardon), 1 kk kávépor, 3 dkg porcukor, késhegynyi só, 1 tojás, 5 dkg zsír, 1 kk fahéj, 30 ml fehérborecet (nálam bodzaecet)
A krémhez: 75 dkg ricotta, 15 dkg porcukor (nálam vaníliás), 10 dkg étcsoki
A kenéshez: kevés tojásfehérje. A sütéshez: fél liter olaj. A tetejére: porcukor.
Elkészítés: A tészta hozzávalóiból ruganyos tésztát gyúrok. Ha teljesen összeállt, fóliába csomagolom, és beteszem a hűtőbe egy órára. Közben elkészítem a krémet: a csokit darabokra vágom, a ricottát a porcukorral és a csokival kikavarom. Egy evőkanálnyi csokit meghagyok a díszítéshez. Felhasználásig hűtőbe teszem a krémet.
A tésztát vékonyra kinyújtom. Kerek (vagy négyszögű) formával kivágom. A kerek formákat sodrófával oválisra lapítom. Egy kisebb edényben olajat forrósítok (közepesre, mint a fánknál). A tésztát rolóformákra tekerem. Az illesztésnél megkenem tojásfehérjével. Szerre kisütöm mindeniket az olajban, vigyázva, hogy meg se égjenek, de azért átsüljenek. Papírtörlővel leitatom a fölösleges olajat. Ha a fánkok kisültek, hagyom kihűlni őket, majd mindeniket megtöltöm a ricotta krémmel. A fánkok végén a krémet megszórom a maradék csokival. Porcukorral meghintem. Ebből a mennyiségből 20-24 roló lesz, attól függően, mennyire vékonyra sikerült kinyújtani a tésztát.
Tipp: A rolókat előre is megsüthetjük. Töltetlenül napokig elállnak és ropogósak maradnak.
Viktória királynő tortája
Hozzávalók
A piskótához: 6 tojás, 25 dkg cukor, 10 dkg őrölt mandula, 14 dkg liszt, 5 ek víz, 1 ek rózsavíz, 2 kk sütőpor,
A krémhez: 25 dkg málna, 50 dkg mascarpone, 25 dkg görög joghurt, 1 ek rózsavíz, 10 dkg (vaníliás) cukor
A díszítéshez: 25 dkg málna, rózsaszirmok, porcukor, kevés tojásfehérje
Elkészítés: A tojások fehérjéből kemény habot verek. A folyamat vége felé fokozatosan hozzáadom a cukor felét. A tojások sárgáját fehéredésig kavarom a cukor többi részével. Hozzáadom a vizet és a rózsavizet. Belekavarom a lisztet, mandulát, sütőport és végül óvatosan a kemény habot is. A tortaformába sütőpapírt teszek, és 180 fokra előmelegített sütőben 45 percig sütöm. Tűpróba kötelező!
Ha a torta megsült, hagyom teljesen kihűlni. A rózsaszirmokat kandírozom, vagyis megkenegetem tojásfehérjével és megszórom porcukorral. Hagyom száradni.
A málnát kiolvasztom és alaposan lecsöpögtetem. A málnaszemek kb. felét (a szebbeket) félreteszem a díszítéshez. A másik felét kinyomkodom. A mascarponét krémesre kavarom a joghurttal, cukorral és rózsavízzel. Végül a málnavelőt is belekavarom. Kb. fél órára hűtőbe teszem, hogy kissé megdermedjen.
Ha minden készen áll, összeállítom a tortát. A piskótát vízszintesen három darabba vágom. A krémet elosztom a rétegek között úgy, hogy a tetejére jusson a kevesebb krém. Az egyes rétegekre szórok még kevés málnát és rózsaszirmot, a tetejére pedig mindkettőből bőségesen. A szépség kedvéért még porcukrot szitálok rá, és máris tálalhatom. Eredetileg az ötórai teák kísérője volt Angliában, de szerintem szülinapra is fejedelmi. Akarom mondani… királynői.
Fotó: Tétova ínyenc
A cikk nyomtatott változata a Nőileg magazin 2017. januári lapszámában jelent meg.