• Fotó: Dénes Botond
Simó Erzsi ötvenegy éve oktat román nyelvet és irodalmat Kézdivásárhelyen. Igen, Erzsi, semmiképp sem Erzsébet. Ám diákjainak, kollégáinak, barátainak, közeli, de akár távoli ismerősöknek is ő Bözsi vagy Böske, és ez a név a védjegye. S bár tizenkét éve nyugdíjazták, ma is minden nap románt tanít, utat mutat, segít, felkarol, istápol, és együtt izgul diákjaival az érettségi vizsga előtt.

Még egy ilyen nincs is
Bözsi nem egy szokványos tanárnő, hanem egy ma is aktív, belevaló nő, akinek élete az oktatás, és akinek az elmúlt tíz éve azzal telt, hogy otthonát olyanná formálta, amilyen a világon még egy nincs. A lakása sem szokványos. Sokkal inkább
formabontó, ötletekben gazdag, rendkívül önazonos, berendezésében minimalista, elképzelését tekintve pedig néhol meghökkentő. Egy igazi kuriózum.
A lakás legdominánsabb elemei a csillárok, amelyekről minden szobában több kiló gyöngy, gömb, ékszer, ajándékba kapott apró tárgy lóg le. Minden bútor fehér, ugyanígy a legtöbb dekorációs elem is, a hajópadló és a csempe is, Erzsi elképzelésének megfelelően, körömlakkal fröccsentett. Nagyon sok ötletet maga valósított meg, vagy aprólékosan elmagyarázta a mesterembernek, aki aztán olyanná formálta, amilyennek ő megálmodta.

A kisszoba három meghatározó elemet hordoz: az első a pirossal megbolondított, tíz kiló gyöngyöt tartó csillár, amely alatt hozzá passzoló, ám korántsem szokványos virágtartó pózol, amelynek elemei egy törött, ám megragasztott váza, óriási pezsgőspohár, valamint sok-sok üres körömlakkos üveg.
És ha valaki azt hinné, hogy a fekete magassarkút viselője véletlenül felejtette a bútoron, téved: az is dekorációs elem,
ugyanis Bözsi imádja a szép lábbeliket, ezért azt is szereti, ha szem előtt vannak. A bútor egyébként ötvenéves, és eredetileg barna ajtajai voltak. A szoba másik részében olasz fotelek ékeskednek, a padlón Böske egyik mottója, saját kézírásával: „Nem kopogtat a szerencse, csináltass ajtót.”

„Gyöngy a csillag, úgy ragyog”
A fürdőszobában fogkefe, szappan, sminkkollekció, pongyola vagy házipapucs nem látszik, ezek mind szekrényben vannak, mert semmi nem lehet elöl. Természetesen a rabicfal sem éktelenkedik, azt is gyöngytömeggel takarták el. A vízórának is „karperece” van, hiszen csupasz az sem lehet. Kézzel színezett csempe, strasszkövek, csillogó szívek és vázák alkotják a fürdőszoba összképét.
„Karácsony mindig van” – emeli ki a tanárnő, hiszen nála a karácsonyi gömbök egész évben a dekoráció részei.
A nagyszobába toppanva rögtön megkapja a szemet az ezüst színű magassarkú cipő, ami szintén nem hanyagság eredménye.
Körülötte törött csempe – szándékosan – piros fugával és apró gömbökkel, amelyek tökéletesen harmonizálnak színben a falra rögzített, Velencéből hozott arcmaszkokkal. Számomra a legkedvesebb darab egy porcelán táska, amely szintén dekorációként díszeleg, Böske azonban bevallja, hogy néha az utcán is viseli, annyira tetszik neki a dizájnja.

Rendhagyó a konyha is
Talán más nők lakásában a konyha a központi elem, ahol az élet zajlik. Nos, itt is, csak másképp. A tanárnő ugyanis tud főzni, de nem szereti az ételszagot, így inkább
a gáztűzhely rózsáit is hatalmas gyémántokat idéző kövekkel rakta ki, a mosogatóba pedig szintén gyöngykompozíciót helyezett.
Üresek a pultok, a hatalmas konyhabútor szekrényeiben pedig könyvek, ruhaneműk, limlom, és minden olyan dolog van elrejtve, amelyeknek szintén semmi keresnivalójuk szem előtt. A földre ezúttal királykék kompozíció került, a gázcsövek pedig itt is „karperecekkel”, órákkal vannak elrejtve.

A lakásban a legtöbb elemnek története és lelke van, hiszen nagyon sok dolog ajándék a diákoktól vagy a kollégáktól. Így lehet az, hogy
van, ami Malajziából, Londonból, Bécsből, Budapestről, Velencéből, Párizsból, Berlinből vagy Amszterdamból érkezett a tanárnő otthonába.
Simó Erzsi nagyon szereti a rendet, minden és mindenki inspirálja. Minden, ami fénylik, megtalálja a helyét az ő lakásában, hiszen szenvedélyesen szereti a fényt, amint fogalmaz: „azért születtem, hogy örüljek a fénynek, a szépnek”.
korábban írtuk
Szőcs Előd: A nők mozgatják a világot
Különleges életutat tudhat magáénak Szőcs Előd, aki sportkarrierjét hátrahagyva talált új hivatást a gasztronómia világában. Nem kedveli, ha séfként emlegetik, sokkal közelebb áll a szívéhez, ha egyszerűen szakácsként hivatkoznak rá.