Nincsen farsang fánk nélkül, de lássuk, mi van a fánkon túl! Asztalos Ágnes és Kovács Eszter kollégánk az ivói Irgó Étterem és a makfalvi Gerendás panzió szakácsával hagyományos székely, illetve a farsangi bolondozáshoz passzoló fogásokat készíttettek. Dimén-Varga Tünde szerzőnk, a Tétova ínyenc gasztroblog írója pedig szicíliai finomsággal idézi fel a mediterrán farsang hangulatát.
Korhelyleves Gerendás módra:
Hozzávalók: disznózsír, sertéstarja, sárgarépa, zellergyökér, petrezselyemgyökér, hagyma, fokhagyma, savanyú káposzta és káposztalé, tejföl, kevés liszt, só, bors.
Elkészítés: A kockára vágott zöldségeket és sertéshúst lepirítjuk sertészsíron, sózzuk, borsozzuk. Amikor üvegesre párolódtak a zöldségek, és színt váltott a hús, felöntjük víz és káposztalé keverékével. Ha nagyon sós a káposztalé, egyharmad-kétharmad arányban hígítjuk vízzel, ha kevésbé sós, akkor fele-fele arányban. A fövésben lévő leveshez vékonyra felvágott savanyú káposztát is adunk. Amikor a leves összefőtt, zsírral készített rántással sűrítjük, majd tejfölös habarást is adunk hozzá. A legvégén három-négy cikk fokhagymát robotgépben pépesítünk, majd a forró, de már nem fövésben lévő leveshez keverjük. Tejföllel, reszelt tormával és házi kenyérrel tálaljuk.
Kemencés sült csülök babraguval és aranyburgonyával, tormamártással
Hozzávalók: füstölt, esetleg előpácolt sertéscsülök, só, bors, fokhagyma, sertészsír. A babraguhoz: főtt burgonya, só, bors, olaj. A mártáshoz: reszelt torma, mustár, tejföl, só, bors.
Elkészítés: A házi sertéscsülköt magunk is bepácolhatjuk, majd egy napot hagyjuk állni, hogy átvegye az ízeket. A csülköt négy órán át kell sütni, két órát 150 fokon, majd újabb két órát 110 fokon. Ha nincsen gőzölős kombinált sütőnk, hasonló hatást érünk el, ha a sütő aljába egy tepsiben vizet teszünk, és az edényt, amelyben a csülök van, alufóliával vonjuk be. Az elősütött csülök ezek után zsírban a hűtőben tárolható tálalásig. Tálalás előtt pirítsuk le: 200 fokon húsz percig süssük.
A babraguhoz a hagymát, fokhagymát és paprikát apróra vágjuk, majd olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a főtt szárazbabot, sót, borsot és fűszerpaprikát, kevés paradicsompasztát és sok bazsalikomot, majd összefőzzük. Az aranyburgonyához héjában megfőzzük a burgonyát, megpucoljuk, kockára vágjuk, és bő olajban ropogósra sütjük. A mártás összetevőit összekeverjük, és mártásos tálban, hidegen kínáljuk az étel mellé.
Részeges csirke
Hozzávalók: 1 grillcsirke (körülbelül 1,5-2 kg-os), 3 dl száraz fehérbor, 50 g vaj, 1 alma, 1 kis fej lila hagyma, 2-3 cikk fokhagyma, szárított fokhagyma, 100 g bacon, kakukkfű, szegfűbors, só, bors.
Elkészítés: A csirke belső üregét átmossuk, majd konyhai törlővel szárazra töröljük a bőrét. A sütés előtt legalább egy órával kivesszük a hűtőből, hisz a hús egyenletesebben átsül, ha szoba-hőmérsékletű. Az almát megmossuk és cikkekre vágjuk, a fokhagymacikkeket és a hagymát meghámozzuk, majd a csirke belsejébe tömjük. A szárnyas nyakánál és a lábai közt óvatosan fellazítjuk a mell bőrét, vigyázva, hogy sehol ne szakítsuk azt fel. A puha vajat a fűszerek felével habosra kavarjuk, majd a mell bőre alá nyomkodjuk, és egyenletesen „elmasszírozzuk”. A maradék fűszerekkel bepácoljuk a csirkét, sózzuk, borsozzuk, majd a mellre ráfektetjük a vékony szeletekre vágott bacont. A csirkét tepsibe helyezzük, és alátöltjük a bort, valamint 1 dl vizet. Előmelegített sütőben 220 fokon tíz percet sütjük, majd alufóliával borítjuk le, és 170 fokon 45 perc alatt készre sütjük. Az utolsó percekben levesszük a húsról a fóliát, és 220 fokon megpirítjuk a csirkét.
Farsangi vermutöntet
Hozzávalók: a grillcsirke szaftja, 50 g vaj, 2 dl vermut, szerecsendió, 2-3 evőkanál balzsamecet, 2 evőkanál liszt vagy kukoricakeményítő.
Elkészítés: A csirke visszamaradt levét egy kis lábasba öntjük, hozzáadjuk a fűszereket és a balzsamecetet, majd felforraljuk. Miután felfőtt, levesszük a tűzről, hozzáadjuk a vajat, és selymesre kavarjuk. Kevés liszttel krémes, de nem túl sűrű szószt készítünk belőle. Melegen tálaljuk.
Fűszeres farsangi fánk
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 4 tojássárgája, 500 g vaj, 150 g élesztő, 1, 5 dl tej, 400 g porcukor, 1 evőkanál rum, egy citrom vagy narancs reszelt héja, gyömbérpor, szerecsendió, sütőolaj.
Elkészítés: A langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt. A tojássárgákat egy kanál cukorral kikavarjuk, majd hozzáadjuk a rumot, a citrom vagy narancs héját és a fűszereket. A lisztet a tojássárgával és a felfuttatott élesztővel jól összedolgozzuk. Felolvasztjuk a vajat, majd apránként hozzáadjuk a tésztához, fakanállal alaposan elkavarjuk. Amikor a tészta összeállt, hólyagosodik, és elválik az edény falától, kilisztezett edényben, konyharuhával letakarva langyos helyen legalább fél órát kelesztjük. A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, kinyújtjuk és kiszaggatjuk. A tésztát ismét legalább 30 percig kelni hagyjuk. Ezután nem túl forró olajban a fánk mindkét oldalát aranybarnára sütjük. A fánkokat rácsra vagy papírtörlőre szedjük, és hagyjuk jól lecsepegni. Amíg még forró, porcukorba forgatjuk. A sütés előtt a fánk egyik oldalában bemélyedést készítünk az ujjunkkal, az így kisütött fánkba ugyanis belecsurgathatjuk az öntetet.
Vörösboros áfonyaöntet
Hozzávalók: 200 g áfonyalekvár, egy narancs héja és leve, 1 dl száraz vörösbor.
Elkészítés: A lekvárhoz hozzáadjuk a bort, a narancslevet és a gyümölcs lereszelt héját, majd néhány perc alatt összefőzzük. Az öntetet melegen vagy hidegen is tálalhatjuk.
Cannolo – a szicíliai farsangi fánk
Hozzávalók: A tésztához: 25 dkg liszt, 5 dkg kakaó, 30 ml marsala (nálam portói, pardon), 1 kk. kávépor, 3 dkg porcukor, késhegynyi só, 1 tojás, 5 dkg zsír, 1 kk. fahéj, 30 ml fehérborecet (nálam bodzaecet). A krémhez: 75 dkg ricotta, 15 dkg porcukor (nálam vaníliás), 10 dkg étcsoki. A kenéshez: kevés tojásfehérje. A sütéshez: fél liter olaj. A tetejére: porcukor.
Elkészítés: A tészta hozzávalóiból ruganyos tésztát gyúrok. Ha teljesen összeállt, fóliába csomagolom, és beteszem a hűtőbe egy órára. Közben elkészítem a krémet: a csokit darabokra vágom, a ricottát a porcukorral és csokival kikavarom. Egy evőkanálnyi csokit meghagyok a díszítéshez. Felhasználásig hűtőbe teszem a krémet. A tésztát vékonyra kinyújtom. Kerek (vagy négyszögű) formával kivágom. A kerek formákat sodrófával oválisra lapítom. Egy kisebb edényben olajat forrósítok (közepesre, mint a fánknál). A tésztát rolóformákra tekerem. Az illesztésnél megkenem tojásfehérjével. Szerre kisütöm mindeniket az olajban, vigyázva, hogy meg se égjenek, de azért átsüljenek. A papírtörlővel leitatom a fölösleges olajat. Ha a fánkok kisültek, hagyom kihűlni őket, majd mindeniket megtöltöm a ricottakrémmel. A fánkok végén a krémet megszórom a maradék csokival. Porcukorral meghintem. Ebből a mennyiségből 20–24 roló lesz, attól függően, mennyire vékonyra sikerült kinyújtani a tésztát.
Tipp: A rolókat előre is megsüthetjük. Töltetlenül napokig elállnak és ropogósak maradnak.
A receptek a Nőileg magazin 2015., 2017., illetve 2018. januári lapszámában jelentek meg.
Fotók: Csedő Attila és Tétova ínyenc
Kiemelt kép: Shutterstock