Hétfőn bejelentette a román kormány, hogy a koronavírusra (COVID-19) való tekintettel szerdától, azaz március 11-től március 22-éig felfüggesztik a hazai tanintézmények működését. Ez azt jelenti, hogy mind az óvodák, mind az iskolák kötelékébe tartozó gyermekek otthon maradnak. Azért csak szerdától, magyarázta az operatív testület, hogy legyen idő a szülőknek megszervezni a gyerekek otthoni felügyeletét.
Az iskolai kényszerszünet a koronavírus terjedésétől függően hosszabbodhat, sőt összeérhet a húsvéti vakációval, ez viszont már komoly gondot okozhat a gyermekes szülőknek – amennyiben a felnőtteknek járniuk kell a munkahelyükre. Ha megoldható, hogy otthonról dolgozzanak, és a munkaadó is támogatja, ajánlja ezt a lehetőséget, úgy könnyebb lemenedzselni a gyermekek otthonmaradását.
Dolgozni. Otthonról
Violeta Alexandru munkaügyi miniszter tegnap Facebook-bejegyzésben is kérte a munkaadókat, kezeljék a munkaidőt rugalmasan azokkal szemben, akinek erre szüksége van, ugyanakkor körlevélben szólította fel a belügyminisztérium az állami és magánintézményeket, mérlegeljék annak lehetőségét, hogy alkalmazottaik egy része otthonról dolgozhasson.
Bencze Hajnalka HR-es szakember úgy látja, a termelésben dolgozók számára jelenthet gondot a vírus elharapódzása. Nyilván bármilyen termelést leállítani nem egyszerű döntés, többféle megfontolás eredménye lehet.
Ahol azonban ügyfélszolgálat működik, ott választhatja a cég azt, hogy rotációban, 4 óránként váltják a munkatársak egymást, más esetben viszont a rugalmasságot, a gyerek otthon tartását, s a szülő otthonról való dolgozását támogatja a szakember.
A rémisztő hírek a gyerekeket, fiatalokat is érdekli. Ezt támasztja alá Asztalos Ágnes, iskolai tanácsadó tanár is, aki azt mondja, először bő három héttel ezelőtt hozták fel a témát az elemisek. „Vajon, hozzánk is fognak küldeni a vírusból? Miért akarnak vajon annyi embert elpusztítani?” – kérdezte egyikük. „A gyerekek is meghalnak?” – így a másik. A szemükben ott van a szorongás, mondja a szakember.
Mit kell tenni ebben a helyzetben, amikor megelőző intézkedésként az iskolákat, napköziket, óvodákat is bezárják az országban?
Tényszerűen, nyugodtan, kevés és érthető szóval, a gyerekek szintjén magyarázzuk el, hogy mi van most. Értelmezzük a szavakat, amelyek most olyan gyakran elhangzanak: mi az a karantén, vesztegzár, beszéljünk arról, hogy miért maradnak el a rendezvények, a sportesemények – milyen céllal rendelték el a korlátozást az illetékesek – tanácsolja Asztalos Ágnes. Csakis valós, megerősített, hiteles forrásból származó információkra támaszkodva szóljunk a koronavírus-járványról, tájékozódásra az UNICEF magyar oldala kiváló.