Penész, atkák, a különböző tisztítószerekből felszabaduló gázok – csak néhány azokból a szennyezésekből, amelyek mindennaposak otthonainkban, és amelyek számos betegség okozói lehetnek. Nem mindegy, hogy mit lélegzünk be. A legzöldebb levegőtisztítást, a szó szoros értelmében vett zöld megoldást konkrétan a növényekkel érhetjük el. Egy, a NASA által az 1980-as év végén elkészített tanulmány jelzi, mint ahogy napjainkban zajló kutatások is bizonyítják, hogy számos olyan növény van, amely megszűri a levegőt.
A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal éppen egy tucat növényt vizsgált, és kiderült, különböző mértékben valamennyi csökkentette a körülöttünk lévő mesterséges anyagokból származó veszélyes gázokat.
Ezek a növények, amellett, hogy megkötik a szén-dioxidot, és oxigént termelnek, jelentős mennyiségben kiszűrik például a formaldehidet, triklóretilént és a benzolt. És erre nagy szükségünk is van, miután egyes kutatások szerint a szobák levegője általában szennyezettebb, mint a kinti, még akkor is, ha nagyvárosban élünk.
A zöldikén át a vitorlavirágig
De lássuk, milyen növényeket érdemes beszereznünk, ha tisztább levegőt szeretnénk nap mint nap belélegezni. Az egyik leginkább ajánlott a dracéna (Dracaena marginata), amely amellett, hogy dekoratív, kiszűri a formaldehidet, a benzolt, és számos más, káros vegyületet a szoba levegőjéből. A zöldike (Chlorophytum comosum) is nagyon hatékony a mérges gázok ellen, mint a formaldehid és a xylén. A Fitoland.hu portál szerint egy közepes méretű zöldike négy óra alatt egy 25 négyzetméteres szoba levegőjének szén-monoxid tartalmát mintegy 80 százalékkal csökkenti.
Az aloe is kiváló a formaldehid és a benzol megkötésére, amelyek tisztítószerek, festékek és hasonló, háztartási vegyszerek használatával kerülnek be a háztartásunkba. A gerbera (Gerbera jamesonii) is hatalmas mennyiséget képes megkötni például a triklorietilénből, amely egyes tisztítószerekben van jelen, illetve remek a benzol ellen, ami a festékanyagokból szabadul fel.
Az anyósnyelv (Sansevieria trifasciata) nagy mennyiségű formaldehidet és nitrogén-oxidot (és még számos más vegyi anyagot) képes megkötni. Ezek a vegyszerek pedig ott vannak a legtöbb tisztítószerben, kozmetikai szerben, de még a WC-papírban és a papírzsebkendőkben is.
A szobai futóka (Scindapsus aures) egy másik erős formaldehid-megkötő növény. Továbbá nagyon hatékony a benzol és a xylén gázok megkötésére. A hegyi pálma vagy gyompálma (Chamaedorea elegans) is remek toxinlekötő, érdemes például újonnan lakkozott bútorok közelében elhelyezni. A krizantém (Chrysantheium morifolium) megköti a benzolt, ami megtalálható olyan hétköznapi háztartási vegyszerekben, mint a ragasztók, a festékek, különböző műanyagok és mosószerek, míg az azálea (Rhododendron simsii) a közönséges szigetelőhabból vagy a bútorok rétegelt lemezeiből kiszivárgó mérgező anyagot szűri ki. A vitorlavirág (Spathiohyllum sp.) pedig az egyik legjobb légtisztító képességű növény, ami hatalmas mennyiségű rákkeltő anyagot tud megkötni a levegőből.
Penész, poratka, macskaszőr
Ha viszont valakinek az otthonában kiirthatatlanul felütötte a fejét a penész, vagy éppen a család valamely tagja allergiás a poratkára, a pollenre vagy éppen a macskaszőrre, akkor ott már nem elég a növényekre hagyatkozni, és nem árt beszerezni egy légtisztító készüléket. Az elmúlt időkben gombamód szaporodó kínálatban a közös, hogy valamennyi szűri a helyiségben található levegőt, és eltávolítja a szennyezés nagy részét.