Biztosan sokunknak okozott már fejfájást az ünnepi asztal megterítése, valljuk be, ha vendégeket hívunk az ünnepekre, az utolsó dolog, amit megtervezünk, az az ünnepi asztal terítése. Valahogy mindig fontosabb az, hogy milyen étel, milyen borok, hányféle rövidital, hányfogásos vacsora legyen. Pedig egy tökeletes asztal fél siker. Decemberi lapszámunkban megmutatjuk, hogyan lehet az asztal az ünnepünk középpontja, elmondjuk az asztalterítés etikettjét, és rávilágítunk a mai trendekre.
Babos Ani dekoratőr szerint az a legfontosabb, hogy merjük régi, kincset érő evőeszközeinket, poharainkat, tányérainkat elővenni az ünnepekkor. Mindegy, hogy szentestéhez vagy szilveszterhez terítünk, ne hagyjuk a szekrényben a megörökölt vagy drága pénzen vásárolt étkészletet. De ne szaladjunk előre, lássuk, hogyan kell az előírásoknak megfelelően megteríteni egy ünnepi asztalt.
Terítési tudnivalók
Alapszabály: mindegy, hogy mekkora asztalunk van, próbáljuk meg praktikusan berendezni, ne zsúfoljuk túl, viszont figyeljünk arra, hogy ne maradjon le semmi róla. Első lépés: a terítő kiválasztása. Itt is nyugodtan vegyük elő a féltve őrzött darabokat, az ünnepnél szebb és megfelelőbb alkalom nincs arra, hogy rákerüljön az asztalra. A fehér terítő a legjobb választás, az mindenhez passzol. Nyugodtan feldobhatjuk fényes vagy áttetsző anyagokkal, itt a kulcsszó, hogy a színek harmonizáljanak.
Ha terítő nélkül is mutatós vagy üvegasztalunk van, használjunk csak egy divatos alátétet. Annyi tányért és evőeszközt tegyünk az asztalra, ahány fogás lesz. A szalvétát mindig a tányér bal oldalához helyezzük, majd az evőeszközöket és a poharakat jobbról balra haladva, az ételek és italok sorrendjében tegyük ki. Pohárból legyen vizes és boros pohár mindenképp.
A kanál és a kés mindig jobbra, a villa mindig balra kerül. Sokat ecsetelhetnénk azt is, hogy milyen ételt milyen tányérban szolgáljunk fel, illetve azt is, hogy mi az italok felszolgálásának etikettje, de engedje meg a kedves Olvasó, hogy hely szűke miatt ezt egy későbbi alkalomra hagyjuk.
A dekoráció
Semmi sem szebb egy ésszerűen díszített ünnepi asztalnál, ezért ügyeljünk arra, hogy a dekorációs elemek örömet szerezzenek, és semmiképp ne zavarják az asztalnál ülőket a beszélgetésben. Vigyázzunk, ne tegyünk túl magas gyertyatartót és túl sok gyertyát sem az asztalra. A magas gyertyatartótól a vendégek nem látják egymást, a túl sok gyertya zavarhatja őket a szabad mozgásban.
Szakemberünket egy karácsonyi asztal megterítésére kértük, feladata az volt, hogy színben és díszítésben a mai trendeket kövesse, mindezt úgy, hogy bárki számára elérhető legyen. „Az a tapasztalatom, hogy értékeinket nagyon ritkán tesszük ki az asztalra, pedig a karácsony az a pillanat, amikor mindent bele kell adni” – fogalmaz Ani, „igenis fektessünk hangsúlyt arra, hogy hogyan tálalunk, és mivel díszítünk.”
Babos Ani javaslatára a karácsonyi asztalhoz használjuk a jég színeit: a türkizt, az ezüstöt, valamint a zöldes árnyalatokat, egyébként ezek a 2015-ös év dekorszínei. Ma már nagyon trendi a dekoratőrt házhoz hívni, és megkérni, öltöztesse ünneplőbe lakásunkat, ünnepi asztalunkat. Ani szerint jó megoldás bérelni az asztalterítőt vagy székhuzatokat, egy jó dekoratőr szívesen kiadja ezeket, hiszen számára a két ünnep között éppen holtszezon van. Minimális anyagi ráfordítással maximális hatást lehet elérni vele.
Akkor vagyunk szerencsésebbek, ha otthon minden adott, és csak a fantáziánkat, valamint ízlésünket kell bevetnünk a tökéletes asztaldíszítés érdekében. Ani napokkal azelőtt kigondolja, hogy milyen legyen a díszítés, és idejében nekilát. Azt mindenki maga tudja, hogy az ünnepi asztal terítése és a karácsonyfa feldíszítése mennyi időt vesz igénybe, ha úgy érezzük, hogy szentestére nem készülünk el mindkettővel, akkor az asztalt nyugodtan megteríthetjük akár egy nappal előtte is. A karácsonyfa legyen látható, mutatós, az adventi koszorú lehet jó nagy. Használjunk bátran angyalkákat, rénszarvasokat, gyertyákat, gömböket, legyen érezhető a karácsony. A lakás többi részét nyugodtan díszítsük fel már az első adventi gyertya gyújtása előtt.
Babos Ani tíz évet élt Németországban, rengeteg dekorációs elemet felhalmozott ottléte alatt, örül, hogy végre itthon is elindult a díszítős mozgalom. Egy éve hobbi szinten kezdett el díszíteni Kézdivásárhelyen. Folyamatosan követi a trendeket, és szerez be új dolgokat. Meggyőződése, hogy kevés pénzből lehet igazán jó dolgokat venni, járjunk bolhapiacra, vegyük meg, ami tetszik, egyszer biztosan hasznát vesszük – mondja.
A cikk nyomtatott változata a Nőileg magazin 2015. decemberi lapszámában jelent meg.