Az erdélyi, de főként a székely konyha egyik legkedveltebb alapanyaga a burgonya. A különféleképpen elkészített húsok mellé szinte minden alkalommal krumpli kerül, a változatosságot legfönnebb annak elkészítési módja adja, amely, valljuk be őszintén, szintén eléggé egyhangú.
Régen jártunk az Ivó patak völgyében található Irgó Panzió és Étterem konyhájában, ahol számos finomság készült már. Ezúttal olyan köretek elkészítésére kértük Sándor Szabolcs séfet, amelyek nem burgonyából készülnek, egészségesek, és elkészítésük nem igényel különösebb konyhatündéri fortélyokat.
Párolt zöldség
Ezúttal gyorsfagyasztott zöldségekből készült ez a köret. Természetesen kissé hosszabb főzési idővel, de még ízletesebb lesz ételünk, ha friss alapanyagokból készítjük el azt. Bármelyik megoldást is válasszuk, a felszeletelt, felaprított zöldségeket lassú tűzön, sós vízben roppanósra főzzük. Vigyázzunk, hogy ne főzzük szét azokat, így a gyökérzöldségekkel kezdjük, majd fokozatosan tegyük bele a fővő vízbe a hamarabb puhuló zöldségeket.
Ezután egy serpenyőben vajat olvasztunk, és, alaposan lecsepegtetve,a megfőtt zöldségeket is hozzáadjuk. Óvatosan átkeverjük, ízlés szerint fűszerezhetjük, és máris tálalhatjuk. Sültek, panírozott húsok mellé kiváló választás!
TIPP: só helyett ételízesítőt is tehetünk a főzővízbe. A legjobb, ha nem bolti, hanem otthon készített változatot használunk!
Nokedli
Két személynek elegendő adaghoz két egész tojást, egy csipet sót, kevés olajat és vizet, majd annyi lisztet teszünk, amennyit a folyékony hozzávalók felvesznek. Az elkészült massza csomómentes és enyhén folyós állagú kell legyen. Közben egy nagyobb fazékban vizet forralunk, amelybe nokedliszaggatóval vagy kanállal beleszaggatjuk a nyers tésztát. Addig főzzük, amíg az apró tésztadarabok feljönnek a víz tetejére. Leszűrjük, és friss petrezselyemzölddel megszórva, különféle pörköltek, szaftos húsok mellé máris tálalhatjuk.
TIPP: teljes kiőrlésű lisztet használva még egészségesebb lesz köretünk.
Grillezett zöldségek
Tapadásmentes serpenyőben olívaolajat melegítünk. A hagymát megpucoljuk, majd vékony szeletekre vágjuk, és az olajon megfuttatjuk. A paprikát kicsumázzuk, majd nagyobb kockákra aprítjuk, és az aranybarnára sült hagymához adjuk. Miután a paprika is megpirult, hozzáadjuk a szeletekre vágott csiperkegombát. Óvatosan összeforgatjuk, közben pedig fölaprítjuk a paradicsomot, amelyet majd a legvégén adunk hozzá. Tetszés szerint fűszerezzük, lehetőleg friss zöldfűszereket (petrezselyemzöldet, bazsalikomot, rozmaringot stb.) használjunk.
TIPP: még ízletesebb lehet a köretünk, ha többféle gombát használunk. A séf hangsúlyozta, hogy ezt a köretet csak akkor fűszerezzük, ha teljesen elkészült, különben a gomba levet ereszt, így párolt és nem sült zöldséget kapunk.Ugyanakkor tehetünk bele többféle színű paprikát, cukkinit, zsenge tököt vagy akár padlizsánt is.
Gombás rizs
A rizset kimérjük, átmossuk, majd kevés olajon megpirítjuk. Sándor szerint főzéskor a jól bevált szabályt kell követni: kétszer annyi vizet kell hozzáadni a megpirított rizshez, mint amennyi mennyiséget szeretnénk főzni. Negyed kiló rizshez fél liter vizet használjunk. Közben egy külön edényben megfőzzük a gombát, így a rizs nem veszi át annak barnás színét. Amikor mindkét hozzávaló megpuhult, összekeverjük, majd ízesítjük.
TIPP: Még egészségesebb lesz köretünk , ha barna rizset használunk hozzá, mivel ez a változat rostokban sokkal gazdagabb. Vigyázzunk azonban, hogy a barna rizs jóval több főzési időt igényel. Átlagosan körülbelül kétszer annyi ideig kell főzni, mint a fehér változatot, ezért több vízzel kell felönteni.
Ha gomba helyett mazsolát vagy egyéb szárított gyümölcsöt keverünk a rizshez, izgalmas, nem mindennapi köretet kapunk.
Rizskrokett
Két személy részére elegendő adaghoz negyed kiló rizset főzünk fél liter sós vízben. Miután puha lett köretünk alapanyaga, néhány percet hagyjuk hűlni. Közben előkészítünk egy tálban lisztet, egy másikban pedig prézlit. Egy edényben fölverünk két egész tojást. A rizsből tetszés szerinti gombócokat formálunk, majd ezeket a lisztbe, tojásba és prézlibe forgatjuk. A formás kis gombócokat bő olajban aranybarnára sütjük.
TIPP: maradhatunk a hagyományos változatnál, de akár curry-vel vagy más fűszerrel megbolondíthatjuk krokettünket, attól függően, hogy milyen ízvilágú hús mellé tálaljuk.
Fotók: Csedő Attila