A kolozsvári Quadro Galéria nemcsak aukciókat, hanem tematikus tárlatokat is szervez, s a műkereskedelem mellett a 20. századi romániai képzőművészet művészettörténeti feldolgozásával, valamint a kortárs helyi művészek népszerűsítésével is foglalkozik.
Székely Sebestyén György művészettörténész, a 2008 óta működő galéria tulajdonosa és vezetője elmondta: évente kétszer szerveznek nagyszabású aukciót elsősorban a 20. századi erdélyi képzőművészet jelentősebb alkotóinak munkáiból, emellett időszakos kiállításokkal is rendszeresen jelentkeznek, amelyek jelentős mértékben ugyancsak eladásosak. Hétköznaponként 10 és 18 óra között egyébként a galéria bárki számára ingyenesen látogatható.
Jó ötlet jó pillanatban
Sikerült egy jó pillanatban összehozni a pénzügyi hátteret és a művészettörténeti tudást – emlékezett vissza a kezdetekre a galériavezető. Székely Sebestyén György 2007-ben New Yorkban volt ösztöndíjas, ekkor faxon küldte el a felmondását a Kolozsvári Szépművészeti Múzeumnak. „Egy évig voltam New Yorkban, és úgy akartam hazajönni, hogy előzőleg felégetem magam mögött ezt a hidat, hogy elkezdhessek valami mást csinálni” – mesélte. Már akkor elhatározta, hogy galériát nyit Kolozsváron a hazatérése után, ahol úgy lehet dolgozni és kommunikálni, ahogy érzése szerint akkor az állami múzeumban nem lehetett. Szerencsés időszakot választott, hiszen 2007–2008-ban nagyon jó volt a gazdasági élet a kincses városban, sikerült üzletemberek támogatását megszerezni az induló projekthez.
Négyen alapították meg a Quadrót, később a társai kiváltak, így Székely jelenleg egyedüli tulajdonosként vezeti.
A kereskedelmi vonzat azért fontos, mert önállóságot biztosít a galériának, nem függnek a különféle támogatási politikáktól, így a kulturális tevékenységüket, profiljukat sem befolyásolják külső tényezők. Pályáznak is ugyanakkor a különféle projektjeikre, elsősorban a kutatás, a rendszeres szakmai publikációk biztosítása végett.
Székely és több művészettörténész kollégája muzeális értelemben dolgozza fel a romániai és ezen belül hangsúlyosan az erdélyi 20. századi képzőművészetet, olyan kiállításokat szerveznek, amelyek egy-egy jelenséget, illetve kiemelkedő művészegyéniséget mutatnak be a nagyközönségnek. „Arra törekszünk, hogy minden jelentősebb kiállításról szülessen tudományos publikáció is. Ez azért fontos, mert a 20. században rengeteg törés volt, ami korábban nem tette lehetővé, hogy az itteni képzőművészet kellőképpen feldolgozott és ismert legyen” – mutatott rá a galériavezető.
A kortárs „művészeti ökoszisztémát” is alakítják
A kortárs képzőművészet népszerűsítésére hozták létre a Quadro 21 Galériát, amely 2016 óta működik az „ősquadro” mellett. „Úgy gondolom, hogy a kortárs művészetet elsősorban a nemzetközi kontextusba kell elhelyezni, és erre számos lehetőség kínálkozik jelenleg, a kiállítások mellett különféle galériás vagy múzeumi együttműködések, illetve vásáron való részvételek formájában” – fogalmazott Székely. A nemzetközi vásárokra egyébként pályázni kell, elég nehéz bekerülni a nemzetközi piac fontosabb rendezvényeire, és nagy anyagi erőfeszítést is jelent.
A Quadro 21 február elején hirdette meg az „entry” című pályázatot, erre 30 év alatti kolozsvári művészek jelentkezhetnek, a legjobbnak pedig áprilistól egy hónapig nyitva tartó egyéni kiállítást szerveznek a Quadro emeleti termében.
„Szeretnénk erőteljesebb dialógust kialakítani a fiatal kolozsvári művészekkel.
Nagyon sok tehetséges fiatal dolgozik itt, és az is általánosan elfogadott, hogy Kolozsvár Románia egyik legfontosabb kulturális központja, mégis meglehetősen kevés a bemutatkozási lehetőség a fiatalok számára” – mondta Székely.