Jamy Pálinka: Ahol a gyümölcsöknek adnak teret, nem az alkoholnak

TÁMOGATOTT TARTALOM

Nők az üzleti világban sorozatunkban ezúttal Szőcs Melindát, a Jamy Pálinka társtulajdonosát mutatjuk be, aki bevezet bennünket a párlatok ínycsiklandozó világába, és elmeséli nekünk, hogy nőként hogyan viszonyulnak hozzá ebben a „férfiasnak” vélt világban.

– Hogyan lettél vállalkozó?

– A férjemmel közösen már huszonöt éve vállalkozók vagyunk. Második közös vállalkozásunk, a Jamy Pálinka immár kilencedik évét tapossa. Nagyon tudatos helyzetfelmérés és átgondolás vezetett odáig, hogy ezt a vállalkozást útjára indítottuk, tehát egy tudatos döntés eredménye. Mindenképp szeretnénk a szülőföldünkön boldogulni, és itt megerősíteni a piaci helyzetünket.

– Mivel foglalkozik a vállalkozásod?

– A pálinkafőzés a férjem családjában egyfajta hagyományként van jelen. Falun nem is volt kérdés, hogy a megtermett gyümölcsből pálinka készüljön. Láttuk az üzleti lehetőséget ezen a területen, ugyanakkor a mai napig hisszük, hogy a gondosan megválogatott gyümölcsökből minőségi gasztronómiai élményt nyújthatunk vásárlóinknak.

Nem az alkoholfogyasztást szeretnénk népszerűsíteni, sőt rendszeresen kifejezzük abbéli véleményünket, hogy a pálinka is, akárcsak a jó bor, mértékkel fogyasztandó. Gyakorlatilag elengedhetetlen része egy étkezésnek, felemeli annak értékét. Az, hogy 90 százalékban helyi alapanyagokból dolgozunk, és szívünk, lelkünk benne van a vállalkozásunkban, úgy érzem, igazi értéket teremt.

– Mit tudsz nőként hozzátenni a vállalkozásotokhoz?

– Nőként sokkal kifinomultabbak vagyunk sok téren, így az ízek és az illatok területén is. A lepárlás folyamatában nagyon fontos, hogy kiillatoljuk, kiízleljük, hogy mi kerüljön a pálinkába. Talán én ezt tudom hozzátenni a leginkább: a kifinomult ízlésemet.

Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi jellemzője van egy pálinkának. Mi szándékosan alacsony alkoholtartalommal dolgozunk, hogy párlatainkban a különböző ízvilágok érvényesüljenek. Ez lehet a citrusosság, a lekvárosság. A magkarakterek szempontjából beszélhetünk marcipánosságról is. Mi a gyümölcsöknek adunk teret, nem az alkoholnak.

•  Fotó: Jamy Pálinkafőzde

Fotó: Jamy Pálinkafőzde

– Mi a legnehezebb kihívás számodra a vállalkozói létben?

– Vállalkozóként sokkal fajsúlyosabbak a kihívások, mint az alkalmazotti létben. Az, hogy állandó jelleggel tudjuk biztosítani a fennmaradásunkat, előteremtsük az erőforrásokat, egy örökös szélmalomharc. Kellenek a sikerélmények, mert különben nincs, ami motiváljon és tovább vigyen.

A legnagyobb nehézséget a világjárvány okozta leállás jelentette. Vendéglátóhelyek zártak be, gyakorlatilag nem működött a turizmus, így nem igazán voltak eladásaink sem. Azóta szerencsére követünk egy növekedési ívet, és reméljük, hogy ezt tartani is tudjuk és nem következik egy újabb világméretű csapás.

– Mi számít sikernek a te munkádban?

– Az elmúlt közel egy évtizedben számos rangos díjnak és elismerésnek örvendhettünk. Például ilyen a Székely termék védjegy is, amelyet 2018-ban nyertünk el. Bátran ajánlom bárkinek, hogy az ezzel a védjeggyel ellátott termékeket fogyassza, hiszen mindegyik magas minőséggel rendelkezik.

Legutóbb például Csipán Csaba-emlékdíjban részesültünk az Ákovita Pálinkaverseny alkalmából. Több éven keresztül a legsikeresebb kereskedelmi pálinkafőzde voltunk. Sőt, egy alkalommal még a Csíkszereda pálinkája-díjat is hazahoztuk, annak ellenére, hogy Székelyudvarhelyen működtetjük a főzdénket. Nagyon sokat jelent a szakmai bírák részéről az elismerés, ugyanakkor számunkra mégis az a legfontosabb, hogy a vásárlóink legyenek megelégedve. Szeretnénk, ha vásárlóink jó élménnyel maradnának, ha megkóstolják a mi termékeinket.

– Mi jelenti az örömet számodra?

– Elsősorban a családom jelenti a legnagyobb boldogságot. Az, hogy családi vállalkozásként működünk, sokban segít, hiszen a férjemmel egymást erősítjük. Ha az egyikünk lankad, akkor a másik emeli fel. Külön öröm számomra, hogy az egyetemista fiam is besegít, ahogy a lányunk is támogat mindenben.

– Hogy látod, hátráltatja a pályádat az, hogy nő vagy?

– Kaptam már jót is, rosszat is, viszont semmi kivetnivalót nem látok abban, hogy nőként ebben a világban mozgok. Világszinten például nagyon sok női borász van, ugyanúgy, ahogy például pálinka sommelier is. Számtalan pálinkakóstoláson vettünk részt, és sokan pozitívan értékelik a női jelenlétet, szakértelmet. Úgy érzem, hogy egy kis színt tudunk vinni ebbe a világba.

– Vállalkozóként könnyebb vagy nehezebb az idővel zsonglőrködni, karrier-család kérdéseit egyeztetni?

– Nehéz az egyensúlyt megtalálni, hogy egyik ne menjen a másik rovására. Nekünk már szerencsénk van, hiszen a gyermekeink nagyok, és ott segítenek, ahol tudnak. Nagy rugalmasságra és fejlett alkalmazkodókészségre van szükség, hogy lavírozni tudjon bárki a karrier-család tengelyen. A helyzet hordozza, hogy éppen melyik terület kerül előtérbe.

– Figyelsz tudatosan a munka–pihenés arányára, hogy ne legyél kifacsart, hogy rendszeresen feltöltődj?

– Ha valaki vállalkozó, akkor nehezen lehet különválasztani a hétköznapokat a hétvégétől. Minden feladatot akkor látok el, amikor éppen időm van rá. A nyár a mi számunkra rettentően fárasztó, nálunk ilyenkor van a főszezon. Viszont tudatosan figyelünk arra, hogy legalább egy hetet kiszorítsunk, és a család minőségi időt töltsön együtt. Az év többi részében igyekszünk különböző képzéseken, kóstolásokon részt venni. Ezek az események mindig felrázzák az embert. A minden évben megrendezésre kerülő pálinkabál például mindig feltölt motivációval.

– Mit tanácsolnál azoknak a fiatal nőknek, akik fontolgatják a vállalkozást?

– Aki úgy érzi, hogy van benne megfelelő szakmai felkészültség, kitartó és magabiztos, az vágjon bele a saját vállalkozásba. Mindenkit bátorítok, hogy merjen belevágni, hiszen nem tudhatjuk, hogy ötletével kinek a hasznára tud majd vállni.

Kíváncsi vagy a Jamy Pálinkával kapcsolatos további információkra? Keresd őket weboldalukon vagy a közösségi médiában!

Tarts velünk továbbra is, hiszen hamarosan folytatjuk a Nők az üzleti világban sorozatunkat, amelyben különleges vállalkozónőket mutatunk be nektek.