Sásvári Noémi: Nem tudunk száz százalékban teljesíteni az élet minden területén

TÁMOGATOTT TARTALOM

Az elvárások szorongató tengeréből mutat kiutat Sásvári Noémi életút-tanácsadó. Ha neked is vannak elakadásaid a személyes életedben, esetleg úgy érzed, hogy szükséged lenne értő fülekre, olyan személyekre, akik hasznos és tapasztalatokon alapuló tanácsokat adhatnak, akkor cikkünk neked szól.

– Mit tapasztalsz, melyek a visszatérő pszichés terhek, amelyekkel a ma embere küzd?

– A különféle elvárások okozta szorongás keseríti meg sokak életét. Sajnos nincs koroszálybeli kivétel, hiszen attól függően, hogy ki hány éves, milyen élethelyzetben van, más és más elvárásokkal találja szembe magát. A huszas éveiben járó egyetemista egyszerre megkapja, hogy miért nem fedezi fel az egész világot, ugyanakkor miért nem fordítja az idejét tanulásra, de mindemellett miért nem dolgozik, hogy szakmai tapasztalatot gyűjthessen? Ha a harmincas éveidben jársz, akkor mennyire vagy sikeres a karrieredben, vagy miért nincsen már családod? Ha van egy gyermeked már, akkor mikor jön a következő? És a sort tovább folytathatnánk, hiszen minden korosztály megkapja környezetétől a saját elvárásait. Arról pedig még nem is beszéltünk, amikor a külső elvásárok saját elvárásainkká vállnak, és sokszor azt hisszük, hogy a saját vágyainkat kergetjük, holott nem is erről van szó.

Régen valahogy jobban le voltak tisztázva a különböző feladatok, szerepkörök. Ma a közösségi médiának is köszönhetően felborult egy kicsit minden. Sajnos hajlamosak vagyunk arra, hogy összehasonlítsuk életünket másokéval, és elhiggyük, hogy, amit a képenyőn látunk, az a valóság. Mindezek rengeteg megfelelési kényszert, szorongást szülnek az emberben.

– Mit tehetünk az elvásárok okozta szorongás leküzdése ellen?

– A legfontosabb az lenne, hogy felismerjük: nem tudunk száz százalékban teljesíteni az élet minden területén. A másik dolog megérteni, hogy milyen sok olyan teendőt látunk el életünk során, amelyek nincsenek benne a nagybetűs elvárásokban. Gyakorlatilag a hétköznapok telis tele vannak olyan feladatokkal, amelyekről nem is veszünk tudomást, és sokszor azt érezzük, hogy nem is csinálunk semmit. Konzultációim során gyakran alkalmazom azt a technikát, hogy egy általam előre elkészített sablont töltsön ki a kliens. Ezen a sablonon hétköznapi teendők szerepelnek, mint például ügyfelek megkeresése, e-mail írás, megbeszélés. Ugyanígy a háztartásbeli feladatokról is listát készítettem, a kliensnek pedig az a dolga, hogy a két tanácsadás közötti időben kipipálja, hogy minden egyes nap milyen feladatokat is látott el a felsoroltakból. Ez a gyakorlat segít abban, hogy tudatosítsuk magunkban az elvégzett feladatok mennyiségét, így egyfajta elégedettség tölthet el, és megszabadít némi szorongástól is.

Ha már szorongást oldó feladatok, akkor kiemelném a Self -Care bingo nevű gyakorlatomat is, amelynek célja az önmagunkra figyelés megerősítése, az önszeretet, az önbizalom fejlesztése. A feladat igen hasonló az előzőhöz, viszont ezen a listán olyan tevékenységek szerepelnek, mint a séta a parkban, filmnézés, olvasás – mind-mind olyan dologok, amelyeket néha fölöslegesnek, időrablónak érzünk. Nagyon fontos azonban megtanulnunk, hogy mindezen tevékenységek hozzátartoznak a mentális és fizikai állapotunk szinten tartásához. Ez egy kicsit olyan, mint egy projekt saját magadról. Természetesen hozzá kell tennünk, hogy nem az a cél, hogy minden egyes tétel kipipálásra kerüljön egy hét alatt. Ezek a listák inkább csak jó fogodzók azoknak, akik elérkeztek arra a szinte, hogy változtatni szeretnének valamin az életükben.

– Mikor érdemes szakemberhez fordulni? Hogyan tud segíteni egy életút-tanácsadó a különböző elvárások okozta terhek enyhítésében?

– Alapvetően már a neveltetésünk rengeteg saját magunkkal kapcsolatos elvárást meghatároz. Erre rátevődnek a szülők saját elképzelései is, vegyük például a pályaválasztást. Biztosan nem ismeretlen, hogy egy orvoscsaládban, az orvos apa azt szeretné, hogy a gyermeke is továbbvigye a családi hagyományokat, viszont a gyerek mondjuk színész szeretne lenni. A család, a közvetlen környezet hozzánk való viszonyulása befolyásolhatja a döntéseinket. Nyilván az a szerencsésebb helyzet, ha elfogadják azokat, de ez nem mindig van így. Viszont van olyan helyzet is, amikor a fiatal nem tudja eldönteni, hogy mit is kezdjen az életével. Ilyen esetben is érdemes felkeresni egy szakembert, aki kívülről látja őt, és eszerint tud segíteni neki a döntés meghozatalában. A hozzánk közel álló személyek általában befolyásolva vannak, így néha szükség van egy külső szemre, aki tükröt tud tartani.

Tanácsadói munkám során igyekszem klienseimet megerősíteni abban is, hogy nem kell mindent egyedül csinálniuk, hiszen senki sem egy sziget, szoktam viccesen mondani. Bár a modern világban a nők feldatkörei egyre csak nőttek és nőttek, bizony meg kell tanulnunk elengedni dolgokat. Sokan meglepődnének, hogy például nálam nem ritka, hogy a kimosott ruhák szekrénybe való visszakerüléséhez akár három nap is szükséges. Én ezt a tevékenységet engedtem el, mert úgy éreztem, hogy ez így számomra megfelel. Van, aki ettől a gondolattól ki tudna szaladni a világból. Viszont mindenki ki kell tapasztalja, hogy melyek azok az elvárások, amelyekből ő is lennebb tud adni. Ez kicsit olyan, mint a ruhapróbálás. Fel kell próbálni, hogy működik-e egy-egy feladat elengedése. Volt olyan kliensem, aki ha szólt a telefon, hagyott csapot-papot, és rögtön felvette. Ez megnehezítette az életét, hiszen nem tudott elmélyülni a munkájában, és sokkal több időre volt szüksége, hogy egy-egy feladatot ellásson. Számára az volt a megoldás, hogy lehalkította a telefont, és amikor dolgozott szigorú időrendet állított fel magának, csak akkor nézett rá a telefonra, amikor ott volt az ideje. Igazából mindenki maga kell kitapasztalja, hogy számára mi válik be. Egy szakember abban tud segíteni, hogy különböző útvonalakat vázol fel, viszont az első lépéseket neked kell megtenned.

Ha vannak elakadásaid a személyes életedben, esetleg úgy érzed, hogy szükséged lenne értő fülekre, olyan személyre, aki hasznos és tapasztalatokon alapuló tanácsokat adhat, akkor keresd bizalommal Noémit az alábbi e-mail-címen: lebegokolibri@gmail.com