Vera Green: Praktikus és környezettudatos háztartás

Balog Boros Enikő pedagógusból lett vállalkozó, így pontosan ismeri a biztosnak tűnő állami munkahely versus magánvállalkozással járó terheket. Ha kíváncsi vagy, hogy mi jelenti számára a legnagyobb kihívást, hogyan húzza ki magát a vállalkozói kátyúkból, hogy elkerülje a szekértörést, akkor tarts velünk a Nők az üzleti világban sorozatunk legújabb részében, és ismerd meg a környezettudatos termékek forgalmazásával foglalkozó Vera Green vállalkozást.

– Hogyan lettél vállalkozó? Fiatalkori ambíció, tudatos döntés volt?

– Úgy érzem, hogy mindig is volt egyfaja vállalkozói vénám. Mindig a kereteken kívül gondolkodom. Soha nem szerettem, ha megmondják, hogy mit csináljak. A tanügyi pályát is azért hagytam el többek között, mert egy idő után azt éreztem, nem a gyermekek érdekei vannak szem előtt, hanem a megfelelő dokumentációjuk. A főállásaim mellett másodállásokat kerestem magamnak, mivel olyan ember vagyok, akinek kell az, hogy pezsegjen a vére. A vállalkozásom mellett előadásokat, workshopokat tartok környezetvédelmi témában, sőt még fordítóként is tevékenykedem.

– Mivel foglalkozik a vállalkozásod?

– Férjemmel már akkor elkezdtünk a környezettudatos életmód felé kacsintgatni, amikor az országban még nem is nagyon lehetett kapni olyasmit, mint biótisztítószer, vagy éppen mosható pelenka. 2015-ben nagy fába vágtuk a fejszénket, amikor elindítottuk a Vera Greent. Az a cél vezérelt bennünket, hogy minél több ember számára segítséget nyújtsunk abban, hogy ők is környezettudatosan élhessenek. Alapvetően mi egy spórlós család vagyunk, nem szeretünk kidobni semmit, és az újrahasznosítás is a mindennapjaink része.

Édesanyám varrónő volt, és már gyerekként megtanultam, hogy bármilyen megmaradt anyagnak új értelmet lehet adni. Ez a gondolatmenet a mai napig is bennem él: nagy öröm számomra új termékeket kitalálni.

A férjem biológus, és gyakorlatilag az ő indítattására kezdtük el annak idején megfigyelni, hogy milyen összetevőkből készülő szereket használunk a háztartásunkban. Mondanom sem kell, hogy mennyire lesokkolódtunk, amikor kiderült, hogy egy-egy termék gyakorlatilag káros az egészségünkre, és mi minden nap használjuk őket. Ezekről a tapasztalatainkról elkezdtünk mesélni barátainknak, ismerőseinknek, akik szintén csatlakoztak hozzánk, elkezdték rendelni a termékeinket.

– Milyen termékek találhatóak a portfólióitokban?

– Elsődlegesen bió tisztítószereket exportálunk egy németországi cégtől. Termékskálánkban az általános tisztítószereken kívül mosószerek és mosogatószerek szerepelnek, valamint bambuszból és textilből készült tárgyak. Nagy népszerűségnek örvendenek a kenyér- és uzsonnazsákjaink, vászonszatyraink. Az a cél, hogy egy praktikus és környezettudatos háztartást teljes egészében le lehessen fedni a termékeinkkel.

– Mi a legnagyobb kihívás számodra a vállalkozói létben?

– Alapvetően egy előretervező típus vagyok. Általában minden év februárjában kész vannak az adott évre szóló tervek. Annak ellenére, hogy a fejemben szép, követhető és egyenes út következik, az élet mindig meghozza azokat a bizonyos kanyarokat. Például egy vásár nem úgy sikerül, ahogy elterveztem, és máris borul a terv.

Folyamatosan alkalmazkodni kell, apró finomításokat kell végezni a terveken.

Sajnos olyan típusú ember vagyok, hogy eléggé bele tudok mélyülni a kátyúkba, és ilyenkor rá kell kényszerítenem magam a pihenésre. Csak ezáltal kerülhetőek el a szekértörések, kiégések. A nagyon mély pontokról is fel kellett állnom, hiszen családanya is vagyok. Ha én jól vagyok, akkor mindenki jól van. Szükséges volt megtanulnom jobban odafigyelni magamra, és megváltoztatni a prioritási sorrendet.

– Mi számít sikernek a munkádban?

– Sok apró siker volt az elmúlt évek alatt, nehéz egyet kiemelni. Viszont egy tavaly őszi megkeresést mégiscsak megemlítenék, ugyanis a magyar köztévétől kerestek meg, hogy környezetvédelmi témában beszélgessek Magyarország volt köztársasági elnökével, Áder Jánossal. Gyakorlatilag a közös podcastünk arról szólt, hogy hogyan lehet környezettudatosabb karácsonyunk. Először nem is akartam elhinni, hogy a felkérés komoly, viszont amikor már a férjemen keresztül is érdeklődni kezdtek a szerkesztők, akkor bizakodva elfogadtam a felkérést. Egyébként összességébe véve nem tartom magam sikeresnek.

Én csupán csak jól szeretnék élni. Ez nálam nem egyenlő azzal, hogy a Kanári-szigeteken nyaraljak.

Csupán csak annyit jelent, hogy egész évben ne kelljen versenylóként hajtsak, évente kétszer legyen lehetőségem a családommal elutazni valahova. A munka és énidő egyensúlyát szeretném megtartani, és igenis megengedni magamnak, hogy ha elvégeztem a feladataimat, akkor akár egy keddi napon felkerekedjek a családdal és kirándulni menjek.

– Hogy látod, hátráltatja/nehezíti a pályádat az, hogy nő vagy?

– Nőnek lenni csodálatos dolog, és úgy érzem, hogy a nőiség egy erény. Ha valaki élvezni tudja a nőiességét, akkor az kifelé is sugárzik, akár magabiztosság formájában is. Ezt a határozott fellépést pedig a másik nem is megérzi és elfogadja. Persze vannak olyan helyzetek, amikor nőként egy kicsit jobban oda kell tenned magad, viszont szerencsére mi, nők erre maximálisan képesek vagyunk.

– Figyelsz tudatosan a munka – pihenés arányára, hogy ne legyél kifacsart, hogy rendszeresen feltöltődj? Mi tölt fel?

– A család mindig maximálisan támogat, a legnagyobb erőforrásom. Ők mindig mellettem álltak. A mai napig is a lányommal közösen választjuk ki például az anyagokat, amelyekből a termékeink készülnek.

Hajlamos vagyok túlhajszolni magam, ami általában akár a családi élet rovására is megy, viszont igyekszem ezen változtatni.

Most már a hozzám közelállók tudják, hogy vannak olyan időszakok, amikor anya pihen. Az én munkámban az a szép, hogy én alakítom a programomat. Szemben egy nyolcórás főállással, nálam vannak hétvégék, amikor reggeltől estig vásárban vagyok, viszont nem ritka, hogy hét közepére beiktatok egy kis minivakációt. Ez segít megtalálni az egyensúlyt. Ez az a szabadság, amit sehol máshol nem kapok meg.

– Mit tanácsolnál azoknak a fiatal nőknek, akik fontolgatják a vállalkozást?

– Nincs általános recept a tarsolyomban. Mindenki saját maga kell megtalálja az útját. Amit viszont biztosra tudok, hogyha nem lennék szerelmes a vállalkozásomba, akkor nem is tudnám csinálni. Ez tudja megadni a motivációt arra, hogy akár éjjel-nappal is azon dolgozz, hogy elérd a céljaidat. A másik fontos szempont a pénzügyi kérdésekkel való szembenézés – időben. Tervezni és számolni, ez a kulcsa mindennek.

Kíváncsi vagy a Vera Green termékeire? Keresd őket weboldalukon vagy közösségi média felületeiken: Facebookon, Instagramon!

Tarts velünk továbbra is, hiszen hamarosan folytatjuk a Nők az üzleti világban sorozatunkat, amelyben különleges vállalkozónőket mutatunk be.