VIBE, a családias hangulatú magyar fesztiválóriás

TÁMOGATOTT TARTALOM

Nyolcadik születésnapját ünnepli a VIBE fesztivál. Ennek apropóján kíváncsiak voltunk arra, hogy egy csapatnyi fiatal álma miként nőtte ki magát Erdély legnagyobb magyar fesztiváljává. Rés Konrád Gergely főszervezőt kérdeztük múltról, jelenről, és arról, hogy mit jelent számukra az igazi fesztiválélmény.

– Mikor és kik fejében született meg a VIBE fesztivál gondolata?

– A fesztivál alapszervezői még az egyetemi éveik alatt a kolozsvári KMDSZ Diáknapok aktív résztvevői voltak csapatként, köztük én is. Egy összeszokott, mondhatni már baráti társaság kovácsolódott össze, akikkel azonos értékeket vallottunk, és egyetértettünk abban, hogy a fiatal felnőtt éveinkbe is szeretnénk visszacsempészni a hajdani diáknapos érzésekből valamit. A fesztiválszervezés előtt lefektettük a legfontosabb alapelveket. A cél az volt, hogy egy családias hangulatú, magyar fesztivált szervezzünk, ahol középiskolások, egyetemisták és fiatal felnőttek egyaránt megtalálják a számukra legideálisabb kikapcsolódási formákat.

– Miért lett VIBE a VIBE? Honnan jön a fesztivál elnevezése?

– Nem volt egyszerű a név megtalálása. Mondhatom, hogy mindannyian egy kicsit diákszervezetes betegségben szenvedtünk, ahol a nevek rövidítése alapvető. Aztán végül maga a koncepció segített hozzá a tökéletes névhez, hiszen azt szerettük volna, ha a fesztiválozók együtt rezegnek, együtt élik át a fesztiválélményt. Ugyanakkor a névvel szerettük volna azt a fiatalos, lendületes, laza hangulatot sugallni, amely a fesztivál lényege.

– Milyen céllal szerveztétek meg az első fesztivált? Nyolc év távlatában változott az alapkoncepció?

– Szerettünk volna egy olyan találkozási pontot létrehozni, ahol a magas minőség és a laza, szórakoztató hangulat karöltve találkozik. A fesztivál magyar jellege, az, hogy a fesztiválozók az anyanyelvükön hallgathassanak értékes előadásokat és hazai, illetve anyaországi zenekarokat, meghatározó volt. Ezek a célok nem változtak, és a jövőben sem szeretnénk, ha másként lenne.

Mindemellett fontos volt számunkra olyan helyszínt találni, amely kényelmes területet biztosít ahhoz, hogy minden résztvevő a nyári hőség ellenére kikapcsolódhasson. Az első évben még Kolozsvár és vonzáskörzetében gondolkodtunk, végül azonban Marosvásárhelyen találtuk meg a tökéletes helyet a Weekend-telep szomszédságában. Úgy a közösség, mint a politikum nyitott karokkal fogadta a kezdeményezésünket, így nem volt kérdés, hogy bázisunknak választjuk.

Az évek során természetesen számtalan taggal bővült a szervezői csapat, így mindenki magával hozza a saját elképzeléseit, meglátásait. Igazán büszkék vagyunk arra, hogy a fiatalabb generáció is szívesen kapcsolódik hozzánk – nemcsak résztvevőként, hanem szervezőként, önkéntesként is. Számunkra ez egy pozitív visszajelzés arra, hogy szükség van arra, amit végzünk. Ugyanakkor különböző diákszervezetek, egyesületek is kifejezték szándékukat, hogy a VIBE csapatát szeretnék erősíteni. Ők azok, akik a Koli programjának összeállításában évről-évre segítenek, és a különböző szakterületekről elhozzák a legnagyobb neveket.

2017: Pozitív pofon

– Hogyan emlékszel vissza az első évre?

– Rendkívül fiatalok voltunk, amikor az első fesztivált szerveztük. Megvolt bennünk a fiatalos ambíció, de utólag visszatekintve be kell látnom, hogy nagyon sok mindenhez nem értettünk. Gyakorlatilag a saját bőrünkön kellett mindent kikísérletezzünk. Ahogy az lenni szokott, a fesztiválkezdés előtt az utolsó utáni percben volt szükséges alapvető problémákat orvosolni, így mondanom sem kell, hogy mennyire fáradtak voltunk. Talán még az is átfutott sokunk fejében, hogy kudarcot vallunk. Viszont az a mérhetetlen pozitív visszajelzés, amit kaptunk, egy pillanat alatt elfeledtette a nehézségeket. Nem is volt kérdés, hogy lesz második felvonás is.

2018: Összeszokott csapat

– Miben tudtatok ti magatok, és így a fesztivál változni egy év alatt?

– A második évre azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy infrastrukturális szempontból fejlesszük a fesztivált. Ezen túlmenően sikerült haladást eszközölnünk az arculatunk megalkotásában is. Sajnos a zenei kínálatot nem tudtuk olyan mértékben növelni, ahogy szerettük volna. Ez az anyagi források hiányának volt betudható.

Az első év viszontagságai csapatként megerősítettek bennünket. Megtanultunk szervezetként működni. Bár a feladatok le vannak osztva, és mindenki tudja a dolgát, mégis azt az elvet követjük, hogy mindenki lásson be a csapat többi tagjának a tevékenységébe, hogy sehol ne lehessen fennakadás.

2019: Cseresznye a tortán

– Harmadik az Isten igaza, tartja a mondás. A VIBE életében is így volt. Mesélj erről az évről!

– Valóban igaz, hogy az idő és az akarat segít minden célt véghez vinni. A harmadik évre sikerült a zenei kínálatot magasabb szintre emelnünk, ugyanakkor a fesztiválozóinkkal egy meghitt közösséget teremteni. Alapvetően a szervező csapattal érezzük az aktuális trendeket, viszont a zenekarok, előadók kiválasztásába erőteljesen bevontuk a követőinket is. Kérdőív segítségével mértük fel, hogy milyen zenekarokat látnának szívesen a színpadokon, párhuzamosan pedig fesztiválkutatást is végeztünk. Ez a mai napig is minden évben így történik. Olyan hatalmas érdeklődés övezte a 2018-as évet, hogy volt miből növekednünk.

2020: Online fesztivál

– Bár a világjárvány beköszönése mindenkit megállásra késztetett, ti csavartatok egyet a történeten, és mentetek tovább. Milyen volt az online VIBE?

– A Covid évét is ugyanolyan lendülettel indítottuk el, mint bármelyiket. Márciusig gyakorlatilag az előszervezési munkák nagyrésze már meg is történt. Igazából nem hittük, hogy a személyes találkozások korlátozása bekövetkezhet. Szeptemberre új időpontot tűztünk ki, de be kellett látnunk, hogy a körülmények ellenünk játszanak. Viszont úgy vagyunk kódolva, hogy nem adjuk fel, és megszerveztük online térben a fesztivált.

Az online fesztivált úgy képzeltük el, mint egy televíziós műsort előadásokkal, tehetségkutatóval, koncertekkel. Temérdek technikai akadállyal találkoztunk: stúdiót kellett építenünk, egyáltalán ki kellett találnunk, hogy hogyan tudjuk lekötni a fesztiválozók figyelmét két teljes napon keresztül. A résztvevők visszajelzései, a csillogó szemek bizonyították, hogy bár hiányzik a személyes összekacsintás, az együttrezgés, mégis jó volt magyar nyelven együtt szórakozni.

2021: Vibe City Edition

– Bár lazultak a korlátozások, a rá következő esztendőben még mindig nem volt lehetőség egy igazi fesztivál megszervezésére. Hogyan hidaltátok át ezt az évet?

– Különös év volt 2021. Azt éreztük, hogy a bezártság alatt már el is felejtettük, hogy hogyan kell megszervezni egy fesztivált. Nekünk is és a közösségünknek is szüksége volt a felébredésre. Kitaláltunk egy ingyenes rendezvényt, amely a Vibe City Edition névre hallgatott. Betartva a törvényi előírásokat egy minifesztivált szerveztünk. A visszajelzésekből éreztük, hogy szükség van arra, amit csinálunk, de egy kicsit nehezen szokott vissza mindenki. Külön érdekesség volt, hogy az alapfelvetésünk tökéletes ellentétét kell megalkotnunk. Egy fesztivál szervezésénél az a cél, hogy a résztvevőnek annyira jól teljen a fesztivál területén, hogy a nulladok naptól az utolsóig ott maradjon. A Vibe City Edition esetében pedig pontosan azt kellett elérnünk, hogy a különböző programok után a résztvevők hazafelé vegyék az irányt, hiszen csak így tudtuk betartani a létszámhoz kötött törvényi előírásokat.

2022: Legnagyobb növekedés

– Mi az az egy dolog, amit a 2022-es évből ki tudsz emelni, amire a legbüszkébbek vagytok?

– Egyértelmű a válaszom. A 2019-es fesztiválhoz képest több mint a duplájára növekedett a résztvevők száma: 48 ezer résztvevőről 82 ezerre. Elmondhatatlanul nagy öröm volt ez számunkra. Ebben az évben azt is magunkénak tudhattuk, hogy tényleg minden magyar előadó megfordult már nálunk, így maximális élményt tudtunk nyújtani közösségünknek. Talán ez volt az első év, amikor először éreztük magunkat magabiztosnak, és elhittük, hogy szükség van a munkánkra.

2023: Mindig van hová fejlődni

– Tavaly duplájára növekedett a fesztiválozók száma. Van ennél fennebb?

– Bár nagy büszkeség volt számunkra az előző év, mégis azt éreztük, hogy még nincs megszólítva a teljes célcsoport, még mindig van hová fejlődni. Azt tűztük ki célul, hogy 2023-ban át kell lépni a százezer főt. 102 ezer egyéni fesztiválozóval zártuk a tavalyi évet. Ez az év volt, amikor a nyári egyetemet, azaz a Kolit átköltöztettük a Weekend strand területére, hogy a résztvevők a fák hűvösében élvezhessék a szakmai előadásokat, és bekapcsolódhassanak az ottani tevékenységekbe.

2024: Világsztár a színpadon

– Mit nyújt a VIBE az idei évben?

– Először próbáljuk ki az élő zenekaros show-t, hiszen a rádiós toplistákról ismert világsztárt, Jason Delurot hozzuk el a vibeosoknak. Mindemellett természetesen a legújabb trendeknek megfelelő zenekarok sokasága is várja az érdeklődőket. A teljesség igénye nélkül a július 4–7. között tartandó fesztiválon fellép a 4S Street, Ajsa Luna, a Bagossy Brothers Company, Beton.Hofi, a BSW, ByeAlex és a Sleep, a Carson Soma, a Dreamflow és sokan mások. Bátran ajánlom, hogy a kedves olvasók látogassanak el weboldalunkra a részletes programért.

– Hol látod a VIBE fesztivált tíz év múlva?

– A világjárvány előtt mindig öt évre előre terveztünk. Ez az időszak azonban megtanított arra, hogy mindig csak a következő év legyen a szemünk előtt. Mindenképp azt szeretnénk, hogy a fesztivál megtartsa eredeti jellegét, fejlődjön minden területen. A magam részéről pedig azt kívánom, hogy még sokáig átélhessük azokat a felemelő pillanatokat, amikor az első headliner fellép a színpadra, a fesztiválozókon pedig egyszerre látjuk az öröm és a felszabadultság érzését.