A budapesti Kulturális Központ nagyterme zsúfolásig tele. Érdeklődő tekintetű fiatal kozmetikustanulók és szépségápolási szakemberek figyelik az előadót. A reflektorok fényében az Ilcsi Szépítő Füvek vezetője – karakteres, elegánsan őszülő középkorú férfi – magával ragadó hévvel mesél arról, hogy az üzlet nem minden: az Ilcsi nemrég azért lépett vissza egy nagy sikerű termék gyártásától, mert az új uniós irányelveknek csak úgy tudott volna megfelelni, ha a termékbe nem természetes összetevők is kerülnek. Ezt nem voltunk hajlandóak meglépni, üzeni a színpadról Molnár Ferenc, és ez mindent elmond Magyarország egyik legkedveltebb natúrkozmetikai családi vállalkozásáról.
Az igényesség és a természetes alapanyagok iránti elkötelezettség több mint fél évszázaddal korábbra nyúlik vissza, ekkor dönt úgy Molnár Ilona, a cégvezető édesanyja, hogy natúrkozmetikai termékek készítésére fordítja évek óta felgyűlt, virágos réteken, hűvös fák tövében, nagyszülők kertjében összeszedett tapasztalatait.
A frissen vizsgázott fiatal kozmetikust az akkori évek ellátáshiánya indítja arra, hogy munkájához saját konyhájában, saját növényekből készítse a krémeket, kencéket, olajokat.Mindenki Ilcsi nénijének alkotásai olyan hamar népszerűvé és a minőség garanciájává válnak, hogy az 1984-ben intézményesített megjelenés után az Ilcsi piacvezető szerepe már csak egy apró, egyértelmű ugrás.
Ma a magyar kozmetikusok közel 75%-a használja a terméket, és sokan kizárólag csak Ilcsivel hajlandók dolgozni.Ez teljesen érthető. A rendkívül nagy növényi tartalmú, jól azonosítható, a Kárpát-medencei sajátosságokat magában foglaló, magas hatóanyag-koncentrációjú Ilcsi professzionális natúrkozmetikumokat ugyanis mesterséges alkotóelemek nélkül, kizárólag gyógynövényekből, biozöldségekből és biogyümölcsökből gyártják. Az Ilcsi, korát megelőzve, már évek óta nem használ parabént, parafinolajat, vazelint, szintetikus glicerint, színezőanyagot, emulgeátort.
Ez kemény vállalás, aminek a fenntarthatóságához a cég 20 hektárnyi saját bioültetvényt gondoz, a maradék hozzávalót erdőkben, mezőkön gyűjti össze, és valamennyit hitelesített biobeszállítóktól is vásárol. A minőségből alábbhagyni nem szabad: az ültetvényről kikerülő mintegy százféle alapanyag mindegyike megkapta már a Hungária Öko-Garancia minősítést.
És hogy erre a nagy kihívásokkal járó feladatra még rátegyen egy lapáttal, az Ilcsi a natúrkozmetikai előírások maximális betartásán túl minden lehetséges minősítést megszerzett, a 180 termék többsége a szigorú „BDIH Ellenőrzött Natúrkozmetikum” jelölést is megkapta.
2014-ben az Ilcsi hungarikum lett: ezzel a minősítéssel ismerték el, hogy különlegessége és minősége révén külföldön és belföldön is a magyarság kiemelt értékeként tartják számon. A cég ökológiai lábnyomának csökkentése és a természet megóvása érdekében tett erőfeszítései a Természetvédelmi Világalap (WWF) partnerségét is kiérdemelték, az Ilcsi termékei így a nagy presztízsű WWF logót is viselhetik. Ezenkívül a díjakból is bőven kijut, a márka négyszer lett Magyar Termék nagydíjas, hatszor Magyar Brands díjas és 12 Superbrands díj is ott sorakozik a polcon.
De ami még a díjakat is megelőzi fontosságban, az az Ilcsi elhivatottsága. Az őszinte hit abban, hogy a természet mindenre tudja a megfelelő választ, csak a jó kérdést kell feltenni hozzá. A meggyőződés, hogy szerepünk van a Földön. Hogy felelősek vagyunk a világért, amelyben létezünk. Hogy életterünket úgy kell átadnunk utódainknak, ahogy azt kaptuk – vagy ha lehet, még annál is jobb állapotban. Ha ezt képesek vagyunk betartani, és megalkuvás nélkül tudjuk a legjobbat adni abból, amiből csak lehet, büszkék lehetünk az értékeinkre. Az Ilcsi ezt az üzenetet terjeszti a világ több mint 40 országában.