ARCHÍV Nyomokban tartalmaz... – Hogyan fejtsd meg az összetevők listáját?

Nem a márka ígéretei szerint, hanem a hozzávalók alapján kellene kiválasztani azokat a kencéket, amelyeket használunk. De nem vagyunk mind vegyészek, ezért meglehetősen zavarba ejtő a kimondhatatlan neveket mind megfejteni. Eligazodhatunk viszont az alábbi segítséggel. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. októberi számában jelent meg.)

A minap akadtam egy érdekes összehasonlításra: egy független vegyész összevetett két igen ismert terméket, a Nivea egyszerű, kék fémtégelyes hidratálókrémét (30 ml 7 lejért, notino.ro) és a La Mer sikertermékét, a Créme de La Mer hidratálókrémet (30 ml, 770 lejért, sephora.ro). Döbbenet, de az összetétel szempontjából nagyon hasonló a két termék, így hasonló eredményeket szállítanak.

Kencéinket tehát ne a márkanév és az ár alapján válasszuk, vagy a csomagoláson olvasható ígéretek szerint, hanem a hozzávalók listáját böngészve. Ugyanis minden terméken fel kell tüntetni a hozzávalók listáját (a csomagoláson, a tégelyen, kis füzetben stb.), ha ilyet nem találunk, akkor ne vegyük meg!

A hozzávalók sorrendje nem mellékes: csökkenő sorrendben vannak feltüntetve, legelöl természetesen az az anyag, amiből a legtöbb van a kencében. Ha tehát egy ránctalanító, retinolos krém csomagolásán azt olvassuk, hogy a retinol maga a hozzávalók listájának valahol a végén szerepel, akkor feltehetően kevesebb mint egy százaléknyi van a csodaszerből a termékben.

Ijesztő nevű hozzávalók, amelyek valójában jók a bőrnek:

Tocopherol 

A megnevezés az E-vitamint takarja, amely hidratáló hatású, a bőr lipidrétegének épségét biztosítja. Bőrünk legfelső rétege a „védőpáncél”, ezt sérthetjük a túlzottan erős lemosókkal, túl sok bőrradírozással és irritáló bőrápolási technikákkal vagy termékekkel. Az E-vitamin a páncél helyreállításában segít, sőt, antioxidáns hatású. Illetve, hab a tortán, szabályozza a bőr olajtermelését is.

Tetrahexyldecyl ascorbate vagy bármilyen ascorbate nevű hozzávaló

Ezek mind a C-vitamin valamilyen származékát jelentik, felsorolni sem lehet, hogy ma már hányfélét használnak a kencékben.

Palmitoyl tetrapeptide-7 vagy bármilyen peptid

Peptidekre is szüksége van a bőrnek az egészséges védőréteg kialakításához, ez a peptid konkrétan a kollagéntermelést serkenti és enyhíti a bőrgyulladást.

Niacinamid

Vagyis B3-vitamin, ami nem csupán a bőröregedés tipikus jelei ellen (ráncok, foltok) segít, de kifejezetten anti-aknés hatása is van, ráadásul mindenik bőrtípussal jó barátságban van, nem irritáló.

Hialuronsav

Ne ijedjünk meg, nem maró hatású savról van szó. A hialuronsav erősen hidratáló hatású, főként azokban a termékekben, ahol többféle molekulaméretben használják. Ám ne essünk tévedésbe: a tévében látott ígéretekkel ellentétben a hialuronsav nem tünteti el a ráncokat. Mégis az egyik legjobb hidratáló hozzávaló, amely – kitartó és következetes használat mellett – késlelteti a ráncok kialakulását.

Alpha-Hydroxy sav (avagy AHA)

Hámlasztó hatású anyag, amely segíti a bőrmegújulást. Leggyakoribb formái a tejsav (lactic acid) és a glikól sav (glycolic acid).

Alkoholok

Az alkoholos kencék ártalmasak a bőrnek, ezt így tanultuk, de fontos megjegyezni: az alkohol molekuláris méretétől függően! Az ethanol, ethyl alcohol, denatured alcohol, methanol, isopropyl alcohol, SD alcohol és a benzyl alcohol valóban kerülendők, ellenben sok termékben ártalmatlan alkoholok vannak, amelyek a kenhetőséget garantálják.

Benzoyl peroxide

Ez egy jól dokumentált vény nélkül kapható antibakteriális hozzávaló, amely az aknés bőr kezelésében nagyon hatékony. Ha a pattanásoktól szabadulnánk meg, ezt keressük!

Beta-hydroxy sav (avagy BHA)

Olajat oldó hámlasztók ezek, amelyek a pórusok mélyén is hatnak, ezért segítenek a mitesszerek és az akné tisztításában. A leggyakrabban használt változat a szalicilsav (salicylic acid).

Bőrpuhítók (növényi olajok, petrolatum, lecithin, triglycerid, benzoat, myristat és palmitate)

Ezek adják a kencék krémességét, illetve – a bőrápolási rutin végén használva –  úgymond „bezárják” a sok hidratáló terméket a bőr felszínére. Érdemes azonban bőrtípustól függően választani, hiszen a nagyon vastag bőrpuhítók az arra hajlamosaknál a pórusok eltömődését okozzák. Ezt felismervén kifejezetten kerülendő a kókuszzsír!

Glicerin és formái

Hidratáló hatású hozzávaló, a legtöbb krémben és sok szérumban is megtalálható: puhítja a bőrt, segít a bőr védőrétegének visszaállításában.

Szilikonok

Nagyon rossz híre van a szilikonnak, méltatlanul: ez adja a kencék csúszósságát, ugyanakkor segít a pórusok elfedésében (csak időszakosan, persze). A szilikon nem ártalmas a bőrnek, a leggyakoribb formái a cyclopentasiloxane, dimethicone és a phenyl trimethicone.

Titánium-oxid és cink-oxid

A két hozzávalót leggyakrabban együttesen használják a fényvédő termékekben: az UVA és UVB sugárzás ellen is védenek, nagyon ritkán irritálnak és gyerekeknél, sőt csecsemőknél is nyugodtan használhatjuk mindkettőt, hisz nem szívódnak fel (nem kerülnek a véráramba), hanem megülnek a bőrfelszínen és visszaverik a káros sugárzást.

Kerülendő:

Parabének (methylparaben, propylparaben, butylparaben)

Szulfátok (sodium laureth sulfat, alkylbenzene sulfonate, sodium cocoyl sarcosinate)

Színezék és illatosító

Hidrokinon (hydroquinone)

Ha segítség kell, a következő oldalak böngészhetők: kremmania.hu/osszetevok/kedvencek ewg.org/skindeep cosmeticsinfo.org The Chemical Maze App

Kiemelt képünk illusztráció: Shutterstock

korábban írtuk

Szemránckrém: ami kell, és amire nincs szükség
Szemránckrém: ami kell, és amire nincs szükség

A legtöbb szemkörnyékápoló kence csak marketingfogás: ugyanaz, mint a sima hidratáló krém, kisebb kiszerelésben. Néhány kivétellel felesleges rá költeni. Hogy melyek a kivételek? (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. júniusi számában jelent meg.)