Pálfi Kinga: Stílus = szabadság - Avagy hogyan találd meg a saját hangodat? Stílusnapló

Látod magad előtt azt az ötéves kislányt, aki édesanyja magassarkújában billeg, fodros szoknyában pörögve csodálja magát a tükörben? Eszébe sem jut azon töprengeni, hogy a súlya az ötévesek átlaga alatt vagy fölött van-e. Hogy a dereka keskenyebb vagy szélesebb-e a szomszéd játszótársénál. Csodálja magát. Szépnek látja magát. Örvend annak, akit viszontlát a tükörben.

Fotó: Pixabay

Ugye tudod, hogy az az ötéves kislány te is voltál?

Útközben valahol elveszítjük ezt az önszeretetet és szabadságot. Talán egy ártatlannak tűnő megjegyzés, egy összehasonlítás vagy a társadalmi elvárás miatt. És szép lassan a tükörkép, amit valaha csodáltunk, maszatos lesz. Lehet, hogy az első szerelem szól be, hogy túl kicsi vagy éppenséggel túl nagy. Vagy a barátnők az öltözőben tornaóra után. Vagy a nagymama, amikor megennél még egy sütit... És csak gyűlnek, gyűlnek a foltok azon a csodaszép tükörképen - az önképeden.

Találd meg a saját szabadságot

Rengeteget kell még behoznunk nőiességünk terén. A női társadalmunkban is. Generációkon át örököltük azt a gondolkodást (és velejáró viselekdést), hogy ne lógjunk ki a sorból. Hogy beleolvadjunk a tömegbe, alkalmazkodjunk, ne vonjuk magunkra a figyelmet. Legyünk egyformák, amennyire csak lehet. Frizurában, sminkben, öltözködésben. Most, amikor a szabadság végre a miénk és influencerek százai árasztják el a közösségi médiát különféle ruhadarabokkal, cipőkkel, szépségápolási trükkökkel, csak kapkodjuk a fejünket.

De vajon tényleg segítenek ezek a véleményvezérek megtalálni a saját stílusunkat, vagy inkább csak összezavarnak?

Az alaptudás hiánya miatt sokan elbizonytalanodunk, mert nem tanultuk meg, hogyan értsük meg testünket, személyiségünket és azt, hogy mi áll jól nekünk. Így reggelente nemcsak a ruhásszekrény/tükör előtt, hanem önmagunkkal is küzdünk, miközben próbálunk eligazodni a divat és ruháink diktálta káoszban. Hol egy „mindenkinek jól álló” ruhadarabra csapunk le, hol egy „kötelező alapdarabra”, ami még mindig eredeti címkéjével lóg a szekrényben. És, mivel fogalmunk sincs arról, hogy nem a testünkkel van a baj – hisz a testünk és annak változásai sokszor tabutémák –, reggelente frusztráltan állunk a tükör előtt, próbálva eligazodni a saját megjelenésünk és a társadalom elvárásai között.

A stílusod rólad szóljon

Közben meg pont a legfontosabbal nem foglalkozunk: önmagunkkal. Hogy kik vagyunk, milyen értékeket képviselünk, és hogyan szeretnénk ezt megmutatni a világnak. Hiszen a stílus önkifejezés. Üzenet arról,

hogy hogyan érezzük magunkat, mit gondolunk a világról, mit szeretnénk láttatni magunkból.

Üzenhetjük azt is, hogy nem vagyunk magabiztosak, hogy bizonytalanság rejlik a megjelenésünk mögött. De üzenheted azt is, hogy ismerem magam: elfogadtam a testem, tudom, mire képes, mik a határaim és milyen szépségek rejlenek benne. Ha jól vagyok magammal, a világ is egy picit jobb hely lesz körülöttem.

A stílus nem csak divat

Mert a stílus nem csupán divat. Nem az aktuális trendek kiszolgálása, hanem eszköz, amely lehetővé teszi, hogy önazonosan, magabiztosan jelenjünk meg a világban.
Nem a trendek összessége. A stílus én vagyok. A hangulatom, az élethelyzetem, az értékrendem, az életcélom.

Ha megtalálom a saját hangomat, ezen a nyelven tudok kommunikálni a környezetemmel. Ez nem azt jelenti, hogy minden szabályt elvetek, hanem azt, hogy tudatosan döntök. Szabad vagyok meghozni a saját döntéseimet. Nem kell mindig a legvékonyabb formámat mutatnom. Nem kell minden trendnek megfelelnem. Mert amit viselek, az rólam szól.

És ez az igazi szabadság.

korábban írtuk

Dimény-Varga Tünde: Tervezzünk heti menüt!
Dimény-Varga Tünde: Tervezzünk heti menüt!

Sokan kérdezik tőlem, hogy mi alapján döntöm el, mit főzök éppen. A válaszom évek óta ez: heti menüt tervezek. Ez minden hétvégén kb. tíz percet igényel, így azonban hét közben nem kell gondolkodnom azon, hogy mit főzzek, miből és mire van idő.