Címke: ruha

Ferencz Borbála: Jó lenne, ha felértékelődne minden körülmény, ami a ruhát meghatározza

Extravagáns és fenntartható. Ezzel a két jelzővel lehetne illetni elsőként a marosvásárhelyi Ferencz Borbála ruhakollekcióit, amelyek már a nemzetközi divatheteket is meghódították. Az upcycling, vagyis az értéknövelő újrahasznosítás az, ami érdekli a fiatal divattervezőt, aki műanyagokból készít ékszereket, ruhafoszlányokból hordható darabokat. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. októberi lapszámában jelent meg.)

Ha olyant veszek, olyan leszek?

Gyakran láthatunk olyan videókat, amelyekben azt mutatják be, hogy a pár száz dolláros ruháknak vannak pár tíz dolláros párjaik, amelyekben pont úgy néz ki az ember, mint a luxusmárkák termékeiben. Mégsem ritka az, hogy a drágábbat vásároljuk. Vagy legalábbis arra vágynánk. De miért is?

A miniszoknya rövid (sic!) története

Napjaink dizájnerei kényük-kedvük szerint kurtítják vagy hosszabbítják a szoknyát, de nem volt ez mindig így: a miniszoknya megszületéséhez rögös út vezetett, sokszor botrányokkal kikövezve. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. júliusi számában jelent meg.)

Mindenki találhat legalább egy olyan darabot, amely jól áll neki – Fel a kalappal!

Az elmúlt századokban a kalap sokkal többet jelentett egyszerű ruhadarabnál: a fejfedő a társadalmi státuszt és a családi állapotot is jelezte. Manapság legfőképpen csak nyaraláskor, strandon viselünk kalapot, pedig remek kiegészítő, minden évszakban választhatunk magunknak egy-egy stílusos darabot. Mire figyeljünk kalapválasztáskor? Ebben segít Albert Izabella stílustanácsadó. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. augusztusi lapszámában jelent meg.)

Őserő és Istennők Jánosi Ágnes kollekciójában

Nem csak beszél róla és megalkotja, ő maga az erő. Jánosi Ágnes ruhatervező rengeteg munkát fektetett abba, hogy megmutassa azt a hét archetípust, amely a nőt jellemzi. Teszi mindezt textilbe-, gondolatokba zárva. A benne rejlő erőt pedig ezáltal reflektálja kifelé is, megbolondítva egy csepp szorgalommal és egy jó nagy adag kreativitással. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)

Bármennyire fáj: elfogadott utcai viseletté vált a „tréning”

A világjárvány közepette sokak megjósolták a divatvilág átalakulását is: fellazuló dresszkódok, a kényelem mint elsődleges szempont – 2021-re a jövendölések egy része be is jött, Erdélybe is beszivárgott a trend. Soha nem gondoltuk volna, hogy ezt írjuk, de: ma már teljesen elfogadható utcai, sőt, munkahelyi viseletté vált a „tréning”. Hogyan? Hát így… (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. januári lapszámában jelent meg.)

Oversized – Erre figyelj, ha csábít a bő, a trottyos

Régi mantránk, hogy nem kell minden új trendre felülni, és ez hatványozottan igaz például a túlméretezett, bő ruhákra: egyszerűen van, akinél nem működik. De íme néhány tipp, ha kísérleteznénk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. novemberi lapszámában jelent meg.)

Kabátmustra: a vastagabb nem mindig melegebb

Szép és vagány is legyen, de meleg is, könnyen karbantartható és sokoldalú: nem kis feladat a legmegfelelőbb kabátot kiválasztani. Néhány éve tudatosan, tervezetten vásárolok felsőruházatot, summázzuk az eddigi tapasztalatokat. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. októberi lapszámában jelent meg.)

Környezetbarát gardrób – Hogyan lehet „zöldebb” a ruhatárad?

Gyapjú, len, bioselyem, biopamut – természetes anyagok, melyek egyre nagyobb teret kapnak a divatiparban, és amelyek felhasználásával „zöldebb” ruhák készülnek. Ezek használatával pedig mi magunk is környezetbarát, de nevezhetjük úgy is, hogy „bolygómentő” gardróbot tudunk kialakítani. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. augusztusi lapszámában jelent meg.)

A kevesebb több – avagy miért drága az olcsó?

Évente mintegy 310 ezer tonna ruhaneműt dobunk ki világszinten – bármennyire távolinak tűnik ez az érték, ehhez bizony mindannyian hozzájárulunk. Arról nem is beszélve, hogy a fast fashion-őrület milyen mértékben terheli a pénztárcánkat. Holott már a régiek is tudták: túl szegények vagyunk, hogy olcsót vegyünk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. márciusi lapszámában jelent meg.)

Helén és a ruháin díszelgő barátai – magabiztossággal viseli, úgy, ahogyan csak ő tudja

Ami a szívében, az a ruháján: rendkívül színes, semmihez nem fogható, eredetiségében utánozhatatlan – talán így jellemezhető a legjobban a sepsiszentgyörgyi Kovács Helén-Abigél öltözködési stílusa. Régóta ismerem, így feltűnt, hogy pár éve teljesen stílust váltott: a csinos szettjeit kényelmesebb, egyedibb darabokra cserélte. Azok a ruhái, amelyeket most megmutat nekünk, mind saját elképzelése szerint készültek, maga álmodta meg, rajzolta meg és szabta át őket. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. februári la

Feliratos póló: a sokoldalú ruhadarab

Be kell vallanom: mániámmá váltak a feliratos felsők, főként amióta rendkívül széles lett a választék. Sokoldalú ruhadarab, amely szerintem akár smart-casual dresszkód esetén is simán bevethető. De vannak ám buktatói is, érdemes megnézni. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. februári lapszámában jelent meg.)

Kreatív fiatalok közössége – Nonprofit divatban

Hiánypótló céllal jött létre a fiatal erdélyi divattervezőket, képzőművészeket tömörítő ArtWise, hogy szakmai segítséget nyújtson, és főként közösséget teremtsen számukra. A Kolozsváron alakult nonprofit szervezet egész Erdélyt behálózná. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. decemberi lapszámában jelent meg.)

Fázni nem elegáns – rétegeljünk!

A fázós nők egyikeként állíthatom: megváltás, amikor az ember lánya kitapasztalja, hogyan lehet kényelmesen, sikkesen rétegelni télen. A teljes ruhatárunkat sem kell kicserélni, csupán néhány kulcsfontosságú darabra érdemes szert tenni. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. novemberi lapszámában jelent meg.)

Komolytalan komolyság – Mickey egér a ruhán

Nem kell gyereknek lenni ahhoz, hogy mesefigurás cuccokat hordjunk, elég gyereklelkűnek lenni. Disney-figurás ruciból most meg annyi van a piacon, hogy szinte lehetetlen elkerülni őket. Nem is kell! A megfelelő darabokkal kombinálva ezek is tudnak (kicsit) komolyak maradni, nyilván egy csipetnyi gyermeki vidámsággal. Ezen túl pedig vagányak! Megmutatjuk! (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. júliusi számában jelent meg.)

Így viseld a kis feketéd!

Azt mondják, minden nő ruhatárában kell lennie egy kis fekete ruhának. Valójában kettő-háromba is érdemes befektetni, hiszen annyira sokoldalú viselet, hogy sok évig jól szolgál majd. Néhány tippet mutatunk, hogyan dobhatjuk fel az alapdarabot. (Cikkünk a 2020-as Nőileg magazin márciusi számában jelent meg.)

Laczkó Vass Róbert: Mindenütt jó, de legjobb a konyhában

A gyergyóremetei származású Laczkó Vass Róbert a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának igazán sokoldalú tagja, könyveket ír, világot jár, és izgalmasabbnál-izgalmasabb ételeket főz barátainak, kollégáinak és a rászorulóknak. 

Puglia: festői tájak és „értékes

Olaszország lenyűgöző, nem lehet betelni vele – hallani turisták ezreitől –, az igazi csodát azonban „a csizma sarka” tartogatja. Puglia ugyan Itália legszegényebb tartománya, de látnivalókban nem szűkölködik. 

Kreatív embernek kreatív – és költséghatékony – a háza

Régi csűr deszkáiból újragondolt, mesés kapun át érkezünk Koszta Ignácz fenyédi szalmaházába. Az ügyeskezű hobbiasztalos foglalkozása szerint zenetanár, de mindent IS csinál. Két évig tanulta a szalmaház építésének módját, s az összes bútor a keze munkáját dicséri. 

A várakozás éke: adventi kalendárium

A karácsonyra való ráhangolódás egyik legjobb formai megjelenítése az adventi kalendárium. Megerősíti bennünk az advent üzenetét, a várakozás csodáját, és minden napba belop egy kis örömöt, szeretet. És hát, valljuk be, ki ne szeretne minden nap egy kis meglepetést kapni? 

Régi idők aranyalmája: a birsalma

Mindig elbűvöltek azok a csendéletek, amelyek számomra ismeretlen gyümölcsöket ábrázoltak. Sokáig így voltam a birsalmával és a gránátalmával. Előbb láttam őket festményeken, mint a valóságban. S bár a birsalma Erdélyben is megterem, viszonylag ritka volt az én gyermekkoromban...