Pálfi Kinga: Fast fashion vs. slow fashion – Miért érdemes lassítani?

Jártál már úgy, hogy beléptél egy boltba csak „szétnézni”, aztán hirtelen két-három ruhadarabbal a kezedben találtad magad? A pénztárnál pedig – miközben gyorsan felmentetted magad, hogy „úgyis akciós volt" – talán átvillant benned a gondolat: tényleg kellenek ezek nekem?

Fotó: Pixabay

A divat világa csábító, színes és gyors. A fast fashion pedig pontosan erre a sodrásra épít: pillanatról pillanatra új trendeket kínál, amik ellenállhatatlanok – legalábbis első ránézésre. Állandóan. De mi történik akkor, ha kilépünk ebből az örökös rohanásból? Ha nem engedjük, hogy a pillanatnyi trendek határozzák meg, hogy kik vagyunk – hanem mi magunk?

Ez az a pont, ahol a slow fashion világa kezdődik. Egy világ, ahol a minőség, a tudatosság és a saját stílusunk kerül a középpontba. Egy életérzés, ahol a ruhatárad nem csak divatos darabok gyűjteménye – hanem egy tükör, ami visszanéz rád, és azt mondja: Ez vagyok én.

Fast és slow - hol vagy te az első?

A fast fashion – ahogy a neve is sugallja – a gyorsaságról szól. Ezekben az üzletekben mindig megtalálod az éppen legújabb divatot, de a minőség gyakran háttérbe szorul. A ruhák rövid életűek: néhány viselés után fakulnak, szakadnak, veszítenek varázsukból. Úgyis csak ezt a szezont kell szolgálják a darabok.

A slow fashion ezzel szemben egészen más ritmust diktál.

Nem a külvilág elvárásai, hanem a belső értékeid vezetik a választásaidat.

A slow fashion a tudatos döntésekről, az önismeretről, és a személyiséged méltó kifejezéséről szól.

Amikor a slow fashion útját választod, az azt jelenti, hogy figyelsz befelé:

Ismered önmagad – tudod, hogy mely ruhák szólnak igazán rólad.
Ismered a testedet – érted, hogy mely szabásvonalak ölelik körbe a szépségedet a legszebben.
Ismered a színeidet – tudod, mely árnyalatok teszik ragyogóvá az arcodat, emelik ki a szemeidet, és tükrözik a lelked fényét.
Tudatosan üzensz a világnak – nemcsak megjelensz, hanem értékeket közvetítesz a ruháidon keresztül.

Egy slow fashion típusú ruhatár nem véletlenszerű, impulzusvásárlásból származó darabok halmaza, hanem olyan ruhatár, amely rólad szól. Minden szett a személyiséged kis képkockája - abból, aki te vagy.

Slow fashion és kreativitás

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a slow fashion nem jelenti azt, hogy kizárólag örök klasszikus és/vagy elegáns, esetenként uncsi darabokkal van tele a szekrényünk. Lehetsz sportos, romantikus, drámai vagy kreatív – lehet sok vagy kevesebb ruhád, de a lényeg mindig az, hogy önazonos legyél.

Nem a legújabb trendek döntik el, ki vagy, hanem te magad formálod a megjelenésedet a ruháidon keresztül.

A slow fashion kreativitás: új szetteket alkotsz a meglévő ruháidból. Felfedezed újra és újra, milyen sokoldalú tudsz lenni merészebb szettek kialakításával. Tudatosan, mégis játékosan használod a formákat, színeket, anyagokat. Ez a szemlélet nemcsak a stílusodat formálja át. Hanem a világhoz való hozzáállásod is: figyelmesebbé, bölcsebbé, szeretetteljesebbé tesz önmagad és mások felé.

Mert a slow fashion nem csupán ruhákról, hanem a környezetedről, a világodról szól. Arról, hogy kreatívan, tudatosan, játékosan, bölcsen állok a világhoz, de főleg önmagamhoz.

korábban írtuk

Bencze Emese gardróbja: Szeretek készülődni
Bencze Emese gardróbja: Szeretek készülődni

Üde színfolt a Székelyhon szerkesztőségében, Bencze Emese kolléganőnk az a fajta nő, akit szeret a kamera méregzöldben és „boszorkányszoknyában”, romantikus-virágosban, de akár a szürke visszafogott árnyalataiban is.