Street food házilag – egészségesebb változatban ARCHÍV

Lehet egészséges a street food? – Igen. Megfelelően válogatott alapanyagokból remek street food fogásokat készíthetünk házilag. A lehetőségek tárháza ezen a téren is számtalan, csupán utána kell járni kicsit a témának, és bármilyen street food fogást el tudunk készíteni egészségesebb változatban. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. júliusi számában jelent meg.)

Az alábbiakban általam kiválasztott street food ételek a tortilla tekercs, a burger, valamint a pizza. Mindhárom közismert harapnivalónak minősül térségünkben, népszerűségük elsősorban ízletességüknek köszönhető, ennek ellenére utcáról rendszeresen ilyet fogyasztani nem előnyös, hiszen alapanyag-összetételüket, valamint párosításukat tekintve nem az egészséges ételek közé sorolhatók. Otthoni kivitelezésben azonban elkészíthetjük ezek egészségesebb változatát.

Tortilla lap tönkölylisztből

Hozzávalók: 30 dkg tönkölyliszt, 4 evőkanál olívaolaj, 1,7 dl víz, 1 teáskanál só, pici sütőpor.

Elkészítése:  A hozzávalókat összegyúrjuk, 2 órát állni hagyjuk, majd 6 részre osztjuk, és egyenként kinyújtjuk vékony kör alakúvá. Palacsintasütőben szárazon megsütjük mindkét oldalukat. Másnap is fogyasztható, hűtőben letakarva eláll pár napig. Tölteléknek használjunk egészséges alapanyagokat és szezonálisat, ha tehetjük. Nyáron sok zöldséget, rántott hús helyett süssünk édesburgonyából fasírtot töltsük meg azzal.

Diós-édesburgonyás fasírt

Hozzávalók: 3 darab közepes édesburgonya, 15 evőkanál darált dió, 1 marék petrezselyemzöld, 2 tojás, só, bors, zsemlemorzsa amennyit felvesz, kevés olaj a sütéshez.

Elkészítése: A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk majd villával összetörjük. A többi hozzávalóval összedolgozzuk, majd kis pogácsákat formázunk belőle. Forró olajban kisütjük. 

Tonhalburger fitt zsemlében

Hozzávalók 4 zsemléhez: 4 evőkanál lenmagliszt, 4 evőkanál útifű maghéj, kevés só, 4 tojás, 10 evőkanál víz, fél teáskanál sütőpor; a tonhalburgerhez: 5 darab 120140 g-os tonhalkonzerv, 3 tojás, 45 szál friss koriander, 1015 dkg zabliszt, 2 szál zöldhagyma vagy egy kis fej fehér hagyma, só, bors; a burger további hozzávalói: cheddar sajt, zöldsaláta, paradicsom, házi majonéz (vagy bármilyen öntet), zöldhagyma, pirított hagyma.

Elkészítése: A zsemléhez a lenmaglisztet az útifű maghéjjal, a sóval, valamint a sütőporral elkeverjük. Egy tálban felverjük a tojásokat, hozzáadjuk a vizet, majd belekavarjuk a száraz alapanyagokat. A masszából négy zsemlét formázunk, sütőlapra tesszük és előmelegített 180 fokos sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük. A burgerhez a tonhalat lecsöpögtetjük, a hagymát és a koriandert apróra vágjuk, összekeverjük a tonhallal, hozzáadjuk a tojásokat, a zablisztet, sózzuk és borsozzuk, majd jól összegyúrjuk. Ha úgy érezzük, hogy lágy az anyag, még adjunk hozzá zablisztet. Ezután csinos kis korongokat formázunk a masszából és sütőlapra tesszük. Előmelegített sütőben 180 fokon 20 percig sütjük. Amikor ezzel is készen vagyunk, félbe vágjuk a zsemléket és összeállítjuk a burgereinket. 

Lisztmentes vega pizza

Hozzávalók 2 kisebb vagy 1 nagyobb pizzához: 1 evőkanál chiamag, 2 evőkanál őrölt lenmag, 1 evőkanál útifű maghéj, 2 db konzerv fekete bab, 1 tasak szárított élesztő, 1 teáskanál só, 2 teáskanál fokhagymapor, őrölt bors ízlés szerint; a feltéthez: 15 dkg juhtúró vagy ricotta (ki amelyiket jobban szereti), 2 evőkanál tejföl, 1 cukkini,  friss kapor, dióbél, sörélesztő pehely (elhagyható).

Elkészítése: 1 dl vizet elkeverünk a chiamaggal és a lenmaghéjjal, majd 10 percig állni hagyjuk. Ezután egy aprítógépben (vagy botmixerrel) összekeverjük a babot a lenmag-chiamag keverékkel, az élesztővel, a sóval, a fokhagymaporral és az őrölt borssal. A „tésztát” oszlassuk el egy sütőpapíros pizzatálon, hogy kb. 1 centi vastag legyen. Kb. 2530 percig sütjük 180 fokon, majd kivesszük, óvatosan megfordítjuk, finoman lekenjük a juhtúró-tejföl keverékkel, ráhelyezzük a cukkinikarikákat, megszórjuk apróra vágott kaporral, sörélesztő pehellyel és a diódarabokkal. További 20 percig sütjük. 

Fotó: György Ottilia