György Ottilia

„Se nem növény, se nem állat” – Bevált gombás étkek György Ottilia konyhájából

A gomba az az alapanyagunk, ami nem növény, de nem is állat, így tartjuk. Éppen ennek köszönhetően körültekintően és némi szaktudással felvértezve szedjünk gombát. A legjobb, ha szakértő gombászoktól vásároljuk.

Könnyű, mégis ünnepi: időtakarékos karácsonyi menü

Könnyen elkészíthető, mégis elegáns ételeket ajánlunk, amelyekkel nem túlterheljük magunkat, hanem élvezni tudjuk az ízeket és pillanatot is.

Varázslatos színű vitaminbomba: CÉKLA

Céklából tulajdonképpen elképesztően jóízű és varázslatos színű ételek készíthetők, ráadásul meglepően finomak is. Édeskés ízvilága a levesektől a főételeken át, egészen a desszertekig számtalan variációban jól párosítható.

Legényfogó káposzta és őszi szőlő szólamok

Októberben is igyekezzünk a szezonális alapanyagokra fókuszálni. Ehhez segítségként két olyan szezonális alapanyaghoz kínálunk recepteket, amelyek hazánkban is megteremnek. A vitamindús táplálkozás különösen fontos ősszel, hogy felkészítsük szervezetünket a hideg időszakra. A káposztafélék olcsó vitaminforrások, ráadásul októberben biztosan kapunk belőle hazait. A gyümölcsök közül pedig vétek kihagyni a zamatos szőlőt, sőt kötelező az évnek ebben az időszakában vásárolni, és nem télen.

A vinetás kenyéren túl: padlizsán másképp

Ebben a hónapban még érdemes kihasználni a szezonális alapanyagokat, ilyen például a padlizsán, amelyet számtalan formában elkészíthetünk, nem csak kikavarva.

Most van az ideje: lecsó változatosan

Különböző változatban számos nemzet konyhájában megtalálható a lecsó. Közös bennük, hogy a zöldségeket hússal vagy anélkül, valamilyen zsiradékon összepárolják. Készíthető bográcsban szabadtűzön, serpenyőben, fazékban, de akár cserépedényben kemencében is. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. augusztusi lapszámában jelent meg.)

Főételek barackfélékkel – ínyencek számára igazi ízorgiák

A nyárban az is jó, hogy sokféle színes alapanyag áll rendelkezésünkre. Hajlamosak vagyunk arra, hogy a gyümölcsök többségét csak süteményekben, desszertekben használjuk fel, de jó ha tudjuk, hogy ezek mindegyike jól hasznosítható húsos ételekkel párosítva. Ínyencek számára igazi ízorgiák lehetnek. Ezúttal csupa barackos kombinációt ajánlunk, érdemes kipróbálni. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. júliusi lapszámában jelent meg).

A mentes is lehet jó: Alternatívák édesszájúaknak

Ha vigyáznánk a kalóriabevitelünkre, de édesszájúak vagyunk, kétszeresen nehéz, hiszen a hagyományos süteményekben rendszerint sok cukor van, és fehér lisztből készülnek. Léteznek azonban alternatívák, melyek segítségével csökkenteni lehet a szénhidrátbevitelünket: ehhez viszont egyrészt tudatosság kell, másrészt szükségszerű más alapanyagok használata. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. júniusi lapszámában jelent meg.)

Tavaszi kedvenc: Zöldhagymás ínyencségek

Az első friss, tavaszi zöldségek közé tartozik: a zöldhagymával elfogyasztott vajas kenyér a legfinomabb, ugyanakkor legegyszerűbb reggeli. De ezen kívül a zöldhagymát felhasználhatjuk más ételek elkészítéséhez vagy tálalásához is ebben az időszakban. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)

Felcserélt ízek

A torta nem édes, a szendvics nem sós – és ez nem átverés. Az ízesítést fordítva is kipróbálhatjuk, és rá fogunk jönni, hogy a végeredmény nem is olyan rossz. Persze szükséges, hogy nyitottak legyünk ezekre a kombinációkra, különben nehezen fogjuk megszeretni. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022.áprilisi lapszámában jelent meg.)

Rendszeres fogyasztásra ajánlott: fermentált zöldségek

Az utóbbi időben minden fórum, receptes kiadvány tele van a fermentálás témájával. Nem véletlenül, ugyanis nem hóbort vagy divat ez a tartósítási módszer – bizonyított tény, hogy a fermentált savanyúságok fogyasztása jótékony hatással van az egészségre, a bélflórára. Az így tartósított savanyúságok funkcionális probiotikumnak számítanak: legismertebbek ezek közül a kovászos uborka és a savanyú káposzta, de még sok más zöldségből készíthető. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. márciusi lapszámában jelent meg)

A legfinomabb csorbák

A csorba az erdélyi éttermi kínálat elengedhetetlen része. A román konyhából elterjedt alaplevest Erdély-szerte mindenki ismeri. Sokféle változata van, és ahogy szokták mondani, ahány ház, annyi féle íz és összetételkombináció. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. februári lapszámában jelent meg).

Ötletek, hogy ne csak savanyúságként fogyasszuk: téli kedvenc a töltött káposztán túl

A savanyú káposzta jótékony hatását mindannyian ismerjük, tudjuk, hogy ilyenkor télen minél többet érdemes enni belőle. Savanyúságként fogyasztjuk leggyakrabban, emellett kérdés, hogy mit készíthetünk még belőle a töltött káposztán kívül. Rendszeres fogyasztása béltisztító hatású, ezért más ételek elkészítéséhez is felhasználhatjuk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. januári lapszámában jelent meg.)

Mézeskalács ízű sütemények

Amikor a mézes fűszerkeverék illata átjárja a lakást, önkéntelenül adventi hangulatba kerülünk. Mézeskalács fűszerkeveréket viszont nem minden boltban találunk, ezért akár mi magunk is elkészíthetjük, s használhatjuk egész évben, nem csak ünnepekkor. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. decemberi lapszámában jelent meg.)

A fasírton túl – különleges húsgolyók

A darált hús igazi Jolly Joker, hiszen ezerféleképpen el lehet készíteni, ezért is a háziasszonyok egyik kedvelt alapanyaga. A hagyományos fasírton kívül számtalan ízesítéssel és társítással is próbálkozhatunk. A húsgolyók alapvetően szárazak, ezért szerintem kötelező hozzávaló egy ízletes mártás. A mártás mellett a húsgolyókat is megbolondíthatjuk valamilyen érdekes fűszerrel. Az alábbi receptek mindegyikében van valamilyen különleges fűszer, illetve egy kiváló mártás a húsgolyók mellé. (Cikkünk a Nőile

Őszi zöldségfasírtok

Fasírtot szinte bármiből lehet készíteni, nemcsak húsból: különféle gabonákból, mint például köles vagy hajdina, de akár rizsből is. Ugyanakkor lehet készíteni zöldségekből, szinte bármelyik alkalmas húsmentes fasírt készítésére, sőt, a húsos fasírtokhoz is érdemes hozzáadni kiegészítésképpen valamilyen zöldséget reszelve, mert azzal omlósabb, ízletesebb lesz. Ezúttal inkább őszi változatokat kínálunk, tekintettel a szezonadta lehetőségekre. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. októberi lapszámában jelent meg

A gyerekek kedvence: csodálatos krémlevesek

Gyerekként nem ismertük a krémlevest, édesanyám sosem készített. A gyerekeim születése után az internetet böngészve fedeztem fel, hogy bizony a magyar konyhában is vannak krémlevesek, elsősorban hideg gyümölcsösök, de ezen kívül bármilyen zöldségből lehet készíteni. Azóta nagy rajongója vagyok a krémleveseknek, akármelyik zöldségből készüljön, mindig nagyon ízletes lesz. És általában a gyerekek kedvence. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. szeptemberi lapszámában jelent meg.)

Érdemes bár egyet kipróbálni: halételek a kisütésen túl…

A halas receptek legegyszerűbb változata a kisütés. Úgy gondolom a hal sokkal jobb annál, minthogy csak ennyi történjen vele. Számos érdekes, nem túl bonyolult műveletet tudunk elvégezni annak érdekében, hogy valami különlegesebbet alkossunk a konyhában. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. augusztusi lapszámában jelent meg.)

Kovács Eszter: Legyen valami meglepő minden szettben

Eszterünk maga a kifinomult elegancia. Öltözködésében sok az egyéni „hang”, ugyanakkor azokat az alapszabályokat is jól ismeri és alkalmazza, amelyek megóvják az ember lányát attól, hogy slampos vagy ízléstelen legyen.

Az orda újjászületése

Az erdélyi konyha egyik jellegzetessége a folyamatos megújulás. Az elmúlt századok során mindig nyitott volt az új hatásokra, ezek folyamatos keveredéséből alakult ki mindaz, amit ma erdélyi konyha néven emlegetünk.

Magyari Tekla: Nem a ruhám vagyok

Nem jellemző, hogy mi, nők ne akarnánk új ruhadarabokat beszerezni... Magyari Tekla kolléganőnk természetes, sallang- és megfelelésmentes hozzállása az öltözködéshez felér egy motivációs előadással: az vagy, aki vagy, és közel sem a ruhád vagy.