Legényfogó káposzta és őszi szőlő szólamok ARCHÍV

Októberben is igyekezzünk a szezonális alapanyagokra fókuszálni. Ehhez segítségként két olyan szezonális alapanyaghoz kínálunk recepteket, amelyek hazánkban is megteremnek. A vitamindús táplálkozás különösen fontos ősszel, hogy felkészítsük szervezetünket a hideg időszakra. A káposztafélék olcsó vitaminforrások, ráadásul októberben biztosan kapunk belőle hazait. A gyümölcsök közül pedig vétek kihagyni a zamatos szőlőt, sőt kötelező az évnek ebben az időszakában vásárolni, és nem télen.

Októberben együnk hát minél több szőlőt és káposztás ételt!

Legényfogó káposztaleves

Hozzávalók: 30 dkg füstölt tarja, 1 fej hagyma, 1 nagy sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 2 cikk fokhagyma, 1 fej káposzta, 10 dkg árpakása (gersli), só, bors, ecet; a rántáshoz: liszt, zsír, pirospaprika, 1 teáskanál paprikakrém, ecet.

Elkészítése: A tarját kockára vágjuk. Az apróra vágott hagymát kevés olajban megpároljuk, hozzáadjuk a karikára vágott sárgarépát és petrezselymet, keveset pároljuk, majd felöntjük vízzel. Ezután belerakjuk a vékonyra vágott káposztát, az árpakását, illetve a zúzott fokhagymát. Amíg fő a leves, a lisztből, zsírból és paprikából hagyományos rántást készítünk, belekavarjuk a paprikakrémet is. Ha megpuhult a zöldség, rántással besűrítjük, összeforraljuk, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint ecettel savanyítjuk.

Panírozott káposztaszeletek

Hozzávalók: 1 fej friss káposzta, só; a panírozáshoz: teljes kiőrlésű liszt, só, őrölt bors, tojás, zsemlemorzsa, olaj, ha serpenyőben sütjük, de süthetjük sütőben is, úgy egészségesebb.

Elkészítése: A káposztát kétfelé vágjuk, majd félbevágva sós vízben rövid ideig főzzük. Kivesszük a vízből és kihűtjük. A liszthez adunk sót és borsot. A káposztát óvatosan felszeleteljük, majd lisztbe, tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk. Sütőlapra tesszük, enyhén megspricceljük olajjal, majd sütőben megsütjük. Kb. 15 perc után megfordítjuk őket, amikor megpirultak.

Szőlős tejes pite

Hozzávalók: 2 gerezd szőlő (fehér és piros), 3 tojás, 2 dl tej, 15 dkg liszt, 3 evőkanál cukor, 2 csomag vaníliás cukor, csipet só, 5 dkg vaj; a forma kikenéséhez: egy evőkanálnyi vaj, 23 evőkanál kristálycukor. 

Elkészítése: A puha vajat a cukorral elkeverjük, hozzáadjuk a tojásokat és a vaníliás cukrot. Amikor egynemű masszát kaptunk, beleszitáljuk a lisztet egy csipet sóval. Újra elkeverjük. Végül a tejjel lazítjuk a tésztát, és homogén masszává keverjük. Egy piteformát alaposan kivajazunk, majd cukorral megszórunk. Beleöntjük a tejes tésztát, rászórjuk a megmosott gyümölcsöt, és előmelegített 180 fokos sütőben kb. 35 perc alatt megsütjük. Langyosan tálaljuk.

Szőlős rizstorta

Hozzávalók: egy 20 cm átmérőjű tortához: 1 bögre kerek szemű rizs, 3 bögre tej, fél tasak zselatinpor, ízlés szerint cukor; a tetejére: szőlő, 1 zacskó átlátszó tortazselé, víz, 23 evőkanál cukor.

Elkészítése: A rizst a tejben megfőzzük, ha megpuhult, hozzáadunk annyi cukrot, amennyitől számunkra kellemes lesz az íze. Amíg a rizs még meleg, keverjük hozzá a kevés vízben felolvasztott zselatint, és öntsük az egészet a vízzel kiöblített kapcsos tortaformába, majd hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni. 23 órára hűtőszekrénybe rakjuk. A tortazselét a csomagolásán látható utasítás szerint készítsük el. A torta tetejére szőlőszemeket rakunk, majd ráöntjük a zselét, és hagyjuk megdermedni a hűtőben. Amikor megdermedt, szépen lehet szeletelni.

Fotó: György Ottília

korábban írtuk

A vinetás kenyéren túl: padlizsán másképp
A vinetás kenyéren túl: padlizsán másképp

Ebben a hónapban még érdemes kihasználni a szezonális alapanyagokat, ilyen például a padlizsán, amelyet számtalan formában elkészíthetünk, nem csak kikavarva.