Címke: étlap

Varázslatos színű vitaminbomba: CÉKLA

Céklából tulajdonképpen elképesztően jóízű és varázslatos színű ételek készíthetők, ráadásul meglepően finomak is. Édeskés ízvilága a levesektől a főételeken át, egészen a desszertekig számtalan variációban jól párosítható.

Sáfrányos tagliatelli süllő-filével

Már az ókori Rómában is nagy becsben tartották a sáfrányt, a különleges aromájú fűszernövényt nemcsak a gasztronómiában, hanem afrodiziákumként is használták. A sáfrányt a lila virágzatú növény megszárított bibéjéből állítják elő, gyűjtése kézimunkát igényel, ezért a fűszer ára vetekszik az aranyéval.

Legényfogó káposzta és őszi szőlő szólamok

Októberben is igyekezzünk a szezonális alapanyagokra fókuszálni. Ehhez segítségként két olyan szezonális alapanyaghoz kínálunk recepteket, amelyek hazánkban is megteremnek. A vitamindús táplálkozás különösen fontos ősszel, hogy felkészítsük szervezetünket a hideg időszakra. A káposztafélék olcsó vitaminforrások, ráadásul októberben biztosan kapunk belőle hazait. A gyümölcsök közül pedig vétek kihagyni a zamatos szőlőt, sőt kötelező az évnek ebben az időszakában vásárolni, és nem télen.

Gyors és finom: kétszersült édesburgonya

Igazán jó, gyors és finom vacsora-recept ez, amely kifejezetten alkalmas a fárasztó, hosszú hétköznapokra. Hozzávaló is kevés kell, a fűszerezést pedig ízlés szerint alakíthatjuk.

Egyszerű, gyors és finom reggeli: cukorborsós, paradicsomos frittata

Bár a kereskedelemben ritkán kapni – hisz nálunk még nem divatzöldség –, a cukorborsó igen sokoldalú zöldség. A zöldborsó még zsenge hüvelyét akkor szedik le, amikor a borsószemek még nem fejlődtek ki. A roppanós, édes, üdén zöld hüvelyek nem csak finomak, hanem nagyon mutatósak is.

Bazsalikomos olívaolajban pácolt vineta

Grillezni, szabad tűzön, rácson vagy nyárson ezer másféle dolgot lehet sütni a flekkenen, miccsen, szalonnán és kolbászon túl. Persze, akik nem tudják elképzelni az életüket egy tenyérnyi hússzelet nélkül, azok az alábbiakat csak körítésnek sütögessék.

Most van az ideje: lecsó változatosan

Különböző változatban számos nemzet konyhájában megtalálható a lecsó. Közös bennük, hogy a zöldségeket hússal vagy anélkül, valamilyen zsiradékon összepárolják. Készíthető bográcsban szabadtűzön, serpenyőben, fazékban, de akár cserépedényben kemencében is. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. augusztusi lapszámában jelent meg.)

A mentes is lehet jó: Alternatívák édesszájúaknak

Ha vigyáznánk a kalóriabevitelünkre, de édesszájúak vagyunk, kétszeresen nehéz, hiszen a hagyományos süteményekben rendszerint sok cukor van, és fehér lisztből készülnek. Léteznek azonban alternatívák, melyek segítségével csökkenteni lehet a szénhidrátbevitelünket: ehhez viszont egyrészt tudatosság kell, másrészt szükségszerű más alapanyagok használata. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. júniusi lapszámában jelent meg.)

Tavaszi kedvenc: Zöldhagymás ínyencségek

Az első friss, tavaszi zöldségek közé tartozik: a zöldhagymával elfogyasztott vajas kenyér a legfinomabb, ugyanakkor legegyszerűbb reggeli. De ezen kívül a zöldhagymát felhasználhatjuk más ételek elkészítéséhez vagy tálalásához is ebben az időszakban. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)

Felcserélt ízek

A torta nem édes, a szendvics nem sós – és ez nem átverés. Az ízesítést fordítva is kipróbálhatjuk, és rá fogunk jönni, hogy a végeredmény nem is olyan rossz. Persze szükséges, hogy nyitottak legyünk ezekre a kombinációkra, különben nehezen fogjuk megszeretni. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022.áprilisi lapszámában jelent meg.)

Rendszeres fogyasztásra ajánlott: fermentált zöldségek

Az utóbbi időben minden fórum, receptes kiadvány tele van a fermentálás témájával. Nem véletlenül, ugyanis nem hóbort vagy divat ez a tartósítási módszer – bizonyított tény, hogy a fermentált savanyúságok fogyasztása jótékony hatással van az egészségre, a bélflórára. Az így tartósított savanyúságok funkcionális probiotikumnak számítanak: legismertebbek ezek közül a kovászos uborka és a savanyú káposzta, de még sok más zöldségből készíthető. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. márciusi lapszámában jelent meg)

A legfinomabb csorbák

A csorba az erdélyi éttermi kínálat elengedhetetlen része. A román konyhából elterjedt alaplevest Erdély-szerte mindenki ismeri. Sokféle változata van, és ahogy szokták mondani, ahány ház, annyi féle íz és összetételkombináció. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. februári lapszámában jelent meg).

Ötletek, hogy ne csak savanyúságként fogyasszuk: téli kedvenc a töltött káposztán túl

A savanyú káposzta jótékony hatását mindannyian ismerjük, tudjuk, hogy ilyenkor télen minél többet érdemes enni belőle. Savanyúságként fogyasztjuk leggyakrabban, emellett kérdés, hogy mit készíthetünk még belőle a töltött káposztán kívül. Rendszeres fogyasztása béltisztító hatású, ezért más ételek elkészítéséhez is felhasználhatjuk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. januári lapszámában jelent meg.)

Mézeskalács ízű sütemények

Amikor a mézes fűszerkeverék illata átjárja a lakást, önkéntelenül adventi hangulatba kerülünk. Mézeskalács fűszerkeveréket viszont nem minden boltban találunk, ezért akár mi magunk is elkészíthetjük, s használhatjuk egész évben, nem csak ünnepekkor. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. decemberi lapszámában jelent meg.)

A fasírton túl – különleges húsgolyók

A darált hús igazi Jolly Joker, hiszen ezerféleképpen el lehet készíteni, ezért is a háziasszonyok egyik kedvelt alapanyaga. A hagyományos fasírton kívül számtalan ízesítéssel és társítással is próbálkozhatunk. A húsgolyók alapvetően szárazak, ezért szerintem kötelező hozzávaló egy ízletes mártás. A mártás mellett a húsgolyókat is megbolondíthatjuk valamilyen érdekes fűszerrel. Az alábbi receptek mindegyikében van valamilyen különleges fűszer, illetve egy kiváló mártás a húsgolyók mellé. (Cikkünk a Nőile

Őszi zöldségfasírtok

Fasírtot szinte bármiből lehet készíteni, nemcsak húsból: különféle gabonákból, mint például köles vagy hajdina, de akár rizsből is. Ugyanakkor lehet készíteni zöldségekből, szinte bármelyik alkalmas húsmentes fasírt készítésére, sőt, a húsos fasírtokhoz is érdemes hozzáadni kiegészítésképpen valamilyen zöldséget reszelve, mert azzal omlósabb, ízletesebb lesz. Ezúttal inkább őszi változatokat kínálunk, tekintettel a szezonadta lehetőségekre. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. októberi lapszámában jelent meg

A gyerekek kedvence: csodálatos krémlevesek

Gyerekként nem ismertük a krémlevest, édesanyám sosem készített. A gyerekeim születése után az internetet böngészve fedeztem fel, hogy bizony a magyar konyhában is vannak krémlevesek, elsősorban hideg gyümölcsösök, de ezen kívül bármilyen zöldségből lehet készíteni. Azóta nagy rajongója vagyok a krémleveseknek, akármelyik zöldségből készüljön, mindig nagyon ízletes lesz. És általában a gyerekek kedvence. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. szeptemberi lapszámában jelent meg.)

Laczkó Vass Róbert: Mindenütt jó, de legjobb a konyhában

A gyergyóremetei származású Laczkó Vass Róbert a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának igazán sokoldalú tagja, könyveket ír, világot jár, és izgalmasabbnál-izgalmasabb ételeket főz barátainak, kollégáinak és a rászorulóknak. 

Puglia: festői tájak és „értékes

Olaszország lenyűgöző, nem lehet betelni vele – hallani turisták ezreitől –, az igazi csodát azonban „a csizma sarka” tartogatja. Puglia ugyan Itália legszegényebb tartománya, de látnivalókban nem szűkölködik. 

Kreatív embernek kreatív – és költséghatékony – a háza

Régi csűr deszkáiból újragondolt, mesés kapun át érkezünk Koszta Ignácz fenyédi szalmaházába. Az ügyeskezű hobbiasztalos foglalkozása szerint zenetanár, de mindent IS csinál. Két évig tanulta a szalmaház építésének módját, s az összes bútor a keze munkáját dicséri. 

A várakozás éke: adventi kalendárium

A karácsonyra való ráhangolódás egyik legjobb formai megjelenítése az adventi kalendárium. Megerősíti bennünk az advent üzenetét, a várakozás csodáját, és minden napba belop egy kis örömöt, szeretet. És hát, valljuk be, ki ne szeretne minden nap egy kis meglepetést kapni? 

Régi idők aranyalmája: a birsalma

Mindig elbűvöltek azok a csendéletek, amelyek számomra ismeretlen gyümölcsöket ábrázoltak. Sokáig így voltam a birsalmával és a gránátalmával. Előbb láttam őket festményeken, mint a valóságban. S bár a birsalma Erdélyben is megterem, viszonylag ritka volt az én gyermekkoromban...