Hideg, finom és frissítő – Koktélvarázs fülledt napokra
Kerti parti, családi ünnepség, vagy csak egy átlagos nyári este mind izgalmasabb lehet egy különleges, ínyenc jeges itallal. Jégkockákat behűteni, shakert elővenni! Indul a koktélbár!
Kerti parti, családi ünnepség, vagy csak egy átlagos nyári este mind izgalmasabb lehet egy különleges, ínyenc jeges itallal. Jégkockákat behűteni, shakert elővenni! Indul a koktélbár!
Karácsony tájékán legtöbbünknél megszaporodnak a vendégek. Ha megunták már a véres-májas-húsleves-töltött káposzta kombót, de mégis szeretnék finom falatokkal kényeztetni a betérőket, ez a pár tipp Önöknek szól.
Könnyen elkészíthető, mégis elegáns ételeket ajánlunk, amelyekkel nem túlterheljük magunkat, hanem élvezni tudjuk az ízeket és pillanatot is.
A babona szerint karácsonytájt és szilveszterkor nem szerencsés szárnyashúst enni, hisz az elkaparja a jövő évi szerencsét. Hiedelmek ide vagy oda, a székely családok zömében szenteste töltött káposzta kerül az ünnepi asztalra.
Céklából tulajdonképpen elképesztően jóízű és varázslatos színű ételek készíthetők, ráadásul meglepően finomak is. Édeskés ízvilága a levesektől a főételeken át, egészen a desszertekig számtalan variációban jól párosítható.
Már az ókori Rómában is nagy becsben tartották a sáfrányt, a különleges aromájú fűszernövényt nemcsak a gasztronómiában, hanem afrodiziákumként is használták. A sáfrányt a lila virágzatú növény megszárított bibéjéből állítják elő, gyűjtése kézimunkát igényel, ezért a fűszer ára vetekszik az aranyéval.
Októberben is igyekezzünk a szezonális alapanyagokra fókuszálni. Ehhez segítségként két olyan szezonális alapanyaghoz kínálunk recepteket, amelyek hazánkban is megteremnek. A vitamindús táplálkozás különösen fontos ősszel, hogy felkészítsük szervezetünket a hideg időszakra. A káposztafélék olcsó vitaminforrások, ráadásul októberben biztosan kapunk belőle hazait. A gyümölcsök közül pedig vétek kihagyni a zamatos szőlőt, sőt kötelező az évnek ebben az időszakában vásárolni, és nem télen.
Ebben a hónapban még érdemes kihasználni a szezonális alapanyagokat, ilyen például a padlizsán, amelyet számtalan formában elkészíthetünk, nem csak kikavarva.
Igazán jó, gyors és finom vacsora-recept ez, amely kifejezetten alkalmas a fárasztó, hosszú hétköznapokra. Hozzávaló is kevés kell, a fűszerezést pedig ízlés szerint alakíthatjuk.
Bár a kereskedelemben ritkán kapni – hisz nálunk még nem divatzöldség –, a cukorborsó igen sokoldalú zöldség. A zöldborsó még zsenge hüvelyét akkor szedik le, amikor a borsószemek még nem fejlődtek ki. A roppanós, édes, üdén zöld hüvelyek nem csak finomak, hanem nagyon mutatósak is.
Grillezni, szabad tűzön, rácson vagy nyárson ezer másféle dolgot lehet sütni a flekkenen, miccsen, szalonnán és kolbászon túl. Persze, akik nem tudják elképzelni az életüket egy tenyérnyi hússzelet nélkül, azok az alábbiakat csak körítésnek sütögessék.
Különböző változatban számos nemzet konyhájában megtalálható a lecsó. Közös bennük, hogy a zöldségeket hússal vagy anélkül, valamilyen zsiradékon összepárolják. Készíthető bográcsban szabadtűzön, serpenyőben, fazékban, de akár cserépedényben kemencében is. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. augusztusi lapszámában jelent meg.)
Ha vigyáznánk a kalóriabevitelünkre, de édesszájúak vagyunk, kétszeresen nehéz, hiszen a hagyományos süteményekben rendszerint sok cukor van, és fehér lisztből készülnek. Léteznek azonban alternatívák, melyek segítségével csökkenteni lehet a szénhidrátbevitelünket: ehhez viszont egyrészt tudatosság kell, másrészt szükségszerű más alapanyagok használata. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. júniusi lapszámában jelent meg.)
Az első friss, tavaszi zöldségek közé tartozik: a zöldhagymával elfogyasztott vajas kenyér a legfinomabb, ugyanakkor legegyszerűbb reggeli. De ezen kívül a zöldhagymát felhasználhatjuk más ételek elkészítéséhez vagy tálalásához is ebben az időszakban. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)
A torta nem édes, a szendvics nem sós – és ez nem átverés. Az ízesítést fordítva is kipróbálhatjuk, és rá fogunk jönni, hogy a végeredmény nem is olyan rossz. Persze szükséges, hogy nyitottak legyünk ezekre a kombinációkra, különben nehezen fogjuk megszeretni. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022.áprilisi lapszámában jelent meg.)
Az utóbbi időben minden fórum, receptes kiadvány tele van a fermentálás témájával. Nem véletlenül, ugyanis nem hóbort vagy divat ez a tartósítási módszer – bizonyított tény, hogy a fermentált savanyúságok fogyasztása jótékony hatással van az egészségre, a bélflórára. Az így tartósított savanyúságok funkcionális probiotikumnak számítanak: legismertebbek ezek közül a kovászos uborka és a savanyú káposzta, de még sok más zöldségből készíthető. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. márciusi lapszámában jelent meg)
A csorba az erdélyi éttermi kínálat elengedhetetlen része. A román konyhából elterjedt alaplevest Erdély-szerte mindenki ismeri. Sokféle változata van, és ahogy szokták mondani, ahány ház, annyi féle íz és összetételkombináció. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. februári lapszámában jelent meg).
A savanyú káposzta jótékony hatását mindannyian ismerjük, tudjuk, hogy ilyenkor télen minél többet érdemes enni belőle. Savanyúságként fogyasztjuk leggyakrabban, emellett kérdés, hogy mit készíthetünk még belőle a töltött káposztán kívül. Rendszeres fogyasztása béltisztító hatású, ezért más ételek elkészítéséhez is felhasználhatjuk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. januári lapszámában jelent meg.)
Az elmúlt hetekben a Nőileg hírlevelének feliratkozói körében is kutattuk a videófogyasztási szokásokat. Ezúton is köszönjük annak a csaknem 1000 felhasználónak, akik idejüket nem sajnálva válaszoltak a kérdésekre.
Brassó környéke bővelkedik látványosságokban. Vannak a tömegturizmus által elözönlött célpontok, de találunk olyan csendesebb gyöngyszemeket is, ahol kis séta után már csak magunk maradunk a tájjal, a színekkel és a kristálytiszta levegővel.
Egy kis eldugott ékszerfalu, Székelyszállás az úticélunk, Marosvásárhelytől fél órányira. A kanyargós úton azon gondolkodom, mennyire nyugodt lehet itt az élet. Aztán mosolyra húzódik a szám: na, vajon mennyire lehet nyugodt egy ötgyermekes családnál?!
Biztosan voltak olyan napjaid, amikor mindenki bókolt, hogy milyen jól nézel ki, máskor pedig, bár semmi bajod nem volt, betegnek, fáradtnak láttak. Ez azon is múlik, hogy épp milyen színű ruhát viseltél. Erről szól az évszakelmélet az öltözködésben.
Eszterünk maga a kifinomult elegancia. Öltözködésében sok az egyéni „hang”, ugyanakkor azokat az alapszabályokat is jól ismeri és alkalmazza, amelyek megóvják az ember lányát attól, hogy slampos vagy ízléstelen legyen.
Az erdélyi konyha egyik jellegzetessége a folyamatos megújulás. Az elmúlt századok során mindig nyitott volt az új hatásokra, ezek folyamatos keveredéséből alakult ki mindaz, amit ma erdélyi konyha néven emlegetünk.