Most van az ideje: lecsó változatosan ARCHÍV

Különböző változatban számos nemzet konyhájában megtalálható a lecsó. Közös bennük, hogy a zöldségeket hússal vagy anélkül, valamilyen zsiradékon összepárolják. Készíthető bográcsban szabadtűzön, serpenyőben, fazékban, de akár cserépedényben kemencében is. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. augusztusi lapszámában jelent meg.)

Ahány ház, annyi szokás, mi is sokféleképpen készítjük a lecsót. Mindenesetre nyáron érdemes minél több változatot kipróbálni, hiszen most friss, szezonális alapanyagokból dolgozhatunk. Íme néhány ajánlatunk:

Legényfogó lecsó (más néven cigánylecsó)

Hozzávalók: 4 fej hagyma, 12 hegyes-erős paprika, 4 paradicsom, 1 kis fej káposzta, 10 dkg füstölt szalonna, 1 csirkemell, fűszerpaprika, olaj, só, őrölt bors.

Legényfogó lecsó

Elkészítése: A zöldségeket megmossuk, megtisztítjuk, majd tetszés szerint szeleteljük. A húst közepes, a szalonnát kicsi kockákra vágjuk. Egy edényben a szalonnát lepirítjuk, hozzáadjuk a hagymát és kevés olajat, ha szükségesnek találjuk, üvegesre pároljuk, majd hozzáadjuk a húst és fehéredésig pirítjuk. Ezután mehet bele a paprika, a paradicsom és a káposzta. Fűszerpaprikával megszórjuk, majd sózzuk és borsozzuk. Ha szükségesnek találjuk, adjunk hozzá kevés vizet. Lefödjük, és közepes lángon addig főzzük, amíg a hús és a zöldségek megpuhulnak.

Shakshouka, az arab lecsó

Hozzávalók: 2 fej hagyma, 1 piros és egy zöld paprika, 4 darab paradicsom, 3 cikk fokhagyma, ½ kiskanál római kömény, 1 kiskanál kakukkfű, 1 evőkanál petrezselyemzöld, 1 evőkanál koriander (aki nem szereti, elhagyhatja), só, bors, olívaolaj, 34 tojás.

Shakshouka, az arab lecsó

Elkészítése: Az olívaolajon megdinszteljük a fél karikákra vágott hagymát és az apróra vágott fokhagymát. Közben hasonló nagyságúra szeleteljük a paprikákat, és hozzáadjuk a hagymához. Kicsit pirítjuk, megkeverjük, majd fedő alatt, kis lángon 34 percig pároljuk. Hozzáadjuk a kockára vágott paradicsomot, és fűszerezzük (a petrezselyemzöld kivételével), majd tovább pároljuk. Mélyedéseket csinálunk a lecsóban, majd beleütjük a tojásokat, és kis lángon lefedve további 5 percig főzzük. Aprított petrezselyemmel és korianderrel megszórva tálaljuk.

Bolgár lecsó

Hozzávalók: 1 darab zöldpaprika, 2 darab kápia, 3 nagyobb paradicsom, 2 közepes fej hagyma, 34 tojás, csipetnyi só, 23 evőkanál olaj, feta sajt a tetejére, petrezselyemzöld a tálaláshoz.

Bolgár lecsó

Elkészítése: A kápia paprikát megsütjük, héját lehámozzuk és csíkokra vágjuk. A zöld paprikát is csíkokra vágjuk. A paradicsomot forrásban lévő vízbe tesszük fél percre, majd a vékony héját lehúzzuk, húsát 2,5 centis kockákra vágjuk. A hagymát meghámozzuk, és vékonyra szeleteljük. Az olajat egy serpenyőben kissé megforrósítjuk, a hagymát és a zöldpaprikát megdinszteljük, megsózzuk, a paradicsomot rádobjuk, további kb. 2 percig együtt pirítjuk. Hozzáadjuk a kápiát, fél percig sütjük, majd ráöntjük a felvert tojást, és kevergetve kocsonyásodásig sütjük. Feta sajttal és petrezselyemzölddel fogyasztjuk.

Ratatouille leves

Hozzávalók: 2 darab zöldpaprika, 2 darab pirospaprika, 2 kisebb padlizsán, 1 cukkini, 1 liter zöldségalaplé, 3 darab érett paradicsom, 2 fej hagyma, 2 cikk fokhagyma, olívaolaj sütéshez, só, őrölt fekete bors, friss petrezselyem és bazsalikom, magok a tálaláshoz (elhagyható).

Francia lecsó leves

Elkészítése: A paprikákat és a padlizsánt megmossuk, majd előmelegített sütőben megsütjük. Vizes kézzel meghámozzuk. A paradicsomokat leforrázzuk, és szintén meghámozzuk. A cukkinit megmossuk és kockára vágjuk. A hagymákat apróra vágva olívaolajban megdinszteljük, hozzáadjuk a zöldségeket és az alaplét. Fűszerezzük sóval, borssal, friss zöldekkel. Összeforraljuk, majd turmixoljuk. A kész levest friss fűszernövényekkel, magokkal, valamint mozzarella sajttal díszíthetjük.

Fotó: György Ottilia

Kiemelt kép illusztráció: Shutterstock

korábban írtuk

A mentes is lehet jó: Alternatívák édesszájúaknak
A mentes is lehet jó: Alternatívák édesszájúaknak

Ha vigyáznánk a kalóriabevitelünkre, de édesszájúak vagyunk, kétszeresen nehéz, hiszen a hagyományos süteményekben rendszerint sok cukor van, és fehér lisztből készülnek. Léteznek azonban alternatívák, melyek segítségével csökkenteni lehet a szénhidrátbevitelünket: ehhez viszont egyrészt tudatosság kell, másrészt szükségszerű más alapanyagok használata. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. júniusi lapszámában jelent meg.)