Utazzunk az ízek által: Frida Kahlo kedvence az asztalunkon ételmese

Ha a tájainkon nem szokványos ételt főzünk, olyan, mintha utaznánk. Kulturálisan biztosan ezt tesszük, megismerjük más népek ételeit és rácsodálkozunk: a számunkra ismeretlen hozzávaló vagy elkészítési mód mennyire alapértelmezett egy másik nép számára. Próbálkozzunk bátran: készítsük el magunk a tenger gyümölcseit, például Frida Kahlo kedvenc garnélarákos tacóját!

Fotó: illusztráció: Pixabay

Életünkben először tengeri herkentyűket fogyasztani székelyföldiként – szinte biztos – kilépés a komfortzónából. Megmosolyogtató néha hallani, hogy még a hal ellen is az a kifogás, hogy halízű. Az a legszerencsésebb, ha a tenger gyümölcseiből készült fogásokat frissen, tengeri környezetben próbálja ki először az ember. Így megismerheti, hogyan készítik el ott, ahol ez az étel a mindennapok része, nem számít különlegességnek. S ha már elkezdjük az ismerkedést,

azt ajánlom, hogy garnélarák legyen az első. Kevésbé intenzív élmény, mint a kagylók, a tintahal vagy a polip.

Ráadásul ízben jobban hasonlít a halakra, így ismerősebb az élmény. Aztán, ha ízlett, otthon is bátran hozzáfoghatunk az elkészítéséhez. Az egyik legmeggyőzőbb érv, ami az otthoni rákfogyasztás mellett szól, hogy gyorsan elkészül. Azt is mondhatnánk, hogy igazi fast food, a szó legjobb értelmében. De ha megszeretjük, rendkívül finom tud lenni. Az is a garnéla mellett szól, hogy fagyasztva is megőrzi jó tulajdonságait, ellentétben például a tintahallal, ami gyakran lesz rágós.

Ha rákot készítek itthon, mindig beindul az emlékezéscunami: képzeletben mediterrán utcácskákon sétálok Spanyolországban, Olaszországban vagy Portugáliában.

Egy kis, családi étteremből fokhagymás rák illata száll, látom magam előtt, mint egy filmen, hogy az emberek megtorpannak, a levegőbe szimatolnak, és nem tudnak ellenállni, leülnek a napernyős, kockás abroszos asztalokhoz. Én is egy vagyok közülük.

Három rákos fogást mutatok most: a rák taco Frida Kahlo kedvence volt, mi is lenyűgözhetjük vele kamaszainkat vagy vendégeinket. A rák bisque elegáns leves, ha kicsit hűvösre fordul az idő, ezzel vigasztalhatjuk magunkat, de ünnepi fogásként is megállja helyét. A fokhagymás rák pedig egy addiktív fogás, Spanyolországban a tapas vacsorák része, de a mediterrán térségben minden nép készíti. Ezt ajánlom, ha valaki elsőre próbálkozik rákocskákkal. Garantálom, hogy még a serpenyőt is kinyalja a család!

Garnélás taco – Mexikóba repít

Hozzávalók: 4-8 db. kukoricalisztes tortillalap, 1/4 fej zsenge, nyári káposzta, 2 újhagyma, 1/4 sárga kaliforniai paprika, 1 sárgarépa (fermentált), 2-3 hónapos retek, 1,5 dl majonéz, 1 kávéskanál dijoni mustár, 1/2 citrom leve, só, bors, 1/2 teáskanál füstölt paprika, petrezselyemzöld, (citromillatú) menta, 25 dkg garnélarák, olívaolaj, 4 cikk fokhagyma, 1 csili, késhegynyi paprika

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: Forró olajban a rákocskákat megpároljuk, sütjük. Sót, szeletekre vágott fokhagymát és csilit, a végén pici paprikát adunk hozzá. A káposztát vékonyra gyaluljuk. Csíkokra vágjuk a paprikát, a sárgarépát, mellé szeleteljük a retket és a hagymát. A majonézt mustárral, citromlével, füstölt paprikával, sóval, borssal ízesítjük. A káposztasalátához adjuk a vágott petrezselymet és a mentát is. Elvegyítjük a majonézzel. A tortillalapokat félbehajtva kenyérpirítóban kissé megpirítjuk. Megtöltjük káposztasalátával és a garnélákkal.

Rák bisque – a krémlevesek francia királynője

Hozzávalók: 5 dkg vaj, 1 póréhagyma fehér része, 2 (új) sárgarépa, 2 zellerszár, 2 evőkanál rizsliszt, 3 evőkanál paradicsompüré, 1 dl konyak/brandy vagy 2 dl száraz fehérbor, 3 dl tejszín, 1 l hal/tenger gyümölcsei alaplé, 20 dkg királyrák/garnélarák. A tálaláshoz: 20 dkg királyrák/garnélarák, kevés olívaolaj, csilipehely, petrezselyemzöld, zellerzöld

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: Megpucoljuk, apróra vágjuk a zöldségeket, a póréhagymát a vajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a sárgarépát és a zellerszárat. Ha a zöldségek megdinsztelődtek, megszórjuk liszttel. Keveset kavargatjuk, majd hozzáadjuk a paradicsompürét az alkoholt. Ha az alkohol elpárolgott, hozzáadjuk a tisztított rákot, felöntjük a tejszínnel, majd a halalaplével. Sózzuk borsozzuk, felforraljuk, keveset főzzük, majd krémesre turmixoljuk. A maradék rákot olívaolajon megsütjük, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk csilivel. A levest a rákokkal, petrezselyem- és zellerzölddel tálaljuk.

Gambas al Ajillo – spanyol fokhagymás-csilis rákocskák

Hozzávalók: kb. 40 dkg garnélarák, 1 dl extra szűz olívaolaj, 8-10 cikk fokhagyma, késhegynyi csilipehely, késhegynyi paprika, 2-4 evőkanál száraz fehérbor, 1/2 citromleve, 1/2 csokor petrezselyemzöld

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A fokhagymát megpucoljuk, áttörjük, forró olajon megforgatjuk. Hozzáadjuk a csilipehelyt. Beletesszük a rákocskákat, sózzuk, és pár perc alatt rózsaszínűre sütjük-pároljuk. Hozzáadjuk a paprikát, majd a bort és a citromlevet is. Petrezselyemzölddel megszórjuk. Friss kenyérrel tálaljuk.

korábban írtuk

Járjunk minél többet a természetbe: a léleknek is jót tesz – (VIDEÓPREMIER)
Járjunk minél többet a természetbe: a léleknek is jót tesz – (VIDEÓPREMIER)

A gyűjtögetés nem csak a testünknek, de a lelkünknek is jót tesz, vallja Dakó Viola kertészmérnök, a vadnövények kiváló ismerője.