Címke: zöldség

Varázslatos színű vitaminbomba: CÉKLA

Céklából tulajdonképpen elképesztően jóízű és varázslatos színű ételek készíthetők, ráadásul meglepően finomak is. Édeskés ízvilága a levesektől a főételeken át, egészen a desszertekig számtalan variációban jól párosítható.

Legényfogó káposzta és őszi szőlő szólamok

Októberben is igyekezzünk a szezonális alapanyagokra fókuszálni. Ehhez segítségként két olyan szezonális alapanyaghoz kínálunk recepteket, amelyek hazánkban is megteremnek. A vitamindús táplálkozás különösen fontos ősszel, hogy felkészítsük szervezetünket a hideg időszakra. A káposztafélék olcsó vitaminforrások, ráadásul októberben biztosan kapunk belőle hazait. A gyümölcsök közül pedig vétek kihagyni a zamatos szőlőt, sőt kötelező az évnek ebben az időszakában vásárolni, és nem télen.

Gyors és finom: kétszersült édesburgonya

Igazán jó, gyors és finom vacsora-recept ez, amely kifejezetten alkalmas a fárasztó, hosszú hétköznapokra. Hozzávaló is kevés kell, a fűszerezést pedig ízlés szerint alakíthatjuk.

Egyszerű, gyors és finom reggeli: cukorborsós, paradicsomos frittata

Bár a kereskedelemben ritkán kapni – hisz nálunk még nem divatzöldség –, a cukorborsó igen sokoldalú zöldség. A zöldborsó még zsenge hüvelyét akkor szedik le, amikor a borsószemek még nem fejlődtek ki. A roppanós, édes, üdén zöld hüvelyek nem csak finomak, hanem nagyon mutatósak is.

Bazsalikomos olívaolajban pácolt vineta

Grillezni, szabad tűzön, rácson vagy nyárson ezer másféle dolgot lehet sütni a flekkenen, miccsen, szalonnán és kolbászon túl. Persze, akik nem tudják elképzelni az életüket egy tenyérnyi hússzelet nélkül, azok az alábbiakat csak körítésnek sütögessék.

Azért kelünk útra, hogy tanuljunk! A padlizsán sorsa: Marokkótól Grúziáig, Törökországtól Dél-Olaszországig

Vallom, hogy egy országot, egy régiót, egy kultúrát nem lehet megismerni annak gasztronómiai kultúrája nélkül. Ha utazunk, legjobb, ha az ételeken keresztül is kapcsolódunk a tájhoz, az emberekhez. Ehhez néha kell egy kis bátorság, főként a gasztronómiai komfortzónánknak számító Európából kilépve. A legtöbbet mégis az ilyen „nagy levegőt vevős”, „valami újat kipróbálós” helyzetekből tanulunk. Ételekről, szokásokról, emberekről és nem utolsó sorban önmagunkról.

Most van az ideje: lecsó változatosan

Különböző változatban számos nemzet konyhájában megtalálható a lecsó. Közös bennük, hogy a zöldségeket hússal vagy anélkül, valamilyen zsiradékon összepárolják. Készíthető bográcsban szabadtűzön, serpenyőben, fazékban, de akár cserépedényben kemencében is. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. augusztusi lapszámában jelent meg.)

Hideg levesek hőség ellen

Kúszik a hőmérő higanyszála felfelé, előbb-utóbb érkezik a kánikula riadó. Ilyenkor legszívesebben a konyha közelébe sem megyünk, a hűtőnek van becsülete, nem a sütőnek. Nem vágyunk nehéz ételekre, sokkal inkább olyan zöldségekre, gyümölcsökre, amelyek nagy része víz. Az is fontos szempont, hogy az ételek pikk-pakk elkészüljenek, van jobb dolgunk is, mint a konyhában főni a saját levünkben. Ilyenkor jön el az ideje a hideg-, mi több, jéghideg leveseknek.

Tavaszi kedvenc: Zöldhagymás ínyencségek

Az első friss, tavaszi zöldségek közé tartozik: a zöldhagymával elfogyasztott vajas kenyér a legfinomabb, ugyanakkor legegyszerűbb reggeli. De ezen kívül a zöldhagymát felhasználhatjuk más ételek elkészítéséhez vagy tálalásához is ebben az időszakban. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)

Rendszeres fogyasztásra ajánlott: fermentált zöldségek

Az utóbbi időben minden fórum, receptes kiadvány tele van a fermentálás témájával. Nem véletlenül, ugyanis nem hóbort vagy divat ez a tartósítási módszer – bizonyított tény, hogy a fermentált savanyúságok fogyasztása jótékony hatással van az egészségre, a bélflórára. Az így tartósított savanyúságok funkcionális probiotikumnak számítanak: legismertebbek ezek közül a kovászos uborka és a savanyú káposzta, de még sok más zöldségből készíthető. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. márciusi lapszámában jelent meg)

Őszi zöldségfasírtok

Fasírtot szinte bármiből lehet készíteni, nemcsak húsból: különféle gabonákból, mint például köles vagy hajdina, de akár rizsből is. Ugyanakkor lehet készíteni zöldségekből, szinte bármelyik alkalmas húsmentes fasírt készítésére, sőt, a húsos fasírtokhoz is érdemes hozzáadni kiegészítésképpen valamilyen zöldséget reszelve, mert azzal omlósabb, ízletesebb lesz. Ezúttal inkább őszi változatokat kínálunk, tekintettel a szezonadta lehetőségekre. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. októberi lapszámában jelent meg

Kicsi is, zöld is, de az enyém – Tavaszra várva

Megvettem a magokat, hogy siettessem a tavaszt – mondja édesanyám, aki tavaly óta – egykor falusi lány lévén – szakmai vezetőm a veteményezésben. Egykedvűen figyelem a márciusi havazást, s kinyitom életem első zöld paradicsom savanyúságát. A kertemben termett, a napsütötte nyári délutánok emlékét varázsolja a télies hangulatba.

Karakteres zöldségek – Amit soha nem próbálunk ki, pedig kedvenc is lehetne

Megfigyelésem szerint nehezen vesszük rá magunkat arra, hogy új vagy számunka ismeretlen zöldségeket, alapanyagokat kipróbáljunk. Viszont a táplálkozásban is érdemes kilépni a komfortzónánkból. Egyrészt a rostban- és vitaminban gazdag zöldségek mindegyikével jól járunk, másrészt azzal, hogy kipróbáljuk őket, lehet hogy újabb kedvencekre teszünk szert.

Chutney, avagy az indiai édes-savanyú lekvár

Az eredetileg indiai származású chutney – a szó maga is hindi eredetű – olyan ízesítő, amelyet friss gyümölcsökből és fűszerekből készítenek. Curry-ételek, húsok mellé szolgálják fel, vagy meleg fogásokat, leveseket ízesítenek vele. A receptet, vagy inkább a koncepciót, azóta sokan átvették, és mindenki a saját hasonlatosságára alakította. Nagy-Britanniában a mangó chutney a legelterjedtebb, az Egyesült Államokban pedig a papaya és kókusz alapú édes-savanyú „aromabomba”.

Cékla, spenót, paprika: vitamindús színkavalkád a tányéron

Tudjuk ugyan, hogy vidékünkön a férfiak többsége szerint a saláta nem étel, és becsületes étkezés nincsen hús nélkül, mi mégis és újfent zöldségeket tálalunk. Turbózzuk fel vitaminkészletünket! (Megjelent a Nőileg magazin 2016. novemberi lapszámában.)

Laczkó Vass Róbert: Mindenütt jó, de legjobb a konyhában

A gyergyóremetei származású Laczkó Vass Róbert a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának igazán sokoldalú tagja, könyveket ír, világot jár, és izgalmasabbnál-izgalmasabb ételeket főz barátainak, kollégáinak és a rászorulóknak. 

Puglia: festői tájak és „értékes

Olaszország lenyűgöző, nem lehet betelni vele – hallani turisták ezreitől –, az igazi csodát azonban „a csizma sarka” tartogatja. Puglia ugyan Itália legszegényebb tartománya, de látnivalókban nem szűkölködik. 

Kreatív embernek kreatív – és költséghatékony – a háza

Régi csűr deszkáiból újragondolt, mesés kapun át érkezünk Koszta Ignácz fenyédi szalmaházába. Az ügyeskezű hobbiasztalos foglalkozása szerint zenetanár, de mindent IS csinál. Két évig tanulta a szalmaház építésének módját, s az összes bútor a keze munkáját dicséri. 

A várakozás éke: adventi kalendárium

A karácsonyra való ráhangolódás egyik legjobb formai megjelenítése az adventi kalendárium. Megerősíti bennünk az advent üzenetét, a várakozás csodáját, és minden napba belop egy kis örömöt, szeretet. És hát, valljuk be, ki ne szeretne minden nap egy kis meglepetést kapni? 

Régi idők aranyalmája: a birsalma

Mindig elbűvöltek azok a csendéletek, amelyek számomra ismeretlen gyümölcsöket ábrázoltak. Sokáig így voltam a birsalmával és a gránátalmával. Előbb láttam őket festményeken, mint a valóságban. S bár a birsalma Erdélyben is megterem, viszonylag ritka volt az én gyermekkoromban...