Ha hét ágra süt a nap: eljött a lecsó ideje

Nem emlékszem, hogy gyermekkoromban ettünk volna lecsót. Maga a kifejezés sem volt használatban felsőháromszéki családunkban. A lecsó magyarországi étel volt számomra, ott is ettem először, kamaszkoromban. Olyan, mint nálunk a szerbtokány, állapítottam meg magamban, de az igazság az, hogy a mi érclábosban, lassan elkészülő rizses változatunk sokkal szelídebb volt tüzes magyar rokonánál. Aztán a rendszerváltást követően a gyakoribb utazások és a tévében futó főzőműsorok a lecsót felénk is népszerűvé tették. Hol van már a szerbtokány?!

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Az évszakváltást már a lépcsőházban érezni lehet. Míg ősztől tavaszig töltött káposzta és húsleves illata terjeng négy emeleten, a tavasz vége elhozza az eperlekvár, majd a nyár a barackdzsem illatát.

A kánikulával egyidőben pedig színre lép a lecsó, hogy aztán mellé szegődjön a semmivel össze nem téveszthető füstös vineta, majd a zakuszka.

De még tombol a nyár, a piacon hatalmas hegyekben áll a paradicsom ezerféle változata, és paprikából is van sokféle. Ahol pedig paradicsom és paprika van, ott előbb-utóbb készül valami lecsóféle zöldséges ragu, így van ez a világ számos pontján. Olyan sokféle lecsó vagy lecsó-alapú étel van, hogy a nyár minden hetére betervezhetünk egyet.

Készíthetünk francia ratatouille-t, zsenge cukkinivel, padlizsánnal, kakukkfűvel. Vagy elindulhatunk a térképen kelet felé, és shakshukát főzhetünk, amelybe egészben, nyersen tesszük bele a tojást, ami a lecsó hőjétől készül el. Keleties fűszerek (római kömény, harissza) teszik sajátos ízvilágúvá. Olaszország lecsója a peperonata, bazsalikom és oregánó teszi igazán frissé, illatossá. Szicília külön lecsót alkotott magának, a caponata-t, szárzeller, olajbogyó gazdagítja, és egy kis borecet csak jót tesz mindkettőnek.

A piperade, a baszk lecsó tojást, sonkát tartalmaz, paprikából pedig lehetőleg zöldet és pirosat is, hogy a végeredmény kiadja a baszk zászló színeit.

A törökök lecsója, a menemen felvert tojással végződik. S ha még peynir sajtot is olvasztanak rá, a tíz ujjunkat megnyaljuk az étkezés végén.

De milyen a mi lecsónk, a magyar? Cserna-Szabó András azt írja: „Az igazi magyar lecsó olyan, mint az Úristen: egy, mégis annyiféle, ahányan hisszük.” Ezzel csak egyetérteni lehet.

Ha véletlenszerűen bekopognánk tíz lakásba, és megkérdeznénk az ott élő embereket, hogyan készítik a lecsót, különféle hitrendszerekkel megspékelt recepteket kapnánk válaszul.

Nálunk a családban végül egy kolbászos-nokedlis változat lett a befutó, ezt készítem évtizedek óta. Úgy emlékeztem, hogy anyósomtól tanultam, ezért meg is kérdeztem, hogy ő vajon honnan. Azt állítja, ő tőlem tanulta, így most úgy vagyunk ezzel, mint a tyúkkal és a tojással: nem tudjuk, melyik volt előbb. De hogy ez lett a miénk, mi sem bizonyítja jobban, mint az, amikor különféle lecsókat főzök és viszek neki, megjegyzi:” Jó, jó, de aztán főzzél rendest is!

Piperade – a baszk lecsó

Hozzávalók: 2-3 húsos paprika, olívaolaj, 1 fej hagyma, 3 cikk fokhagyma, só, bors, 2-3 húsos paradicsom, késhegynyi csípős paprika, késhegynyi füstölt paprika, 5 dkg sonka, 4 tojás, bazsalikom/petrezselyemzöld

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A hagymát félbevágjuk, vékonyan felszeleteljük, az olajon megfonnyasztjuk. A szeletekre vágott paprikát a hagymához adjuk. Beletesszük az áttört fokhagymát. Ízesítjük sóval, borssal és a kétféle paprikával. Hozzáadjuk a szeletekre vágott paradicsomot. A végén beletesszük a hajszálvékony sonkát, beleütjük a tojásokat, és addig hagyjuk a tűzön, amíg a fehérje megdermed.

Menemen – a török lecsó

Hozzávalók: 1 hagyma, 3 cikk fokhagyma, olívaolaj, 4 db paprika, 4 nagy, érett, húsos paradicsom, só, bors, oregánó, őrölt kömény, római kömény, pirospaprika, csípős paprika, szumák, 4 tojás, 10 dkg mozzarella, bazsalikom

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A zöldségeket megpucoljuk. A hagymát és a fokhagymát apróra, a paprikát nagyobb kockára vágjuk. A hagymát megdinszteljük. Hozzáadjuk a fokhagymát, majd a paprikát. Sózzuk, borsozzuk, megpároljuk. Hozzáadjuk a fűszereket. A paradicsomot forró vízbe mártjuk, héját lehúzzuk. Daraboljuk, a lecsóhoz adjuk. A tojást felverjük, a forró lecsóhoz kavarjuk. A tüzet elzárjuk. A tojásos lecsót beborítjuk vékony sajtszeletekkel, és lefedve, hagyjuk ráolvadni. Bazsalikommal díszítjük. Friss kenyérrel tálaljuk.

Kolbászos-nokedlis lecsó

Hozzávalók: 3 paprika, 5 paradicsom, 20 dkg kolbász, 1 hagyma, olaj, só, bors

A nokedlihez: 1 tojás, 1 dl víz, 10 dkg liszt

A tetejére: petrezselyemzöld

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: Kevés olajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát. Hozzáadjuk a karikára vágott kolbászt, és addig sütjük, amíg a zsírja kiolvad. Ekkor beletesszük a kockára vágott paprikát, majd a szintén kockára vágott paradicsomot, amelynek előbb lehúzzuk a héját. Sózzuk, borsozzuk. Addig pároljuk együtt, míg az összes hozzávaló félkeményre puhul. Közben a tojást felverjük, hozzáadjuk a vizet és a lisztet. Nokedliszaggatóval forró vízbe szaggatjuk. Pár perc alatt megfőzzük, majd leszűrve a lecsóhoz adjuk. Petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.

korábban írtuk

Pakot Mónika: Az illatanyagok befolyásolják az agyműködést – Hűsöljünk gyógynövényekkel!
Pakot Mónika: Az illatanyagok befolyásolják az agyműködést – Hűsöljünk gyógynövényekkel!

Nyáron a racionális énem teljesen csődöt mond. A döntéseim ilyenkor nem végiggondolt és megtervezett folyamatok, hanem valami tudatalatti által vezéreltnek az eredménye. Ez számomra az ízek, színek, illatok, formák nyújtotta elcsábulás.