Meggyőződésem, hogy a C. Dweck által leírt szemléletmód-elmélet – az, hogy összefüggés van a saját beállítódásunk és a sikereink között – nemcsak önmagunkra vonatkoztatható, hanem azt is befolyásolja, hogyan gondolkodunk másokról, vagy a lehetséges-lehetetlen tengelyről. Mert lehetséges, hogy annak az embernek, aki először spárgát kezdett termeszteni felénk, azt mondták az ismerősei: „Nálunk nem terem meg”. Ő pedig azt gondolhatta: „Németországban is hasonló a klíma, megpróbálom.” Esetleg azt is mondták neki: „Nem is ismerik errefelé a spárgát, ki fogja megvenni?” Ez bizony, egy józan gondolkodásra utaló kérdés, mégis korlátozó. Nem tudok hivatalos statisztikát, de azt elmondhatom, hogy az ismerőseim körében a spárgafogyasztók száma jelentősen megnőtt az utóbbi években.
Szóval, a kínálat megteremti a keresletet. Elképzelhető, hogy emberünknek azt is mondták: „Nálunk nem szokás spárgát termeszteni, ültess inkább krumplit!” Hát igen, az már történelem, hogy anno az első krumplitermesztőknek sem volt könnyű dolga az új zöldség megszerettetésével. Igaz, akkor még nem voltak annyira széles körben népszerűek a híres séfek, és nem voltak főzőműsorok… Mindenesetre általában
Az első spárgákat még édesanyám hozta el nekem távolsági busszal Háromszékről.
Én 3 kis kötésre gondoltam, ehelyett 3 kg érkezett. Jutott belőle barátoknak, szomszédoknak. Az első recept, amit elkészítettem, ez a spárgás-lazacos quiche volt. Annyira hittem benne, hogy jó lesz, hogy a pitét elősütöttem, mindent előkészítettem, mire a busz, édesanyám s a spárga megérkezett. Utóbbit alig kellett pucolni – ez az egyik előnye a zöld spárgának – tehettem rá a forró alapra. S mire megittuk a kávét, kész is volt az ebéd.
S hogy mi mindent készítek spárgából? Levest minden adandó alkalommal. Kedvenceim a krémlevesek, a levesbetét mindig az, ami adódik, most éppen fürjtojás, bacon és sült spárga csúcsok. De
S ha valaki nem szereti a spárgát? Próbálkozzunk valami egyszerűvel, megszokottal, ismerőssel. A csirkés rizses hús például legalább két szintet feljebb lép, és menza menüből éttermivé avanzsál egy kis extra spárgától.
Együnk spárgát, mert rendkívül egészséges, tele van olyan vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek a hangulatunkat is befolyásolják, szóval igazi „mood food”. S lehet, hogy néhány ezer év múlva nemcsak az egyiptomiakat, rómaiakat, görögöket tartja számon a történelem, mint spárgafogyasztó népeket, hanem minket, erdélyieket is. Ha jobb lesz a néphangulat a spárgától, én leszek a nagykövete.
Hozzávalók:
Az omlós tésztához: 25 dkg liszt, 1 tojás, 15 dkg vaj, só
A töltelékhez: 1/2 kötés zöld spárga, 10 dkg füstölt lazac, 5 dkg parmezán, só, 3 tojás, 2,5 dl tejföl