Dimény-Varga Tünde: Éljen a spárga és a fejlődési szemléletmód

Egy évtizeddel ezelőtt még sóvárogva néztem a külföldi piacokon a hatalmas spárga tornyokat. A nagyáruházakban akkor már nálunk is volt spárga, aranyáron. Íze, mint a víznek. Így el is ment a kedvem tőle. Akkor azt hittem, a spárga tőlünk mindig elérhetetlenül messze lesz, még nem tudtam, hogy ez a rögzült szemléletmód. S bár a fejlődés fókuszú mindset-elmélet felénk az utóbbi években terjedt el, mindig is voltak olyan emberek, akik valami olyasmiben hittek, ami mindenki másnak lehetetlennek tűnt. Például spárgát termeszteni Háromszéken.

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Meggyőződésem, hogy a C. Dweck által leírt szemléletmód-elmélet – az, hogy összefüggés van a saját beállítódásunk és a sikereink között – nemcsak önmagunkra vonatkoztatható, hanem azt is befolyásolja, hogyan gondolkodunk másokról, vagy a lehetséges-lehetetlen tengelyről. Mert lehetséges, hogy annak az embernek, aki először spárgát kezdett termeszteni felénk, azt mondták az ismerősei: „Nálunk nem terem meg”. Ő pedig azt gondolhatta: „Németországban is hasonló a klíma, megpróbálom.” Esetleg azt is mondták neki: „Nem is ismerik errefelé a spárgát, ki fogja megvenni?” Ez bizony, egy józan gondolkodásra utaló kérdés, mégis korlátozó. Nem tudok hivatalos statisztikát, de azt elmondhatom, hogy az ismerőseim körében a spárgafogyasztók száma jelentősen megnőtt az utóbbi években.

Vannak hozzám hasonló elszántak, akik a rövidke szezon ideje alatt reggel, délben, este, nyersen, főzve, sütve, párolva képesek spárgát fogyasztani.

Szóval, a kínálat megteremti a keresletet. Elképzelhető, hogy emberünknek azt is mondták: „Nálunk nem szokás spárgát termeszteni, ültess inkább krumplit!” Hát igen, az már történelem, hogy anno az első krumplitermesztőknek sem volt könnyű dolga az új zöldség megszerettetésével. Igaz, akkor még nem voltak annyira széles körben népszerűek a híres séfek, és nem voltak főzőműsorok… Mindenesetre általában

sokan profitálnak abból, ha valaki minden más vélemény ellenére kitart az álmai, hite, elképzelései mellett, és megvalósítja, meghonosítja, létrehozza azt, amit mások még elképzelni sem tudtak.

Az első spárgákat még édesanyám hozta el nekem távolsági busszal Háromszékről.

Én 3 kis kötésre gondoltam, ehelyett 3 kg érkezett. Jutott belőle barátoknak, szomszédoknak. Az első recept, amit elkészítettem, ez a spárgás-lazacos quiche volt. Annyira hittem benne, hogy jó lesz, hogy a pitét elősütöttem, mindent előkészítettem, mire a busz, édesanyám s a spárga megérkezett. Utóbbit alig kellett pucolni – ez az egyik előnye a zöld spárgának – tehettem rá a forró alapra. S mire megittuk a kávét, kész is volt az ebéd.

S hogy mi mindent készítek spárgából? Levest minden adandó alkalommal. Kedvenceim a krémlevesek, a levesbetét mindig az, ami adódik, most éppen fürjtojás, bacon és sült spárga csúcsok. De

spárgaszezonban a zöldségleves és a csorbák is kapnak egy kis „hozzáadott értéket” a spárgától.

S ha valaki nem szereti a spárgát? Próbálkozzunk valami egyszerűvel, megszokottal, ismerőssel. A csirkés rizses hús például legalább két szintet feljebb lép, és menza menüből éttermivé avanzsál egy kis extra spárgától.

Együnk spárgát, mert rendkívül egészséges, tele van olyan vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek a hangulatunkat is befolyásolják, szóval igazi „mood food”. S lehet, hogy néhány ezer év múlva nemcsak az egyiptomiakat, rómaiakat, görögöket tartja számon a történelem, mint spárgafogyasztó népeket, hanem minket, erdélyieket is. Ha jobb lesz a néphangulat a spárgától, én leszek a nagykövete.

Spárgás-lazacos quiche

Hozzávalók:

Az omlós tésztához: 25 dkg liszt, 1 tojás, 15 dkg vaj, só

A töltelékhez: 1/2 kötés zöld spárga, 10 dkg füstölt lazac, 5 dkg parmezán, só, 3 tojás, 2,5 dl tejföl

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, húsz percre hűtőbe tesszük. Ha megpihent, kerek formára nyújtjuk, és egy kivajazott pite formába tesszük. Villával megszurkáljuk. 15 percre visszarakjuk a hűtőbe, majd sütőpapírt, nehezéket teszünk rá, és 180 fokos sütőben 15 percig elősütjük. Levesszük a papírt a nehezékkel, és még 8 percig sütjük, hogy egy kis színt kapjon. Közben a spárgát megpucoljuk, a végeket meghámozzuk, levágjuk és feldaraboljuk. A spárgacsúcsokat egyben hagyjuk. A lazacot is feldaraboljuk, a sajtot lereszeljük, a tojást a tejföllel homogénre kavarjuk. A sajtot belevegyítjük. Ráöntjük az elősütött tésztára, kirakjuk a szép spárgacsúcsokkal. A lazacot és a darabolt spárgát is elosztjuk rajta. Sütőbe tesszük, és kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Spárgakrémleves baconnel, fürjtojással

Hozzávalók: 1 kötés zöld spárga, 1 kötés zöldhagyma, kevés vaj, 1 nagy krumpli, só, 1,5 dl tejszín, 1/2 citrom leve, 5 dkg bacon, 8-12 db. fürjtojás

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A spárgát, a krumplit és a zöldhagymát megpucoljuk. Az apróra vágott újhagymát kissé megforgatjuk vajon. Felöntjük vízzel, sózzuk, hozzáadjuk a kockára vágott krumplit. A spárgák csúcsát levágjuk, félretesszük. A többi részét darabolva a leveshez adjuk. Ha a zöldségek megpuhultak, hozzáadjuk a tejszínt, és krémesre turmixoljuk. Citromlével ízesítjük. A fürjtojást megfőzzük, a spárgacsúcsokat és a bacont megsütjük, a levest ezekkel tálaljuk.

Csirkés rizses hús zöld spárgával, sós citrommal

Hozzávalók: 1 kötés zöldhagyma, 1 kis csirkemell, olaj, só, bors, 1 kötés zöld spárga, ½ l szárnyas alaplé, 15 dkg rizs, 1 sós citrom, petrezselyemzöld

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A hagymát apró, a húst nagyobb kockára vágjuk. Az olajon a hagymát üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk a csirkemell kockákat, fehéredésig kavarjuk, majd hagyjuk kissé megpirulni. Sózzuk, borsozzuk, felöntjük az alaplével, és puhára pároljuk. Az utolsó 5 percben hozzáadjuk a darabolt spárga nagy részét, a spárgacsúcsokat csak azt követően, miután lezártuk a tüzet, hogy roppanósak maradjanak. Apróra vágott sós citrommal, petrezselyemzölddel ízesítjük.

Tipp: Ha nincs fermentált citromunk, kezeletlen citromhéjjal és citromlével is ízesíthetjük az ételt.

korábban írtuk

Ahol a kényelem dominál: egy ház, amely nem akar kitűnni a tájból
Ahol a kényelem dominál: egy ház, amely nem akar kitűnni a tájból

Épp csak kiérünk Marosvásárhelyről, felkaptatunk a dombon, és mintha egy távoli erdőszélre értünk volna. Itt pillantjuk meg Fábián Gyöngyvérék házát. Nem hivalkodó, nem akar kitűnni a tájból, szinte beleolvad a természetbe.