Csicseriborsó, bab, lencse – húsevőknek is remek alternatív fehérjeforrás

Időnként elcsodálkozom, hogy bizonyos nagyon értékes alapanyagokat olyan ritkán és olyan szűkkörűen használunk Erdélyben. Bár a legtöbb óvodás megtanulja, és lelkesen énekli a Csicseriborsó, bab, lencse kezdetű dalocskát, sokkal kevesebb gyermek evett, vagy ismeri fel a babon kívül a másik két hüvelyest. Pedig a hüvelyesek rendkívül értékes táplálékforrások.

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Babot még fogyasztunk, a bableves, szerencsére, elég népszerű Erdélyben is. Télen még készítünk babfőzeléket, törtfuszulykát, újabban csilis babot is. Lencsét azonban leginkább csak szilveszterkor eszünk, talán vöröslencsét, levesnek gyakrabban. A csicseriborsót pedig teljesen egzotikusnak tekintjük, legfeljebb humuszt vagy falafelt készítünk belőle. Pedig a hüvelyesek rendkívül értékes táplálékforrások, magas fehérjetartalmuk miatt a vegetáriánus és a vegán konyha nélkülözhetetlen hozzávalói. De húsevőknek is remek alternatív fehérjeforrásként szolgálnak, hiszen mind egészségügyi szempontból, mind pedig környezettudatosság okán

ajánlott néha húsmentes napokat tartani.

A babfélék ráadásul – magas rosttartalmuk, alacsony glikémiás indexük, nagy mennyiségben tartalmaznak B-vitaminokat, folsavat, ásványi anyagokat és nyomelemeket – az egészségünk védelméhez is hozzájárulnak. S ahhoz képest, hogy milyen értékesek, a hüvelyesek nem is számítanak túl drágának. (Nyilván, ha különlegesebb fajtát választunk, például beluga lencsét vagy mungo babot, annak meg kell fizetni az árát.) De ma már kitűnő konzervek is rendelkezésünkre állnak, így, ha nem terveztünk előre, akkor is összedobhatunk egy salátát. Ötletekért érdemes a mediterrán országok konyháihoz fordulnunk, izgalmas saláták, levesek, köretek, de főételek is készülnek hüvelyesekkel. Sőt, babból desszertek is, az ázsiai konyhák rendkívül kreatívak ilyen téren.

Babból ezúttal egy citromos levest készítettem,

amely ugyan tartalmaz csülköt, de a mi hagyományos, rántásos, füstölt húsos levesünkhöz képest sokkal könnyedebb. Az andalúz spenótos csicseriborsó saláta Spanyolországban sokszor a tapas-választék része. Különlegessége, hogy az „öntete” mandulát és szárított, pirított kenyeret tartalmaz. A családunkban megszokott, tárkonyos-mustáros lencsesalátát most sült céklával gazdagítottam. Önmagában is laktató, tápláló, de bármilyen sült hússal, esetleg buggyantott tojással teljes értékű eledel.

Andalúz spenótos csicseriborsó saláta

Hozzávalók: 25 dkg bébi spenót, olívaolaj, 1 doboz csicseriborsó konzerv, 2 szelet szikkadt kenyér, 3 dkg mandula, 5 evőkanál paradicsomszósz, 3 cikk fokhagyma, 1 evőkanál sherry ecet/vörösbor-ecet, só, bors, késhegynyi őrölt kömény, csipetnyi csípős paprika, késhegynyi füstölt paprika

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: A spenótot két kanál olívaolajon megfonnyasztjuk. Nem kell túl sokáig, hogy maradjon meg a vitamintartalma és a szép, zöld színe. A spenótot kiszedjük, a serpenyőbe még kevés olajat öntünk. A kenyér héját levágjuk, a kenyérszeleteket kockákra vágjuk, a forró olajhoz adjuk, és megpirítjuk. Közben hozzáadjuk a mandulát, együtt pirítjuk kissé a kenyérrel. Belekavarjuk a zúzott fokhagymát és a fűszereket, a paradicsomszószt, az ecetet. Áttesszük az egészet késes aprítóba, és finomra daraboljuk. Elvegyítjük a leszűrt csicseriborsóval és a spenóttal.

Citromos fehérbableves csülökkel

Hozzávalók: 1 kisebb csülök (friss, nem füstölt), 20 dkg száraz fehérbab, só, bors, 1 hagyma, 4 cikk fokhagyma, 2 babérlevél, oregánó, késhegynyi őrölt kömény, petrezselyemzöld, 1 citrom leve

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: Az előző este beáztatott babot leöblítjük, majd a csülökkel együtt feltesszük főni. Sózzuk, borsozzuk. Később hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, fokhagymát és – a petrezselyemzöld kivételével – a fűszereket. Készre főzzük. A húst kiemeljük a levesből, leszedjük a csontról, daraboljuk, és visszatesszük a levesbe. Citromlével, friss petrezselyemzölddel ízesítve tálaljuk.

Tipp: Fontos, hogy lassan főzzük, és a kellő időben lekapcsoljuk a hőt, hogy a babszemek ne menjenek szét.

Tárkonyos lencsesaláta sült céklával

Hozzávalók: 1 lencsekonzerv, 2 kis cékla, só, bors, 1 kis lilahagyma, evőkanál mustár, késhegynyi porcukor, 1,8 dl olaj, tárkony, 1 kávéskanál tárkonyecet

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: A céklát meghámozzuk, kockákra vágjuk. Olajjal meglocsoljuk, sózzuk, borsozzuk, és sütőben megsütjük. A lencsekonzervet leszűrjük, átmossuk. A hagymát apróra vágjuk, a lencséhez adjuk. A mustárhoz keverjük a sót, borsot, porcukrot és cseppenként az olajat, mintha majonézt kavarnánk. Ecettel, tárkonnyal ízesítjük, és a lencsével, valamint a sült céklakockákkal összekavarjuk. Néhány órát állni hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek.

korábban írtuk

Ménessy Kinga Kitty: Ki a jó vendég, és ki a profi házigazda?
Ménessy Kinga Kitty: Ki a jó vendég, és ki a profi házigazda?

A vendég, valamint házigazda fogalma sokunk számára kimerül abban, hogy az otthoni környezethez társítjuk. Pedig ennek a szakterületnek – a protokollon kívül is – számos más formája létezik. Tulajdonképpen minden ember csak a saját otthonában nem vendég.