Természetes stresszoldók – a fermentált ételek

Manapság, amikor a világ stressz-szintje magasabb, mint bármikor, rendkívül fontos, hogy ismerjünk minél több olyan módszert, amely kedvezően hat a lelki egészségünkre.

Fotó: Dimén-Varga Tünde

Kutatások szerint a testmozgás, a meditáció, a tudatos jelenlét, a kedvenc tevékenységeinkben való elmerülés mellett az étkezésnek is lényeges szerepe van a lelki jóllétünk visszaállításában. Az ép testben ép lélek elv alapján régóta tudjuk azt, hogy az egészséges ételek fogyasztása hatással van a mentális egészségünkre, de a legújabb kutatások arra is rámutatnak, hogy a fermentált ételek rendszeres fogyasztása csökkenti az észlelt stressz mennyiségét a kísérleti személyeknél.

De mik azok a fermentált ételek?

Fermentált zöldséget mindenki fogyasztott már, hiszen ki ne evett volna hordós káposztát vagy nyáron kovászos uborkát? A fermentálás tulajdonképpen a legősibb savanyítási és tartósítási eljárás, amelyet dédanyáink még jól ismertek, de az ipari tartósítás elterjedése visszaszorította. Ma reneszánszát éli ez a kiváló módszer, és újbóli elterjedését nagy mértékben annak köszönheti, hogy a fine dining éttermek beemelték a kínálatukba.

A fermentálás tejsavas erjesztést jelent,

a zöldségek, gyümölcsök felületén létező tejsavbaktériumok ugyanis a só hatására, oxigénmentes környezetben beindítják azt a folyamatot, amelynek a végeredménye egy savanyú, jó ízű, egészséges étel. Erjesztéssel a világ minden táján foglalkoztak, ennek a módszernek köszönhetjük a kovászt, a sajtokat, a joghurtot, a kefírt, a bort, de ilyen módszerrel készül a számunkra talán egzotikusnak tűnő kombucha, a tofu, a miso paszta, de még az olívabogyó is erjesztési folyamaton esik át, ahhoz, hogy fogyasztható legyen. Az erjesztett ételek fogyasztása elősegíti az emésztést, hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez, változatos tápanyagokhoz jut a szervezetünk ezáltal.

Hogyan hatnak a pszichénkre?

A beleinkben jelen lévő jótékony baktériumok – a mikrobiom – nagyon érzékenyen reagálnak a táplálkozásunkra, az alvási szokásaink, életvitelünk megváltozására, vagy akár a gyógyszerfogyasztási szokásainkra. A bél-agy tengely mentén pedig hatással vannak az agyunk működésére, ezáltal pedig a hangulatunkra, érzelmeinkre, mentális egészségünkre is. Egy stresszesebb időszak, az egyoldalú táplálkozás (pl. egy drasztikus diéta), az álmatlan éjszakák mind-mind hozzájárulhatnak a bél mikrobiom rendszerének megváltozásához, egyaránt befolyásolva testi és lelki egészségünket.

Fogyasszunk hát minél több erjesztéssel készült táplálékot, érezni fogjuk jótékony hatását!

Ugyanakkor külön öröm és biztonság, ha a fermentált ételeket mi készítjük. Már az elkészítés folyamata igényel némi lelassulást, fókuszált figyelmet, törődést. S bár a fermentálás időszaka inkább a nyár és az ősz, léteznek olyan különlegességek, amelyeket késő ősszel, télen szokás készíteni.

Egészséges ínyencségek Marokkóból és Koreából

A sós citrom Marokkó aranya. Hazájában apró citromokból készítik. A folyamat egyszerű, a fűszeres, sós, erjesztett citrom héja pedig az egyik legfinomabb ízesítő, amit nem csak marokkói fogásokhoz, de húsételekhez, salátákhoz is használhatunk. Ha olyannak kínáljuk, aki még nem kóstolt fermentált citromot, biztosan megkérdezi: mi ilyen finom? Lényeges azonban, hogy csak bio citromból készülhet, de szerencsére téli szezonban ennek beszerzése nem akadály. A kimcsi pedig a koreai konyha remeke, a világ egyik legegészségesebb étele, készítésének folyamatát a mi káposztasavanyítási hagyományunkhoz lehet hasonlítani.

A kimcsikészítés folyamata azonban Koreában közösségi tevékenység, és 2013 óta az UNESCO Világörökség része.

Kimcsit otthon, kisebb mennyiségben is készíthetünk, ezúttal egy egyszerűbb, rizspaszta-mentes változatot mutatunk be. Csípősségét a család ízléséhez igazíthatjuk. A kimcsit akár elkészülte után, azonnal is fogyaszthatjuk, de ekkor csupán egy saláta, hiszen az erjedési folyamatnak kell legalább három hét. Ha felbontottuk – és ez igaz a sós citromra is – csak tiszta evőeszközzel nyúljunk bele az edénybe, majd zárjuk vissza, és tároljuk a hűtőben.
A kimcsi lehet savanyúság, de rengeteg étel alapanyaga is, készíthetünk belőle tócsnit, húsos ételekhez adhatjuk, levest főzhetünk vele, minden ételt magasabb dimenzióba repít. További fermentált receptek a tetovainyenc.ro blogon olvashatók.

Marokkói sós citrom – Lamoun makbouss

Hozzávalók: 5 bio citrom, 2 citrom leve, 3 babérlevél, 5 szegfűbors, 10 szem rózsabors, 1 fahéjrúd

Fotó: Dimén-Varga Tünde

Elkészítése: a citromokat megmossuk, negyedeljük. Egy üvegbe szorosan belerakjuk úgy, hogy minden citromra egy evőkanál sót szórunk. A fűszereket is közé dugdossuk. Ráöntjük a citromlevet, légmentesen lezárjuk. Pár napig szobahőmérsékleten, majd hűvös helyen érni hagyjuk, legalább egy hónapig, de több hónap alatt éri el az igazi, intenzív ízét.

Tipp: ha túl kevésnek bizonyul a lé, és nem fedi teljesen a citromokat, kevés forralt, lehűtött vízzel vagy citromlével pótoljuk.

Lazac zöldborssal, sós citromos zöldbabbal, parmezános sült krumplival

Hozzávalók (6 személyre): ½ lazac filézve (kb. 80 dkg), só, zöld bors (szárított és vízben eltett), 30 dkg zöldbab (fagyasztott), olaj, 4 dkg vaj, 1 sós citrom héja, ½ citrom leve, 50 dkg kisebb krumpli, 3 dkg parmezán, nagy szemű só (sóvirág), 1 dl tejföl, 1 dl joghurt, 3 savanyú uborka, 1 evőkanál kapribogyó, kapor, 2 evőkanál olívaolaj

A tálaláshoz: citrom

Fotó: Dimén-Varga Tünde

Elkészítése: a krumplit héjában megfőzzük, leszűrjük. Kissé szétlapítjuk, olajjal meglocsoljuk, reszelt parmezánnal, nagy szemű sóval megszórjuk, és a sütőben pirosra sütjük. A lazacot sózzuk, megszórjuk darált zöld borssal. Egy nagyobb tepsibe kevés olajat öntünk, beletesszük a lazacot, és a sütőben megsütjük. Fontos, hogy a lazac és a krumpli egy időben süljön. A zöldbabot vajon megpároljuk, sózzuk, vékonyra vágott sós citromhéjjal, citromlével ízesítjük. Az apróra vágott uborkát, kapribogyót a tejfölhöz kavarjuk. Hozzáadjuk a kissé szétnyomkodott zöld borsot, a joghurtot, valamint az olajat. Sózzuk, kaporral ízesítjük. A lazacot tálalás előtt megszórjuk vízben eltett zöld borssal, kaporral. A parmezános krumplival és a citromos zöldbabbal körítve, az uborkás tejföllel, valamint citromkarikákkal tálaljuk.

Kimcsi egyszerűen

Hozzávalók: 1 db kínai kel, 1 kisebb jégcsapretek, 3 sárgarépa, 2 zellerszár, 4 újhagyma, 2-3 evőkanál só

A fűszeres pasztához: diónyi gyömbér, 5 cikk fokhagyma, 1 fehér hagyma, 2 evőkanál halszósz, 1 teáskanál chilipehely, 1-2 evőkanál paprika/pehely (gochugaru)

Ebből a mennyiségből kb. 2 db 7 dl-es üveg savanyúság lesz.

Fotó: Dimén-Varga Tünde

Elkészítése: a kínai kelt megmossuk, lecsepegtetjük, csíkokra vágjuk. Besózzuk, és néhány órát állni hagyjuk. A zöldségeket megpucoljuk. A sárgarépát és a jégcsapretket a reszelő nagy lyukú oldalán lereszeljük. Az újhagymát és a szárzellert 1 cm-es darabokra vágjuk. Elkészítjük a csípős pasztát: az összes hozzávalót késes aprítóba tesszük, és krémesre turmixoljuk. A kínai kelt kissé kinyomkodjuk a sós létől. Összekeverjük a zöldségekkel, majd a csípős pasztával. Üvegekbe tesszük, lezárjuk, és 2-3 napig a konyhapulton hagyjuk. Hideg helyen tároljuk. Három hét múlva már egész jó, de hónapok múltán érik igazivá.

Koreai hamburger kimcsivel

Hozzávalók: 4 db szezámmagos zsemle, 1-2 evőkanál olaj, 35 dkg darált marhahús, só, bors, kb. 8 evőkanál koreai BBC szósz, 4 evőkanál majonéz, 1/4 fej lila káposzta, kb. 6 evőkanál kimcsi

Fotó: Dimén-Varga Tünde

Elkészítése: A darált húst a sóval, borssal jól összedolgozzuk. Négy pogácsát formázunk. A lila káposztát szálasra vágjuk. A húspogácsákat forró, vas serpenyőben pirosra sütjük. A sütés vége felé beecseteljük koreai BBC szósszal. A zsemléket félbe vágjuk, és a hússütésre használt serpenyőben belsejüket kissé megpirítjuk. A zsemlék alsó felére majonézt kenünk. Erre jön a lila káposzta. Ráhelyezzük a húspogácsát, amelyet még megkenünk koreai szósszal. A húsra kimcsit halmozunk, és a zsemle kalapjával befedjük.

Megjelent a Nőileg magazin 2024. januári lapszámában.

korábban írtuk

Dimén-Varga Tünde: Mindfulness a konyhában
Dimén-Varga Tünde: Mindfulness a konyhában

Szülinapi beszélgetésre ültünk le Dimén-Varga Tündével, a Nőileg pszichológus szakértőjével, aki – egyáltalán nem mellékesen – a Tétova Ínyenc gasztroblog „szülőanyja” is. A tágas, világos konyhában, a tett helyszínén epres, málnás limonádéval ünnepeltük meg az évfordulót. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. júniusi lapszámában jelent meg.)