A mai napig megállásra késztet egy aranyló gyümölccsel teli birsalmafa. A sokszor göcsörtös, bolyhos gyümölcsök olyanok számomra, mint egy éppen világra jött, újszülött kisállat.
Pedig a birsalma nem is annyira ártatlan gyümölcs. A legenda szerint komoly szerepe volt a trójai háború kirobbantásában. A sokat emlegetett aranyalma ugyanis, amelyet Erisz, a viszály istennője gurított be az istennők közé azzal a felirattal, hogy „a legszebbnek”, nem volt más, mint birsalma.
A birsalmagurítással ezért én csínján bánok, de
ősztől tavaszig nagyon szeretem, ha birsalmák díszítik a konyhám polcait.
A birsalma ugyanis utóérő gyümölcs, ha éretlenebb állapotban kerül a polcra, még hetekig díszíti és illatosítja körülöttünk a tereket. Időnként kézbe veszem őket egyenként, megszaglászom, megvizsgálom, s amelyik már nem bírja tovább, azt felhasználom.
Ez a gyümölcs nyersen túl kemény, túl fanyar, szinte élvezhetetlen, sütve, főzve azonban változatosan felhasználható. Közismert, hogy kiváló desszertalapanyag: dzsemnek, mártásnak, süteményekbe, pohárkrémekbe kiváló. De nem vetjük meg a birspálinkát és a birslikőrt se, a birsalmasajtról nem is beszélve. Az viszont talán kevésbé ismert, hogy milyen harmonikusan hozzásimul a húsokhoz, legyen szó szárnyasról és vörös húsokról egyaránt. Ha húsok mellé társítjuk a birsalmát, bátran használjunk hozzá különleges, keleties fűszereket.
A főzés közben felszabaduló illatok elrepítenek így az Ezeregyéjszaka mesés tájaira, s meggyőződésem, hogy hangulatfokozó hatásuk van zord őszi, téli napokon.
Ha pedig szívesen kipróbálnánk más konyhák birsételeit, érdemes fellapozni ehhez török-és perzsa recepteket.
A birsalma fűszerei az ún. mézeskalács- vagy forralt bor-fűszerek: a fahéj, a kardamom, a szegfűszeg és társaik. A citrom (héjával együtt) elmaradhatatlan kísérője a birsalmának, a citromlé megakadályozza, hogy a birsalma frissen megvágott felülete megbarnuljon.
Jól tesszük, ha rendszeresen fogyasztunk birsalmát, hiszen még az almánál is több ásványi anyagot tartalmaz,
arról nem is beszélve, hogy a kalóriatartalma rendkívül alacsony. A gyümölcs C-vitaminban is gazdag, ezt a tulajdonságát azonban kevésbé élvezhetjük, tekintve, hogy leginkább hőkezelve fogyasztjuk. Emésztést javító, görcsoldó hatása is számontartott a népi gyógyászatban.
Ezúttal egy magyaros és egy marokkói húsételt készítettem birsalmával, valamint egy desszertet, amit talán bárki magáénak érezhet.
Bőségtál birsalmás savanyú káposztával, oldalassal, karajjal és kolbásszal
Hozzávalók: 1 fej savanyú káposzta, 2 birsalma, 2 evőkanál zsír, 4 szelet füstölt oldalas, 4 szelet fehérkaraj, 4 darab kolbász, só, bors