Régi idők aranyalmája: a birsalma

Mindig elbűvöltek azok a csendéletek, amelyek számomra ismeretlen gyümölcsöket ábrázoltak. Sokáig így voltam a birsalmával és a gránátalmával. Előbb láttam őket festményeken, mint a valóságban. S bár a birsalma Erdélyben is megterem, viszonylag ritka volt az én gyermekkoromban, amikor elsősorban azt a gyümölcsöt ettük, ami megtermett a kertben.

A mai napig megállásra késztet egy aranyló gyümölccsel teli birsalmafa. A sokszor göcsörtös, bolyhos gyümölcsök olyanok számomra, mint egy éppen világra jött, újszülött kisállat.

Pedig a birsalma nem is annyira ártatlan gyümölcs. A legenda szerint komoly szerepe volt a trójai háború kirobbantásában. A sokat emlegetett aranyalma ugyanis, amelyet Erisz, a viszály istennője gurított be az istennők közé azzal a felirattal, hogy „a legszebbnek”, nem volt más, mint birsalma. 

A birsalmagurítással ezért én csínján bánok, de 

ősztől tavaszig nagyon szeretem, ha birsalmák díszítik a konyhám polcait. 

A birsalma ugyanis utóérő gyümölcs, ha éretlenebb állapotban kerül a polcra, még hetekig díszíti és illatosítja körülöttünk a tereket. Időnként kézbe veszem őket egyenként, megszaglászom, megvizsgálom, s amelyik már nem bírja tovább, azt felhasználom.

Ez a gyümölcs nyersen túl kemény, túl fanyar, szinte élvezhetetlen, sütve, főzve azonban változatosan felhasználható. Közismert, hogy kiváló desszertalapanyag: dzsemnek, mártásnak, süteményekbe, pohárkrémekbe kiváló. De nem vetjük meg a birspálinkát és a birslikőrt se, a birsalmasajtról nem is beszélve. Az viszont talán kevésbé ismert, hogy milyen harmonikusan hozzásimul a húsokhoz, legyen szó szárnyasról és vörös húsokról egyaránt. Ha húsok mellé társítjuk a birsalmát, bátran használjunk hozzá különleges, keleties fűszereket. 

A főzés közben felszabaduló illatok elrepítenek így az Ezeregyéjszaka mesés tájaira, s meggyőződésem, hogy hangulatfokozó hatásuk van zord őszi, téli napokon. 

Ha pedig szívesen kipróbálnánk más konyhák birsételeit, érdemes fellapozni ehhez török-és perzsa recepteket.

A birsalma fűszerei az ún. mézeskalács- vagy forralt bor-fűszerek: a fahéj, a kardamom, a szegfűszeg és társaik. A citrom (héjával együtt) elmaradhatatlan kísérője a birsalmának, a citromlé megakadályozza, hogy a birsalma frissen megvágott felülete megbarnuljon. 

Jól tesszük, ha rendszeresen fogyasztunk birsalmát, hiszen még az almánál is több ásványi anyagot tartalmaz,

arról nem is beszélve, hogy a kalóriatartalma rendkívül alacsony. A gyümölcs C-vitaminban is gazdag, ezt a tulajdonságát azonban kevésbé élvezhetjük, tekintve, hogy leginkább hőkezelve fogyasztjuk. Emésztést javító, görcsoldó hatása is számontartott a népi gyógyászatban.

Ezúttal egy magyaros és egy marokkói húsételt készítettem birsalmával, valamint egy desszertet, amit talán bárki magáénak érezhet.

Bőségtál birsalmás savanyú káposztával, oldalassal, karajjal és kolbásszal

Hozzávalók: 1 fej savanyú káposzta, 2 birsalma, 2 evőkanál zsír, 4 szelet füstölt oldalas, 4 szelet fehérkaraj, 4 darab kolbász, só, bors

Elkészítése: A káposztát vékony csíkokra vágjuk. A birsalmát nyolc cikkre vágjuk, magházát kiszedjük és feldaraboljuk. A karajszeleteket sózzuk, borsozzuk. Egy evőkanál zsíron megpirítjuk a karajszeletek mindkét oldalát. Hozzáadjuk az oldalast és a villával megszurkált kolbászt. A másik evőkanál olvasztott zsírt szétkenjük egy sütőedény alján. Az alján elosztjuk a birsalmával vegyített káposzta felét. Ráhelyezzük az elősütött húsokat, majd befedjük a káposztával. Sütőben előbb letakarva megpároljuk, majd a fedőt levéve, a húsokat a tetejére szedve, kissé megpirítjuk.

Tipp: Ha nem lenne elég leve, adjunk hozzá kevés vizet, fehérbort, vagy alaplevet.

Bárány tagine birsalmával - avagy Marokkó ízei az erdélyi konyhámban

Hozzávalók: 1 kg bárányhús, olívaolaj, 2 hagyma, 3 cikk fokhagyma, diónyi gyömbér, 1/2 doboz hámozott paradicsom konzerv, só, bors, paprika, őrölt kömény, római kömény, Ras el hanout fűszerkeverék, kurkuma, harissza paszta, 1 l alaplé, 1 doboz csicseriborsó konzerv, 2-3 birsalma, menta, 1 sós citrom héja

Elkészítése: A bárányhúst kockára vágjuk, forró olajon, adagonként megpirítjuk. A hagymát vékonyan felszeleteljük, az olajon megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a reszelt gyömbért és a többi fűszert, a menta és a sós citromhéj kivételével. Visszatesszük a húst, felöntjük alaplével, lefedjük, és sütőben puhára pároljuk. Belevegyítjük a leszűrt csicseriborsó konzervet, a mentát és a vékony csíkokra vágott citromhéjat. A tetejére rakjuk a birsalma cikkeket. Visszatesszük a sütőbe, amíg elkészül. Kuszkusszal, bulgurral tálaljuk.

Birsalmás pite

Hozzávalók: 25 dkg liszt, 12,5 dkg hideg vaj, egy csipet só, 1 tojás, 4 evőkanál porcukor, 1 kg birsalma, 4 evőkanál cukor, 1 fahéjrúd, késhegynyi gyömbér, késhegynyi kardamom, 3 szegfűszeg, 3 evőkanál dulche de leche (karamellkrém), 2 evőkanál vaj, fahéj, cukor, kevés felvert tojás

Elkészítése: A lisztet a vaj darabkákkal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a porcukrot, a csipetnyi sót és a tojást. Legalább egy fél órára hűtőbe tesszük. A birsalmát meghámozzuk, magházát kiszedjük, feldaraboljuk. A cukorral, a fűszerekkel és kevés vízzel nem túl puhára főzzük. Kivesszük a fahéjrudat és a szegfűszeget. Belekavarjuk a karamellkrémet. A lehűlt tésztát 2/3-1/3 arányban elosztjuk. A kisebbik darabot téglalap alakúra nyújtjuk. Puha vajjal megkenjük, cukorral és fahéjjal megszórjuk. Szorosan feltekerjük, és betesszük a fagyasztóba, amíg a pite másik felével dolgozunk. A nagyobbik tésztát kör alakúra nyújtjuk, kivajazott piteformába tesszük, úgy, hogy pereme legyen. Elosztjuk benne a kihűlt karamelles birsalmát. A fahéjas tekercset kivesszük a fagyasztóból, vékony korongokra vágjuk, a pite tetejére rakjuk. A kilátszó pite széleket felvert tojással lekenjük. 180 fokos sütőben kb. 25 perc alatt készre sütjük.

Tipp: Egy gombóc fagyival tálalva mennyei!

Fotó: Dimén-Varga Tünde

korábban írtuk

Víz, víz… Tiszta víz?
Víz, víz… Tiszta víz?

Napjainkban a víz olyan érték, amely nem áll korlátlan mennyiségben a rendelkezésünkre, ezért mindent meg kell tennünk, hogy már a forrásánál minél több esetben megakadályozzuk a szennyeződést. Beszélhetünk-e ma még tiszta vízről? Szükség van-e az otthoni vízszűrő berendezésekre? Mit tehetünk mi azért, hogy legyen iható vizünk? (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. novemberi lapszámában jelent meg.)