Nem ördöngösség az olyan sütemények elkészítése sem, amelyben csökkentjük a kalóriamennyiséget, viszont meg kell barátkozni új alapanyagokkal, és el kell fogadni, hogy a kevésbé édes sütemények is rendkívül finomak tudnak lenni. Amint megszokja a szervezetünk ezeket a süteményeket, nem fogjuk annyira kívánni a hagyományos desszerteket. Érdemes tenni egy-két próbát, mert megéri.
Rebarbarás – quinoás sütemény
Hozzávalók: 15 dkg quinoa, 4,5 dl víz, 3 tojás, ízlés szerint eritrit, őrölt fahéj, csokoládé darabok, kakaóbab töret, 2 szál rebarbara vagy valamilyen gyümölcs.
Rebarbarás - qinoás sütemény
Elkészítése: A vízben a quinoát megfőzzük, időközben a rebarbarát meghámozzuk és darabokra vágjuk, a főzési idő vége felé hozzáadjuk a quinoához. A rebarbarának nem kell sok idő, hogy megpuhuljon. Levesszük a tűzről, lefödjük és hagyjuk teljesen kihűlni. Amikor kihűlt hozzáadjuk az édesítőt, a fahéjat és a tojásokat egyenként. Kisebb 20x20-as szilikonformába simítjuk a masszát, és megszórjuk csokoládédarabokkal valamint kakaóbab törettel. De ha nincs, megszórhatjuk például magvakkal is. 180 fokra előmelegített sütőben kb 20 percet sütjük.
Almás-kókuszos kuglóf
Hozzávalók: 5 tojás, 5 evőkanál kókuszliszt, 3 evőkanál kókuszreszelék, 4 alma, 1 teáskanál sütőpor, 5 evőkanál eritrit, 1 teáskanál őrölt fahéj, 2 evőkanál vaj (esetleg kókuszzsír), 1 dl zsíros tejföl.
Almás-kókuszos kuglóf
Elkészítése: Az almákat meghámozzuk, kockára vágjuk, majd a fahéjjal elkavarjuk. A lisztet a kókuszreszelékkel és a sütőporral összekeverjük. A tojásokat az eritrittel habosra kavarjuk, hozzáadjuk a puha vajat és a tejfölt, majd belekavarjuk a lisztes keveréket, végül pedig az almát. Kivajazott kuglófformába öntjük, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb 50 perc alatt készre sütjük.
Kókuszos-epres torta
Hozzávalók a piskótához: 4 tojás, 8 dkg kókuszliszt, 4–6 evőkanál eritrit, 1 teáskanál sütőpor.
A krémhez: 2 dl kókuszkrém, 4–5 evőkanál kókuszreszelék, 50 dkg tehéntúró, 1 evőkanál vaníliaaroma, ízlés szerint eritrit, 1 tasak zselatinpor.
A tetejére: eper, 1 tasak zselatin, kevés eritrit.
Kókuszos-epres torta
Elkészítése: A tojásfehérjéket mixerrel keményre verjük, az eritritet lassan hozzáadjuk. Addig verjük, amíg fényes, kemény masszát kapunk. Hozzáadjuk egyesével a tojássárgákat, majd 4–5 percig tovább verjük a masszát. A kókuszliszt és a sütőpor keverékét óvatosan beleforgatjuk a tésztába. A tésztát kivajazott kapcsos tortaformába öntjük. A piskótát 180 fokon kb. 20 perc alatt készre sütjük, majd lehűtjük. A krémhez a kókuszkrémet, a túróval, a kókuszreszelékkel, a vaníliával és az eritrittel összedolgozzuk, majd kevés vízben feloldjuk a zselatint és beleforgatjuk. A piskótára kenjük és hűtőbe rakjuk dermedni. Miután megdermedt, a tetejét eperrel díszítjük és leöntjük eritrites vízben feloldott zselatinnal.
Meggyes-mákos pite
Hozzávalók: 15 dkg zabliszt 15 dkg rizsliszt, 20 dkg vaj/ 225 g kókuszzsír, 1 tojás, kb. 2–3 evőkanál víz, 3 evőkanál eritrit, 1 teáskanál sütőpor.
A töltelékhez: 25 dkg darált mák, 10 dkg eritrit/más édesítő, 2 evőkanál útifű maghéj, 1 tojás, őrölt fahéj, 1 teáskanál vanília kivonat, 25 dkg magozott meggy, vaj a tepsi kikenéséhez, eritrit por a tetejére.
Meggyes-mákos pite
Elkészítése: A tésztához valókat összegyúrjuk, két cipóra osztjuk és hideg helyre tesszük. A mákot a töltelék hozzávalóival összekeverjük. A nagyobb cipót kinyújtjuk és a kivajazott lisztezett tepsibe (közepes) fektetjük. Rásimítjuk a mákos tölteléket, majd ráhelyezzük a másik kinyújtott tésztalapot. Villával megszurkáljuk és 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütjük. Eritrit porral megszórjuk.
Megj.: eritrit helyett használhatunk ízlésünknek megfelelően más édesítőket is, például nyírfacukrot.
Fotó: György Ottília
Kiemelt kép illusztráció: Shutterstock
korábban írtuk
Tavaszi kedvenc: Zöldhagymás ínyencségek
Az első friss, tavaszi zöldségek közé tartozik: a zöldhagymával elfogyasztott vajas kenyér a legfinomabb, ugyanakkor legegyszerűbb reggeli. De ezen kívül a zöldhagymát felhasználhatjuk más ételek elkészítéséhez vagy tálalásához is ebben az időszakban. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)