Felcserélt ízek ARCHÍV

A torta nem édes, a szendvics nem sós – és ez nem átverés. Az ízesítést fordítva is kipróbálhatjuk, és rá fogunk jönni, hogy a végeredmény nem is olyan rossz. Persze szükséges, hogy nyitottak legyünk ezekre a kombinációkra, különben nehezen fogjuk megszeretni. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022.áprilisi lapszámában jelent meg.)

Az édes bundáskenyér van olyan jó, ha nem jobb, mint a sós változata, és feldobhatja a szokásos unalmas reggelit. A sós tortákból pedig számtalan változat közül válogathatunk: ezúttal két elronthatatlan verziót ajánlok. Ha valami ennél is könnyebbre vágyunk, akkor készítsünk édes melegszendvicseket, pikk-pakk elkészül, és épp oly gyorsan el is fogy.

Medvehagymás sós torta

Hozzávalók a tésztához: 20 dkg teljes kiőrlésű liszt, 10 dkg vaj, 1/2 teáskanál só, 5 evőkanál víz; a töltelékhez: 20 dkg sajt (lehet a fele füstölt is akár), 2 dl tejföl, 4 tojás, 10 dkg kockára vágott császárszalonna, 1 evőkanál mustár, ízlés szerint só, bors, 1 kötés medvehagyma, 1 fokhagymaszár, 1 szál zöldhagyma.

Medvehagymás sós torta

Elkészítése: A tésztához valókat összegyúrjuk és betesszük a hűtőbe. A tojást habosra keverjük az apróra vágott zöld fűszerekkel, a mustárral és a tejföllel, a sajtot lereszeljük, és a szalonnával együtt beleforgatjuk a tojásos masszába. Kivajazunk-lisztezünk egy kerek jénai formát, belesimítjuk a tésztát. Ráöntjük a sajtos tölteléket és előmelegített sütőben kb. 200 fokon, 4045 perc alatt pirosra sütjük. Akkor van kész, ha a közepébe szúrt fogpiszkálóra már nem ragad a massza. Tortaszerűen felvágjuk, salátával kínáljuk. 

Sós sajttorta 

Hozzávalók a tésztához: 20 dkg sós darált keksz, 13 dkg vaj; a töltelékhez: 20 dkg sajt (lehet a fele füstölt is akár), 2 dl tejföl, 3 tojás, 1 evőkanál mustár, ízlés szerint só, bors, 1 csokor petrezselyemzöld, rukkola és sonka a díszítéshez.

Sós sajttorta

Elkészítése: A kekszet a puha vajjal összegyúrjuk morzsásra és egy tortaforma aljába nyomkodjuk. A tojást habosra keverjük a fűszerekkel, a mustárral és a tejföllel, a sajtot lereszeljük, beleforgatjuk a tojásos masszába. Ráöntjük a sajtos tölteléket a kekszes alapra, és előmelegített sütőben, kb. 180 fokon, 4045 perc alatt pirosra sütjük. Akkor van kész, ha a közepébe szúrt fogpiszkálóra már nem ragad a massza. Tortaszerűen felvágjuk, rukkolával és sonkatekercsekkel díszítjük. 

Édes bundás kenyér sütőben sütve (azaz french toast)

Hozzávalók: száraz kenyér szeletek, 34 tojás, 1 dl tej, ízlés szerint porcukor, fahéj, és reszelt narancshéj, kevés vaj; a gyümölcshöz: 23 alma, 1 evőkanál juharszirup vagy méz, ízlés szerint fahéj, 1 mandarin leve, gránátalmamagok.

Édes bundás kenyér sütőben sütve (azaz french toast)

Elkészítése: A  tojásokat felverjük, hozzáadjuk a tejet és a többi ízesítőt, jól összekeverjük. A vajjal egy sütőlapot bekenünk. A kenyereket a tojásos keverékbe mártogatjuk, majd a sütőlapra sorakoztatjuk. Előmelegített 180 fokos sütőben addig sütjük, amíg szépen megpirul. Közben az almákat meghámozzuk, és kis kockákra vágjuk, majd kevés vízzel, a mandarin levével, a mézzel és a fahéjjal összepároljuk. Végül hozzákavarjuk a gránátalmamagokat. Tálaláskor a bundás kenyérhez kínáljuk a fahéjas almát.

Áfonyás melegszendvics

Hozzávalók. toast kenyér, tehéntúró/ricotta, ízlés szerint vaníliás cukor, 1 tojás, bogyós gyümölcs (pl áfonya).

Áfonyás melegszendvics

Elkészítése: A túrót a tojással és a vaníliás cukorral elkeverjük, megkenjük vele a toast kenyereket, megszórjuk gyümölccsel, és 180 fokos előmelegített sütőben 1015 perc alatt készre sütjük.

Fotók: György Ottilia

Kiemelt kép illusztráció: Shutterstock

korábban írtuk

Rendszeres fogyasztásra ajánlott: fermentált zöldségek
Rendszeres fogyasztásra ajánlott: fermentált zöldségek

Az utóbbi időben minden fórum, receptes kiadvány tele van a fermentálás témájával. Nem véletlenül, ugyanis nem hóbort vagy divat ez a tartósítási módszer – bizonyított tény, hogy a fermentált savanyúságok fogyasztása jótékony hatással van az egészségre, a bélflórára. Az így tartósított savanyúságok funkcionális probiotikumnak számítanak: legismertebbek ezek közül a kovászos uborka és a savanyú káposzta, de még sok más zöldségből készíthető. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. márciusi lapszámában jelent meg)