ARCHÍV Nálatok lakjanak-e állatok?

Kutya, macska, hörcsög, papagáj... Szülőként előbb-utóbb szembesülünk a kéréssel, hogy házi kedvencet szeretne a gyermek. Azonnal eleget teszünk az óhajnak, vagy átgondoljuk, mi mindennel jár egy új családtag érkezése? Mert egy élőlény nem játék, és jó lenne, ha minden szülő mérlegelné, megbírja-e a plusz terhet, mielőtt a gyermek mellé beszerez egy állatot is, és van-e benne elég türelem, hogy „gondozóvá”, gazdává nevelje gyermekét. (Cikkünk a Nőileg magazin 2016. áprilisi számában jelent meg.)

Fotó: illusztráció: Pixabay

Rudolf Anna aradi pszichológus szerint, amikor ezzel a kéréssel szembesülünk, akkor elsősorban nekünk kell döntést hoznunk, nem túl bölcs dolog ezt a gyermekre bízni. Tízéves kor alatt nem is tudja felmérni, mi mindent feltételez egy állat tartása. Leghamarabb kisiskolás korban jut el arra az érettségi szintre, hogy gondoskodni tudjon egy élőlényről – mondja. A szakember azt ajánlja, hogy

kezdetben a gyermekkel együtt gondozzuk, lássuk el az állatot, így lassan kialakul benne is a felelősségtudat, megtapasztalja az érzést, hogy szükség van rá.

„A gyermek sokat tanulhat a házi kedvencektől. Egy állat lehet a legjobb barát, egy pajtás, aki megtanítja barátságra, a feltétlen szeretetre. A rendszeres feladatok elvégzése (pl. sétáltatás, etetés, tisztítás) a törődést, felelősségérzetet fejleszti a gyerekekben – vélekedik Rudolf Anna.

Ötéves kor alatt inkább csak kis halat

Ahhoz, hogy összhangban éljünk házi kedvencünkkel, elsősorban meg kell fogalmaznunk, hogy mi célból szeretnénk állatot vásárolni. „Mivel a gyermek mindenáron meg akarja fogni, simogatni, ölelni, puszilni, előfordulhatnak apróbb balesetek, ezért nagyon fontos figyelembe venni a kicsi temperamentumát is” – tanácsolja dr. Takáts Zsolt nagyváradi állatorvos.

Minden esetben, amikor házi kedvencet szeretnénk vásárolni, forduljunk bizalommal állatorvoshoz,

hogy az illető állat aprólékos kivizsgálásban részesüljön, bizonyosodjunk meg arról, hogy nem rendelkezik semmiféle betegséggel vagy parazitával, ami gyermekünkre vagy akár ránk nézve veszélyes lehet.

Felhívja a figyelmet arra is, hogy ha még sosem volt házi kedvencünk, közelről nem érintkeztünk vele, akkor a legtanácsosabb, ha ismerősnél vagy kisállat-kereskedésben teszünk egy próbát. Ha 12–24 órán belül nem jelentkeznek allergiás tünetek (pl. viszketés, bőrpír), akkor nyugodtan nyélbe üthetjük a vásárt. Amennyiben allergiás reakció jelentkezik, vásároljunk más állatfajtát. Ha pedig mindenképp ragaszkodunk az allergiát kiváltóhoz, akkor kérjük ki egy bőrgyógyász szakvéleményét – mondja az állatorvos.

Sógor Levente székelyudvarhelyi kisállatkereskedés-tulajdonostól megtudtuk, hogy

a legtrendibb házi kedvenc a tengerimalac, hörcsög, papagáj, teknős és a halak, de előfordul, hogy éppen csincsillát vagy degut keres a vásárló.

Tapasztalata szerint az állattartók körülbelül negyven százaléka foglalkozik is az állattal, hatvan százalék csak megveszi, de passzívan áll a dologhoz.

Szerencsére azonban vannak szülők, akik kikérik a véleményét. „Mindig elmondom, egy élőlényt visznek haza, aki nem szereti, ha fogpiszkálóval szurkálják a szemét, tépázzák a bundáját, vagy éppen seprűvel lecsapják. Én öt év alatti gyermeknek inkább kis halakat szoktam ajánlani” – mondja az állattenyésztő mérnök.

Az állattartás felelősségre tanít

A csíkszentmártoni, tizenegyedik osztályos Vitos Dorottya hatodikos volt, amikor arra kérte szüleit, hogy vehessen tengerimalacot. Eleinte a szülők tartottak attól, hogy büdösség lesz a lakásban, de végül rábólintottak.

„A tengerimalac társas lény, ezért rögtön kerestem neki pajtást, hogy ne legyen magányos és depressziós. Az egyik, Pufika, két évvel ezelőtt elpusztult, Mazsola egyedül van azóta is. Azért nem akartam újat, mert nemsokára megyek egyetemre, és ne hagyjak itt anyának két állatkát” – magyarázza Dorottya, aki a kezdet kezdetén sokat olvasott a tengerimalacok gondozásáról, és több kisállatkás fórumhoz is csatlakozott.

„Amikor Pufika elment, nagyon sírtam. Apa eltemette a kertben, csináltam keresztfát is neki. Mazsola is nagyon fog hiányozni, ha elmegyek, hisz hozzám nőtt,

megszoktam, hogy este is ott van a szobámban, rágcsál. Azért kértem tengerimalacot, mert kicsi, édes és puha. Sokat simogatom. Most, hogy itthon vagyok, én takarítom, de az etetésbe besegítenek anyáék is.”

Dorottya két kilencéves öccse, Zétény és Bendegúz, az óhajtott hal helyett egy-egy kutyát kapott. „Apa és anya gondozza őket, de mi is szoktuk etetni, és sétáltatjuk” – meséli az ikrek közül Bendegúz. Édesanyjuk, Éva hozzáfűzi, ha tömbházban laknának, biztos, nem tartanának kutyát. „Az állattartás felelősségre tanít. Nagyon össze tud nőni a családdal a házi kedvenc.”

Házi kedvencek tisztán tartása – dr. Takáts Zsolt tanácsai:

A rágcsálók tiszta állatok, nem szorulnak nagy odafigyelésre, de mindenképp tisztán kell tartanunk környezetüket: ketrecükbe tegyünk faforgácsot, ami felszívja a vizeletet, egyéb nedvességet.

A hüllők terráriumát takarítani kell: gyakran cseréljünk vizet, és az üveget is tisztítsuk. A talajt időnként mossuk át, vagy frissítsük fel, különben megtelik baktériumokkal.

A madarak kalitkájat gyakran tisztítsuk, leginkább a savas ürülék miatt, hiszen a magvak etetés közben lehullnak, így onnan is felcsipegethetik, miközben az már érintkezett az ürülékkel.

A macskák mosakszanak, így nem igényelnek fürdetést, de ez még nem azt jelenti, hogy teljesen tiszta a bundájuk. Mivel nem szeretik a vizet, fürdetésük veszélyes, megharaphatnak. A fésülés a legjobb módszer bundájuk tisztítására. Fontos a fülpucolás is (fülpucoló pálcikával), a lényeg, hogy szárazon kell tartani a hallójáratot.

A kutyák többsége szereti a vizet, lehet őket fürdetni. Ez történhet kutyasamponnal vagy csak tiszta vízzel.

Sampont csak ritkán használjunk, hiszen eltávolítja a zsírréteget a bőr és a bunda felületéről. Fontos, hogy mindig hígítsuk fel, ellenkező esetben korpásodást okoz, ami a kutyáknál rendkívül kellemetlen. Csak akkor használjuk, amikor az állat bundája foltos lesz valamitől, például belefekszik valami zsírosba, vagy egy másik állat ürülékébe. Ha csupán sáros, akkor azt vízzel le lehet mosni.

A fésülés is nagyon fontos, így eltávolítjuk a halott szőrt, és portalanítjuk a szőrzetet. Ne maradjon el itt sem a fülpucolás, lényeges a hallójáratok szárazon tartása (hetente egyszer elegendő). Ugyancsak fontos tisztán, szárazon tartani a fekvőhelyüket, és időnként cserélni a pokrócot, szőnyeget, amin fekszenek. Évente háromszor-négyszer használjunk rovarirtó szereket, hogy kiirtsuk az esetleges parazitákat.

Mire figyeljünk?

Csincsilla

Bundája szálának a vastagsága nagyon vékony, ezért a lakásban ide-oda lebeghet, így a gyerek könnyedén beszippanthatja. Fogazata állandóan nő, ezért állandóan rág. Ha szabadon engedik a lakásban, és nem figyelnek rá, mindent megrág: fát, műanyagot, falat, akár az elektromos vezetéket is. Szőrméje egyébként kellemes gyümölcsillatú, tiszta állat, nem hordoz betegségeket, és a harapása sem veszélyes.

Hüllők

Leginkább terráriumokban tartjuk, és csak üvegen keresztül csodálhatjuk. Ha kiemeljük őket otthonukból, és nem tudjuk helyesen fogni, akkor nagy valószínűséggel harapnak. Harapásuk nem okoz zúzódást, ellenben fertőzhet, mivel szájuk tele van baktériumokkal. Nem ajánlatos sokat fogdosni őket.

Madarak

Leggyakoribb a papagáj. A nagyobb testűek (Nagy Sándor-papagáj, rozella, arapapagáj) csőre erős, csípése kemény. Egy egy–három éves kisgyermek ujját akár le is „haraphatja”. Persze ez ritka eset, de nem árt odafigyelni. A madarak tollászkodással tisztítják magukat, a tollak alatt lehetnek apró élősködők, például rüh. Ez emberre is terjedhet, és kiirtása problémát okoz. Egyébként békés madár, szereti, ha foglalkoznak vele, akár néhány szót is megtanul.

Kutyák, macskák

Egész nap lehet simogatni, etetni, sétáltatni őket, sok esetben velünk is alszanak. Ha nem ápoljuk őket, bolha, kullancs, rüh és más paraziták terjesztői lehetnek. A nagyobb testtömegűek harapása gyermekre, felnőttre egyaránt veszélyes, de ha helyesen bánunk velük, a kutya és a cica jó társasága, barátja az embernek. Az állatok simogatása, a velük való foglalkozás pedig bizonyítottan stresszoldó!

korábban írtuk

Szőcs Előd: A nők mozgatják a világot
Szőcs Előd: A nők mozgatják a világot

Különleges életutat tudhat magáénak Szőcs Előd, aki sportkarrierjét hátrahagyva talált új hivatást a gasztronómia világában. Nem kedveli, ha séfként emlegetik, sokkal közelebb áll a szívéhez, ha egyszerűen szakácsként hivatkoznak rá.