Anélkül, hogy magániskolába/magánóvodába lenne beíratva csemeténk – nem számítva, hogy a napközis ellátásért, az after school programért mennyit kell fizetni – ezeken kívül sem tűnik teljesen ingyenesnek az oktatás. Mert számos – indokolt és indokolatlan – kiadással kell számolniuk az oktatási intézményekbe járó gyermekek szüleinek, amelyeket természetesen az ambíciók és vágyak többszörösére is drágíthatnak. Mindeközben az állam milliárdokat költ az ingyenes oktatásra, a pedagógusok és a kisegítő személyzet fizetésére, az oktatási intézmények fenntartására, az ingyenes tankönyvekre.
Noha igazából nem teljesen legális a dolog, mindenhol (földrajzi fekvéstől, település nagyságtól és oktatási szinttől függetlenül)
létezik a csoportpénz/osztálypénz, amelynek összegyűjtése legtöbbször egy segítőkész szülőt terhel. Ez ovisoknál 8–10 lej/hónap, iskolásoknál 10–50 lej/hónap, azaz ennek tízszerese évente.
A szülők elmondása szerint ezekből fedezik a különböző kiadásokat: alkalmanként előadásokon való részvétel, kirándulás, kézműveskedéshez használt alapanyagok ára, alternatív foglalkozásokra belépők költsége. Ebből fedezik a közös kiadások egy részét.
Emellett vannak a rendhagyó költségek: osztálykirándulás, színházi előadás, hangverseny, amelyet nem minden esetben tudnak a csoportpénzből fedezni.
Sok szülő szerint az osztálypénz egy szükséges rossz, mivel ha egy tanító „szót fogad”, legálisan jár el, nem kéri, hogy napirenden legyen osztálypénz, akkor nagyon gyakoriak ezek a rendhagyó költségek. Tehát a szülők inkább preferálják, hogy a kinevezett pénztárosnál legyen egy állandó összeg, amivel az osztály gazdálkodhat.
A munkafüzetek, esetenként a speciális tankönyvek alapvetően szeptember-októberben és főként a kisiskolásokat nevelő családoknál jelennek meg a költségvetésben.
Ezek ára változó, valamint az is, hogy a tanító hányat tervez használni egy tanév során. A megkérdezett szülők szerint ez 40–300 lej közt változik. Ahol a tanító több munkafüzetet is alkalmaz, javasol a szülőknek, ott a költségük is többre rúg.
Ugyanakkor gyakran
a szülők – kérésre vagy „önszántukból” – támogatják az iskolát azzal, hogy felújítanak egy osztályt vagy csoporttermet.
Ez általában a cikluskezdő osztályok esetében a gyakoribb, alternatív oktatási módszerekkel dolgozó osztályokban vagy iskolákban és a hagyományosakban is előfordul. Például szőnyeget vásárolt ősszel a szülői közösség, vagy kifizettek bizonyos munkálatokat, vagy saját idejüket áldozták (ami nem került pénzbe). Néhol az iskola alapítványát támogatja a szülő havi 20–40 lejjel, vagy egyszeri összegben ősszel. Átlagosan 50–500 lej közt mozog ez az összeg, de mint látható, jelentős eltérések vannak a gyermek életkora, a szülői közösség „önkéntességi” hajlandósága, a terem állapota szerint.
Emellett a szülők vásárolják meg vagy dobják össze a fogyóanyagok árát is: papírzsebkendő, folyékony szappan, kéztörlő, WC-papír,
rengeteg dolog, amire egyetlen szülő sem fog nemet mondani, ha megtudja, hogy az óvoda, iskola költségvetése ezt nem-, vagy nem teljesen fogja fedezni. Ez – ugyancsak szülői beszámolók szerint – évi 50–200 lej között mozog.
Az ajándékok, figyelmességek leginkább május-júniusban szoktak tetőzni, főleg ciklus-záró gyermekek szülei számára.
2022 májusában székelyföldi kisvárosokban a szülők 10–200 lejjel járultak hozzá a pedagógusok ajándékához, nagyvárosban volt példa az ennél tekintélyesebb ajándékra is: az ovitól búcsúzó nagycsoportosok szülei 250 lejjel társultak az óvónéniktől és társaktól való búcsúzási ajándékba.
Láthatjuk tehát, hogy
minden egyes szülő, akinek közoktatási intézményben tanul gyermeke, jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a román közoktatás ingyenesen működhessen.
Ki kisebb összegekkel tapasztja a repedéseket, ki nagyobbal, kinél a szülői ambíció megsokszorozza ezeket a költségeket, kinek a lehetőségeinek szűkössége vagy épp szélessége meghatványozzák ezt after school-lal. Természetesen senki nem halt még bele havonta ennyi pénzbe. Akinek viszont egynél több gyermeke jár óvodába, iskolába, annak nő a szorzója. Holott Romániában az oktatás ingyenes. Csak néha sokba kerül az ingyen is.
Kiemelt képünk illusztráció: Shutterstock
korábban írtuk
Minden (is) drágulni fog – Egy racionálisabb világ felé nézünk
Még ki sem lábaltunk teljesen a világjárányból, a szomszédos háború árnyékolja be a mindennapjainkat. Miközben csak reménykedünk abban, hogy nem leszünk közvetlenül is érintettek az orosz–ukrán konfliktusban, a gazdasági hatásait máris érezzük mindannyian. Dr. Geréb László közgazdász, a REGA régiókutató egyesület elnöke a racionalizált költekezésre ösztönöz.