Érdemes bár egyet kipróbálni: halételek a kisütésen túl… ARCHÍV

A halas receptek legegyszerűbb változata a kisütés. Úgy gondolom a hal sokkal jobb annál, minthogy csak ennyi történjen vele. Számos érdekes, nem túl bonyolult műveletet tudunk elvégezni annak érdekében, hogy valami különlegesebbet alkossunk a konyhában. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. augusztusi lapszámában jelent meg.)

Először is bátran használhatunk hozzá fűszereket a só-bors kombináción túl, aztán készíthetjük ragu formájában zöldségekkel, ezáltal mennyei egytálételt kapunk. Feldobhatjuk egy izgalmas mártással, de készíthetünk belőle levest is. Ízlésünknek megfelelően érdemes bár egyet kipróbálni az alábbiak közül.

Mediterrán jellegű paradicsomos hal

Hozzávalók: 60 dkg tengeri hal, olívaolaj, 2 fej hagyma, 1 konzerv hámozott paradicsom, 10 dkg paradicsompüré, Provence fűszerkeverék (vagy bazsalikom, kakukkfű, oregánó), őrölt bors, só, liszt, kevés olaj, kevés cukor, 2 dl fehérbor, babérlevél.

Elkészítése: A halszeleteket kiolvasztjuk, majd sóval és borssal befűszerezzük, lisztbe forgatjuk. Az olívaolajat felforrósítjuk, a halszeleteket elősütjük, majd egy tálra tesszük. A hagymát meghámozzuk, és apróra vágjuk, és a hámozott paradicsomot felszeleteljük, a paradicsompürét pedig elkeverjük a fehérborral. Olajban megfonnyasztjuk az egészet, majd hozzáadunk kevés vízzel elkevert lisztet, és a babérlevéllel, valamint a fűszerkeverékkel ízesítjük. Lassú tűzön összeforraljuk.

Csicseriborsós halas ragu

Hozzávalók: 40 dkg konzerv csicseriborsó, 50 dkg friss vagy fagyasztott spenót, 1 babérlevél, 2 cikk fokhagyma, 2 fej hagyma, 1 evőkanál spanyol paprika, 2 hámozott paradicsom, 15 dkg tőkehalfilé, 1 evőkanál liszt, apróra vágott petrezselyemzöld ízlés szerint, olaj.

Elkészítése: A hagymákat meghámozzuk, és apróra vágjuk. A spenótot megmossuk és darabokra tépkedjük. A tőkehalat szintén darabokra vágjuk. Egy edényben olajat hevítünk, megdinszteljük rajta a hagymákat, hozzáadjuk az apró kockára vágott paradicsomot, a fűszerpaprikát és a lisztet. Elkeverjük, és egy percig főzzük. Ezután hozzáadjuk a halat, a babérlevelet, és hideg vízzel felöntjük.  Sózzuk és kb. 15 percig főzzük, a vége felé belerakjuk a spenótot és a csicseriborsót is. Ízlés szerint utána sózunk, ha kell.

Tengeri halfilé zöldborsós sajtmártással

Hozzávalók: 50 dkg tengeri halfilé, 2 dl fagyasztott zöldborsó, 15 dkg házi sajt, 2 dl tejszín, 1 fej hagyma, só, bors, 1 evőkanál mustár, petrezselyemzöld, kevés olaj.

Elkészítése: A halszeleteket megmossuk, megtörölgetjük, majd sózzuk és borsozzuk. Ízlés szerint bármilyen zöld fűszerrel megszórhatjuk. Ezután egy vékonyan kiolajazott tepsibe rakjuk, letakarjuk és előmelegített sütőbe toljuk kb. 30 percre. Amíg sül a hal, elkészítjük a szószt. A hagymát meghámozzuk, apróra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a mustárt, a reszelt sajtot, a zöldborsót, majd kevés vizet öntünk alá és fedő alatt addig pároljuk, amíg megpuhult a zöldborsó. Ekkor hozzáadjuk a tejszínt, beforraljuk, sóval és borssal ízesítjük. Apróra vágott petrezselyemzölddel gazdagítjuk.

Román halleves

Hozzávalók: 60 dkg halhús (ezúttal ponty filé került bele), 20 dkg burgonya, 1  fej hagyma, 1 nagyobb sárgarépa, 1 dl tejföl, 1 tojás, só, bors, 4–5 cikk fokhagyma.

Elkészítése: A  zöldséget meghámozzuk, a krumplit kockára, a többit apróra vágjuk. A hagymát kevés olajon kicsit megdinszteljük, hozzáadjuk a sárgarépát, sózzuk és borsozzuk, felöntjük vízzel, belerakjuk a kockára vágott halhúst és a krumplit, majd puhára főzzük. A végén a tojássárgát a tejföllel és a zúzott fokhagymával elkavarjuk, beleöntjük a levesbe és összemelegítjük. Ízlés szerint kaporral is fűszerezhetjük.

Fotók: György Ottilia 

korábban írtuk

György Ottilia konyhájából – Meleg mártások sültek mellé
György Ottilia konyhájából – Meleg mártások sültek mellé

A sült húsok mellé mindig érdemes valamilyen szószt készíteni. Lehet meleg vagy hideg a mártogatós. Ezúttal néhány meleg mártás-variációt mutatok be, amelyek túlmutatnak a kaporszószon. A magyar konyha jellegzetes mártásai közül a legnépszerűbb a zöldfűszeres kapor vagy tárkony szósz, ezeken kívül persze a gyümölcsszószok is közismertek. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. augusztusi számában jelent meg.)