Puffadt, karikás szemre
A reggeli, szemkörnyéki puffadás egyik leggyakoribb oka a folyadékvisszatartás. Hogy még egyértelműbb legyen: ha sok sós, fűszeres ételt fogyasztasz előző este, akkor garantáltan táskás szemmel ébredsz. Ha teheted tehát, késői órákban mondj le a sós nasikról. Ugyancsak hatásos, ha káliumban gazdag ételeket fogyasztasz, hisz azok ellensúlyozzák a só hatását: ilyen például az avokádó vagy a banán.
Ilyenkor elsősorban a háziorvost kell felkeresni, esetleg részletes vérképet kell kérni. Ha nem túlzottan súlyos a vashiány – tehát nem kell táplálékkiegészítővel orvosolni –, akkor fogyasszunk vasban gazdag ételeket: spenótot, sóskát, bogyós gyümölcsöket.
A cukor és az akné
Rossz hírünk van: az aknés, gyulladt bőrnek kifejezetten rosszat tesz a cukor, így például a sok szénhidrát is (ami az emésztés során cukorrá alakul). A finomított cukrok helyett fogyasszunk gyümölcsöt, de azt is csak mértékkel.
Ha meg szalmakrumplira fáj a fogunk, akkor készítsük azt sütőben sütve édesburgonyából: az antioxidánsokban gazdag, narancsszínű burgonyának ráadásul a rosttartalma is magas, így az emésztésben is segít.
Gyenge, töredező körmökre
A bőrünkhöz hasonlóan a körmünkön is gyorsan meglátszik, ha felborult a szervezetünk egyensúlya. Kutatások szerint a vas és a cink, valamint a B7-vitamin hiánya is a köröm elváltozásához vezethet.
Mindenképpen a tojás egészét fogyasszuk, akár naponta is. Egyébként szintén a B-vitaminok hiányára utalhat a száraz, berepedezett ajak: az illatmentes ajakbalzsam használata mellett fogyasszunk sok joghurtot és zabpehelyt.
A mindenre is jó C-vitamin
Nem meglepő, hogy az ezerjó C-vitamin az egészséges bőrnek is fontos: a kollagéntermelésben elengedhetetlen az L-aszkorbinsav, illetve a különböző környezeti hatásoktól is megóvja bőrünket. Gyakori praktika reggel, éhgyomorra citromos vizet inni, s bár ez a vitaminpótlásban valóban segít, a fogzománcnak nem tesz jót. Citrom helyett együnk például kivit: magasabb a C-vitamin-tartalma, mint a legtöbb citrusfélének!
Elszíneződött fogakra
Tudjuk, hogy az egészséges fogak záloga a megfelelő szájhigiénia, illetve az, hogy időszakosan felkeressük a fogorvosunkat. A szép mosoly önbizalmat ad, azért döntünk sokan a rendszeres fogfehérítés mellett: javasolt, hogy a beavatkozást mindig szakemberrel végeztessük el, azonban
Igen, ugyanis sokszor a nassolás a fogak egészségének és szépségének a legnagyobb „ellensége”: a főbb étkezések után ugyanis nagyobb eséllyel mosunk fogat – sokan akár minden étkezés után. Ellenben a napközbeni „csipegetés” ugyanúgy károsíthatja a fogakat, főként ha édest, szénhidrátban gazdag nasit fogyasztunk. Minden szempontból jobb megoldás, ha nyers, „roppanós” gyümölcsre vagy zöldségre váltunk: a répa, zellerszár, uborka, alma darabjai kevésbé szorulnak a fogak közé, a ropogós, kemény étel pedig mintegy megtisztítja a fogfelszínt is.
Jó zsírok – hajnak, bőrnek
A csapból is az folyik, hogy halat fogyasztani egészséges, sőt, a napi omega-3 zsírsav pótlására szinte kötelező. És valóban, e nemes zsír a hajnak, bőrnek, körömnek is jót tesz. De térségünkben nem is olyan egyszerű minden nap friss halhoz jutni, illetve sokan például kifejezetten nem szeretik a halételeket.
Ha ez sem megy, akkor marad a halolaj: a zselés kapszulát válasszuk, mert a kanalas kiszerelést még a halat kedvelőknek is különösen kellemetlen bevenni! Ugyancsak „jó zsírokban” gazdag a lenmag vagy a dió, de próbálkozhatunk avokádóval is, amit számtalan módon fogyaszthatunk.
Víz nélkül nem megy
A legegyértelműbb, mégis sokszor legnehezebben teljesíthető táplálkozási alapszabály a megfelelő folyadékfogyasztás: egyrészt az, hogy ez kifejezetten a sima vízre, és nem más folyadékokra értendő, másrészt, hogy akkor is „bevigyük” a szervezetbe a szükséges napi adagot, ha például nem érezzük kifejezetten szomjasnak magunkat. Egyébként legnagyobb szervünket, a bőrt magát is 30 százalékban víz alkotja. Egy, az International Journal of Cosmetic Science nevű szaklapban megjelent friss kutatás szerint a megfelelő vízfogyasztás jelentősen javítja a bőr rugalmasságát és küllemét is.
Ilyenkor fontos szempont: egyrészt válasszunk megfelelő hidratálókrémet, amely megakadályozza a bőrfelszíni vízveszteséget (angolul transepidermal water loss vagy TWEL), másrészt fogyasszunk legalább napi két liter vizet. Ha nem ízlik a sima víz, akkor tehetünk bele egy karika citromot, mentát, bazsalikomot, uborkát vagy bármilyen gyümölcsöt, a cukrot vagy más édesítőszert azonban kerüljük.
korábban írtuk

Pakot Mónika: Használjunk bőrápoló növényeket
Bőrünk az elsődleges védekező rendszerünk, ezen túl egyik érzékszervünk is. Érdemes tehát egészségét gyógynövényekkel is megtámogatni.