Életminőséget értünk a testi-lelki, szellemi jólét, illetve az ezek közötti egyensúly alatt. Ha bármelyik kibillen ezek közül, már nem beszélhetünk minőségi életről, mondja Simon Emőke életvezető. Mindezt nem adják ingyen, hívja fel a figyelmet, napi szinten tudatosan kell dolgozni érte. Napi szinten tennem kell a testemért, lelkemért és az elmémért is, azaz az életminőségemért. Elsősorban ezt úgy érhetem el, hogy folyamatosan kapcsolatban vagyok önmagammal, figyelem és tudatosítom a testem-lelkem-elmém jelzéseit és szükségleteit. Ha fáradt vagyok, pihenek.
Ha szomorú vagyok, pont úgy megvigasztalom magam, mint, ahogy azt a legjobb barátommal tenném, vagy megvigasztaltatom magam, felhívok egy barátot, aki mindig megnevettet.
Ha zsong a fejem a sok agyalástól, akkor kicsit pihentetem, elmegyek szaladni, jógázom, meditálok, főzök stb. Így tudom egyensúlyban tartani magam, hogy egyrészt kapcsolatban vagyok magammal, másrészt megadom magamnak, amire szükségem van. És ezt tovább lehet vinni. Ha kapcsolatban vagyok önmagammal, akkor tudom, hogy mi a jó nekem, és mi nem, hogy elégedett vagyok vagy sem az életemmel, magyarázza a life-coach. Ha tudatában vagyok a határaimnak, amin túl már nem megyek, és másnak se hagyom, hogy átlépje, ha tudom, hogy milyen értékrend szerint élek, akkor tudok olyan lépéseket tenni, olyan döntéseket hozni, ami az életminőségemet szolgálja.
Az életminőségemért én tehetek, és igen nagy százalékban én is vagyok érte a felelős,
hangsúlyozza Simon Emőke.
Meghatározó az is, teszi hozzá, hogy gyakran nem merünk kilépni a komfortzónából – ami az életminőségünkön változtatna – mert félünk, nincs hozzá elég önbizalmunk, nem hisszük el még mi magunk se, hogy jobbat, többet érdemelnénk. Vagy ennek az ellenkezője, mikor téves énképpel rendelkezünk, és azt hisszük, hogy jóval több jár nekünk, és elkezdünk hajszolni valamit, extremitásba átmenni. Egyik szélsőség se tesz jót az életminőségünknek, következtetésképp a kulcsszó az egyensúlyban maradás.
Tudunk-e minőségi életet élni?
Kérdés, hogy mi a minőségi élet – a coach szerint nem az, hogy nagy lakásban élek, felsőkategóriás autót vezetek, márkás ruhákat vásárolok, egészségesen táplálkozom, és oda megyek kirándulni és akkor, amikor akarok.