Tapad a futógép korlátja, a kijelzőjén egy rágógumi díszeleg. Átlépek egy másikra, üres palack a tartóban. Lábizomgyakorlatot végeznék, de legalább 150 kilónyi súlyt pakolt fel a gépre valaki, és persze, elfelejtette levenni. Rángatom egyenként a súlyokat, aztán valaki megszán…
A leírt élmény majdnem mindennapos a színvonalas, jól felszerelt, kényelmes edzőteremben, ahová járok. Ismerőseimnél érdeklődve kiderült az is, hogy általános jelenséggel állok szemben: nem ismerjük az edzőtermi etikettet. Pedig van ilyen. És illene is betartani. Hogy miért? Azért, hogy mindenki, aki odajár, aki befizetett, érezze jól magát, és zavaró tényezők nélkül végezhesse a gyakorlatait.
Márkó Szilárd testnevelő tanárt, fitnesz- és személyi edzőt kértük meg, hogy fogalmazza meg az edzőtermi viselkedés alapelveit, azaz tízparancsolatát.
1. Légy tiszta!
Érdemes néhány apróságra odafigyelnie annak, aki elhatározza, hogy edzőterembe fog járni. Egyik legfontosabb dolog a megfelelő higiénia… Értem ezalatt, hogy úgymond „tisztán” érkezzünk a terembe. Nagyon kellemetlen tud lenni mindenki számára, ha egy már izzadt testet megtetőz egy izzasztó edzés. Nyugodtan lehet zuhanyzással kezdeni és végezni a sportolást.
2. Az edzőterem nem kifutó!
A ruházat esetében nem a legtrendibb, legdrágább ruhadarabokra kell törekedni, inkább az a fontos, hogy az edzőcucc kényelmes legyen és tiszta. Természetesen
Egyszerűen tiszteljük meg azzal a sportot, hogy kellőképpen felöltözünk a mozgáshoz
3. Vigyázz a cipőre!
Az edzőcipőre kiváltképp figyeljünk oda (a tisztaságára is!). Ha szaladás is szerepel a menün, akkor mindenképpen ajánlatos futócipőt beszerezni. Saját tapasztalat, hogy a nem megfelelő lábbeli miatt négy hónapig csonthártyagyulladás gyötörte a lábszáramat. Szóval, fontos a megfelelő sportcipő. És nem papucs, mert az jócskán sérülésveszélyes!
4. A törülköző nem dísz!
Nagyon fontos a törülköző használata az edzőteremben is, sőt, egyenesen kötelező darab. Ne feküdj, ne ülj izzadtan a gépekre, terítsd magad alá azt a textíliát! Senkinek nincs kedve másnak az izzadságában hemperegni!
5. Ismerd meg önmagad!
Sose feledd, hogy senki nem vállal felelősséget azért, ha sérülést szenvedsz a teremben, lehet az baleset vagy esztelen gép-, illetve súlyzóhasználat. Legyünk tisztában egy picit az anatómiával, ha már belekezdünk a mozgásba. Az edzés nem ceruza, amit ha eltörsz, és utána megragasztasz, írhatsz is tovább vele…
Ajánlatos az elején személyi edző segítségét kérni, hogy elsajátíthasd az edzőgépek helyes használatát, az alapgyakorlatok helyes módját.
6. Te is hozzájárulhatsz a tisztasághoz!
Egy edzőterem nemcsak jól felszerelt kell legyen, hanem tiszta és rendezett is. A teremben lévő eszközöket folyamatosan fertőtleníteni és karbantartani kell, ugyanakkor a tér higiénikussága sem elhanyagolható. Természetesen, ebben az odajáró vendégeknek is szerepük van. Ha tiszta, rendezett a környezet, őrizzük is meg azt! Szemeted dobd a szemetesbe, zárd el a csapot, húzd le magad után az illemhelyen a vizet. Igen, ezek egyértelműnek mondott dolgok, de sokak számára mégsem.
7. Ne dobáld a súlyt!
Ez a tanács főként a srácoknak szól. Nem attól leszel kemény gyerek, ha vállmagasságból elengedve nagyot döng a súlyzó a padlón, és úgy beleremeg az egész terem, hogy mindenki rád figyel. Nemcsak az eszközben teszel kárt, hanem magadban is.
Sokkal tiszteletre méltóbb, ha egy nagyobb súllyal helyesen „elbánsz”, értem ezalatt, hogy helyes technikával veszed fel és teszed le, illetve teszed helyre az eszközt. Igen, ennek is technikája van, amit ajánlatos elsajátítani, így az eszköz és te is megúszhatod sérülés nélkül. Ha felpakoltad, szedd is le, ha elvetted, tedd is vissza – ilyen egyszerű.
8. Bírd ki telefon nélkül!
Sokan telefont, tabletet, laptopot hoznak be a terembe. Ezzel önmagában nem lenne baj, csak hát használják is azokat. Nagyon idegesítő tud lenni, hogy valaki foglalja a gépet, amit más is szívesen használna, de közben csak ücsörög rajta, és a telefonját nyomogatja. Az eszköz nem csak elvonja a figyelmet az edzésről, de még másokat s hátráltathatsz vele. Próbáld nélkülözni az életedből egy órát a mobilod, és inkább fókuszálj az edzésre, ha már odamentél.
9. Ne áriázz a teremben!
Elég gyakori jelenség ez is, főleg a férfiak körében. Erőkifejtéskor értelemszerűen kipréseled a levegőt. Vannak esetek, amikor a nagyobb terhelésnél hang is társul ehhez, ez még elfogadható. Viszont
Na, ez már nem elfogadható magatartás. Nem azért lesz „hardcore” az edzésed, hogy végig üvöltöd a sorozataid és földhöz vágod a súlyt! Erre azért figyelj.
10. Ne késs!
Ha csoportos órákra jársz, akkor próbálj meg idejében érkezni. Az edzőre és másokra nézve is zavaró lehet, ha késel. Mindemellett lemaradsz a bemelegítésről, ami fontos és nélkülözhetetlen, hiánya sérüléshez vezethet. Ebben az esetben is nagyon fontos a „friss” edzőruha, mivel általában a csoportos órák kisebb teremben zajlanak, és egyszerre több ember mozog egy légtérben.
korábban írtuk
Pakot Mónika: Nem csak egy terméket készítek, hanem magamból is adok egy részt a másiknak
Az adventi csendben való készülődés jó lehetőség arra, hogy saját készítésű ajándékokkal lepjük meg szeretteinket. Az anyagi érték mellé társul még egy ennél fontosabb is, ami a két ember közötti kapcsolatot mélyíti. Ez pedig a másik emberre szánt idő.