Ha a tájat figyeljük, ott is minden elcsendesül, visszavonul. A fák lehullatják a leveleiket, a virágok, növények kóróra vetkőznek, mintha ledobnák magukról díszeiket, meztelenné válnak. Egyesek a föld felszínéről is visszahúzódnak, a föld óvó rejtekébe bújnak, vegetálnak. Kevéssel is beérik ilyenkor, hogy majd tavasszal teljes erőből tudjanak újjáéledni. Talán nekünk is jót tesz, ha csupaszra vetkőzünk, hogy meglássuk a lényeget magunkban és másokban is. Ebben az adventi várakozásban a lecsupaszított, nyitott szívünkkel talán valamit meg tudunk sejteni lényünk valóságából.
Az adventi csendben való készülődés nagyon jó lehetőség arra, hogy saját készítésű ajándékokkal lepjük meg szeretteinket. Ebben a fajta ajándékozásban nem csak egy terméket készítek, hanem magamból is adok egy részt a másiknak.
A külső impulzusoktól való védekezés érvényes a testünkre, bőrünkre is, hiszen a téli időszakban nagyon agresszíven kikezdi a hideg vagy a változó időjárás. Az alábbiakban a bőrünk ápolására osztok meg néhány lehetőséget.
Arcszérumokat házilag is készíthetünk. A szérumot naponta kell használni, hogy bőrünket magas hatóanyag-koncentrációval lássuk el. Fokozza a bőrápolás hatását, ha a krém felvitele előtt alkalmazzuk, enyhén nedves bőrre.
Növények használata: ha szárított növényekkel dolgozunk, akkor nem kell felmelegíteni az olajat. Ha azonban friss növényrészt dolgozunk fel, akkor vízgőz fölött kevergetve felmelegítjük az olajat legalább 50 fokra, hogy a növényben található nedv elpárologjon. Ha kezdők vagyunk, fontos hűtőben tartani, vagy rendszeresen figyelni az elkészült olajakat, mert könnyen romlásnak indulnak, ha nem figyeltünk a higiéniára.
Összetevők:
2 evőkanál vagy 20 db csipkebogyó
150 ml olaj
1-2 evőkanál szárított rózsaszirom
2-3 csepp geránium vagy rózsa illóolaj (opcionális)
Elkészítés:
A csipkebogyót aprítsuk fel, öntsük rá az olajat, és 50 fokon, kevergetve melegítsük fel egy vízfürdő fölött, majd hagyjuk pihenni egy órát. Ezután finom szűrőn keresztül szűrjük le. Sötét, kis adagolóval ellátott üvegben tároljuk.
A melegítő és pihentető borókabogyós testolaj tökéletes a hideg évszakban. A borókabogyó külsőleg is használható, például masszázsolajként, feszültség, lumbágó és izomfájdalom, reumatikus és ízületi panaszok esetén.
Hozzávalók:
150 ml olaj
1-2 evőkanálnyi szárított borókabogyó
Levendula illóolaj (opcionális)
1-2 kanál szárított borókabogyót a kanál végével szétnyomunk, hogy a hatóanyagok könnyebben tudjanak az olajba jutni. Egy kis üvegbe beletesszük a bogyókat, és 150 ml olajjal feltöltjük. Ha a bogyók az olaj tetejére feljönnek, nyomjuk szét, hogy kerüljenek vissza az aljába. Kb. 4 hétig meleg, fénytől védett helyen hagyjuk állni, 2-3 naponta rázzuk fel az olajat. 4 hét után leszűrjük, és sötét, kis üvegekben tároljuk.
Ha az adventi koszorúnkat regionális fenyőgallyakból készítettük, érdemes a megszáradt, lehulló tűleveleket összegyűjteni. Miután jól kiszáradtak, porrá daráljuk őket (régi kávédaráló ideális erre).
Hozzávalók:
2 kanál cukor vagy parajdi só
1 kanál fenyőtűlevél por
(olíva)olaj
Elkészítés és használat: a száraz hozzávalókat jól összekeverjük, és annyi olajat töltünk rá, hogy legalább 0,5-1 cm-re ellepje a száraz anyagot. Kis, széles szájú üvegekben tároljuk. Zuhanyzáskor, a nedves területre körkörös mozdulattal felvisszük a masszát, és bedörzsöljük a testünket, majd meleg vízzel lemossuk. Ezzel a testápolást is elvégeztük, nincs szükség utólagos krémekre!
A minimalizmusra való törekvés megszabadít a fölöslegestől. Minél bonyolultabb a hétköznapi, társadalmi életünk, annál inkább érezzük azt, hogy nagyon sok tehertől megszabadulhatunk, ha kevesebbel is beérjük. Saját magunk és kapcsolataink ápolásával talán az adventi várakozás is meghozza az újjászületést.
korábban írtuk
Szalay Zsuzsanna: Hiszem, hogy van isteni részünk
Hívő ember, elkötelezett pszichológus, képzett terapeuta, erős és sugárzó nő, aki minden napjából szán egy félórát az elcsendesedésre. Mer válaszokat keresni, mer befelé és a múltba nézni. Mert ezekhez a dolgokhoz nem kevés bátorságra van szükség.