Pakot Mónika: Ássunk le a gyökerekig! Teadélután

Késő ősszel egy belső sürgetés vesz erőt rajtam, ilyenkor minden kinti munkát el akarok végezni, mert minden nap az „utolsó” lehet. Az utolsó a napfényből, a gazdag színvilágból, a hosszú árnyakat rajzoló, levél borította fákból, a szél táncoltatta felhőkből. Tapasztalatból tudom, hogy egy fagyos éjszaka hirtelen teljesen megváltoztatja a környezetünk panorámáját és ezáltal a közérzetünket is. Mindezzel párhuzamosan megjelenik egy kettős érzés: a kinti, „felszínes-” és a benti, „mély” munka egymásutánisága.

Fotó: Pixabay

A kintit, a föld feletti részt most végezzük, hogy aztán a bentire tudjunk figyelni. A benti munka egyre mélyebbre vezet, le a gyökerekig. Mint a természetben a növények. Látványuktól megszabadulnak, csupaszra vetkőznek, erejüket, energiájukat a gyökereikbe raktározzák.

Beáll a vegetációs időszak. Nálam pedig a szemlélődés, a befelé fordulás ideje.

Számos növény ilyenkor biztosítja a gyökerei jótékony hatását, amelyet teaként, tinktúra vagy kenőcs formájában lehet használni. Megszárítva port is készíthetünk, valamint kávét.

Fekete nadálytő (Symphytum officinale)

Népi nevén németül Beinwell-nek is nevezik, ami az jelenti, hogy „jót tesz a csontoknak”. Ezért nem meglepő, hogy elsősorban ízületi és izombántalmak kezelésére használjuk. A nadálytő föld feletti részét és gyökerét egyaránt használhatjuk külsőleg, kenőcsök vagy borogatások formájában. Csökkentheti a gyulladást és enyhítheti a kellemetlenségeket, valamint a fájdalmat.

Tipikus alkalmazási területei a zúzódások és rándulások, húzódások, izom- és hátfájás, íngyulladás.

A nadálytő használható a bőr és a sebek kezelésére is, valamint a csonttörések gyulladásának csökkentésére. A mérgező pirrolizidin alkaloidok miatt azonban csak ép bőrön, és évente legfeljebb 4-6 hétig szabad használni. Gyökerei és levelei allantoint tartalmaznak, egy olyan anyagot, amely segíti az új bőrsejtek növekedését, valamint más olyan anyagokat, amelyek csökkentik a gyulladást és egészségesen tartják a bőrt. Várandósoknak és szoptatós anyáknak nem ajánlott a használata!

Gyermekláncfű gyökér (Taraxacum officinale)

A gyermekláncfű vagy pitypang gyökereinek a betakarítása egyszerű, könnyű folyamat. A gyökér frissen is felhasználható tea formájában, vagy szárítva, későbbi felhasználásra. A tinktúra készítése egyszerű gyógyászati felhasználást és hosszú eltarthatóságot tesz lehetővé, de akár pitypangkávét is készíthetünk.

Hozzávalók:

– 4 csésze víz

– 2 evőkanál őrölt, pörkölt pitypanggyökér

– 2 evőkanál őrölt, pörkölt cikóriagyökér

– 1 rúd fahéj

Elkészítés: Tegyük a vizet, a pitypanggyökeret, a cikóriagyökeret (katángkóró) és a fahéjrudat egy lábasba, forraljuk fel, majd főzzük 5 percig. Ezt követően szűrjük le egy finom szűrőn keresztül csészékbe. Ízlés szerint adhatunk hozzá tejet is.

Katángkóró vagy cikória (Cichorium intybus)

A cikóriagyökér hagyományos felhasználása magában foglalja az enyhe emésztési zavarokkal kapcsolatos tünetek (mint például a hasi teltségérzet, puffadás és lassú emésztés) és az átmeneti étvágytalanság enyhítését. Régóta termesztik Európában kávéhelyettesítőként. A gyökereket sütik, pörkölik, őrlik és adalékanyagként használják, különösen a mediterrán térségben.

Csalán (Urtica dioica)

A közönséges csalán latin neve az „urere” szóból származik, és azt jelenti, hogy „éget”. A növény minden része (levelek, szárak, gyökerek és magvak) gyulladáscsökkentő, antioxidáns, fájdalomcsillapító, fertőzésellenes, vérnyomáscsökkentő és fekélyellenes tulajdonságokkal rendelkezik, valamint

segíthet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is.

A csalán gyökerei akár 70 cm mélyre is benőhetnek a talajba. A gyökerek főzetét almaecettel kombinálva természetes gyógymódnak tartják a korai hajhullás ellen. Gyulladáscsökkentő hatású, és ellensúlyozhatja a vizeletvisszatartást és az éjszakai vizelési ingert is.

Erdei mácsonya (Dipsacus fullonum)

A mácsonya kétéves növény: az első évben a fiatal növény mélyzöld levelekből álló rozetta formájában alacsonyan nő, a második évben egy magas szár nő fel, amelynek tetején fenséges, tojás alakú magfejek nőnek. Az utóbbi időben az egyik kedvenc növényemmé vált,

a virágoskertemnek is része lett, hiszen nagyon sok madárnak, rovarnak nyújt táplálékot.

A Dipsacus nemzetséget évszázadok óta használják a kínai és koreai népi gyógyászatban a csontok (csontritkulás) és az ízületi problémák (reumás ízületi gyulladás) kezelésére. A virágzó növényből készült teát vizelethajtóként, izzasztóként alkalmazzuk, a gyökerét pedig repedezett bőr kezelésére.

korábban írtuk

Szalay Zsuzsanna: Hiszem, hogy van isteni részünk
Szalay Zsuzsanna: Hiszem, hogy van isteni részünk

Hívő ember, elkötelezett pszichológus, képzett terapeuta, erős és sugárzó nő, aki minden napjából szán egy félórát az elcsendesedésre. Mer válaszokat keresni, mer befelé és a múltba nézni. Mert ezekhez a dolgokhoz nem kevés bátorságra van szükség.