Csipkebogyó, kökény, galagonya – Őszi vitaminraktározás vadgyümölcsökkel Teadélután

Októberben, bár már hidegre fordul az idő, a meleg színbe burkolódzó piros, sárga, narancssárga levelek, az intenzív illatok, a visszakacsintó napsugarak arra sarkallnak, hogy rácsodálkozzunk a természet színjátékának utolsó felvonására: az életerők visszahúzódnak, megkezdődik az elmúlás, a lecsupaszítás. Ha gyakran járjuk a természetet, megtalálhatjuk azokat a „titkos” helyeket, ahol vadgyümölcsöt tudunk gyűjteni.

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Nagyon szeretek ilyenkor (is) a szabadban lenni, és megtapasztalni, hogy néha percek alatt megváltozik az időjárás. A reggeli friss levegő az előbukkanó nap hatására felmelegszik, erőteljesen ontja a meleget, másik percben hirtelen lehűl az idő, fázunk. Sokáig tudok így elidőzni a természetben, gyakran a melankólia is elragad, a dolgok mulandósága, az elengedés, mint valaminek a lezárása, elfogadása tárul elém.

Ha gyakran járjuk a természetet, megtalálhatjuk azokat a „titkos” helyeket, ahol vadgyümölcsöt tudunk gyűjteni.

A vadalma nem csak házi ecet készítésére alkalmas, hanem aszalva is használható, a vadkörtével együtt, teában, vagy gyümölcslevesbe. Az almát, körtét felszeleteljük kb. 1 cm vastagságra, és aszalóban vagy a sütőben (enyhén nyitott ajtónál) szárítjuk. Az így tartósított gyümölcsöt zárt befőttesüvegekben tároljuk. Ha pedig őszi vitaminbombákat keresünk, akkor jöjjön a három kedvenc:

Csipkebogyó (Roza canina)

Gyerekkorom nagy kihívása volt a kötelező mennyiségű csipkebogyó begyűjtése az iskolában. Akkor nem gondoltam volna, hogy a felnőtt énemnek egy igazi ínyencsége lesz. Teának érdemes a fagyás előtt leszedni és megszárítani. Mindenekelőtt tele van C-vitaminnal, de rengeteg A és B vitamint is tartalmaz. Ősszel ezek a kis vitaminbombák élénkpiros színfoltként ragyognak a vadrózsák sárguló levelei között. Ha fagyás után gyűjtjük, íze a savanyú almára emlékeztet.

Az akár két centiméteresre is növő bogyókból hagyományosan gyümölcslevet, pürét, lekvárt vagy chutney-t is készíthetünk. A csipkebogyó belsejében apró, fogyasztásra nem alkalmas magok vannak, amelyek szőrszálai viszketést okoznak.

Ha rendszeresen szeretnénk az étrendünkbe beépíteni, készítsünk csipkebogyó-port.

A bogyókat félbevágjuk, a finom apró szőröcskéket és a magokat gondosan kikaparjuk. A kikapart bogyókat terítsük ki sütőpapírra, és hagyjuk őket három-négy napig száradni. Ezután helyezzük a sütőpapírt a bogyókkal együtt egy tepsire, és öt-hat órán át hagyjuk a sütőben fonnyadni 50 fokon. A kiszáradt gyümölcsöt fogyasztás előtt megőröljük, és joghurtban vagy mézzel, esetleg müzliben fogyasztjuk. Magas, nagyon koncentrált C-vitamin-tartalmának köszönhetően a csipkebogyó erősíti az immunrendszert és gyulladáscsökkentő hatású. Ezért a bogyóból készült termékeket már a középkorban is használták reumatikus panaszok kezelésére. A csipkebogyó-port könnyű előállítani, és egyes országokban étrendkiegészítőként is kapható.

Galagonya (Crataegus)

A hagyományos kínai orvoslásban a galagonyabogyó az egyik legjobban ajánlott élelmiszer a magas vérnyomás kezelésére. A népi gyógyászat szerint segít a szívnek, hogy kevesebb erőfeszítéssel pumpálja a vért a szervezetben. Teaként nyugtalanság, stressz, szorongás, álmatlanság ellen is javallott. A piros gyümölcsöket – szárítva – müzliben vagy zabkásában is fogyaszthatjuk.

Allergia esetén fogyasztása nem ajánlott, ugyanakkor terhesség és szoptatás alatt sem!

Légáteresztő edényben a gyümölcs a hűtőszekrényben körülbelül egy hónapig eltartható. A fagyasztott vagy szárított bogyók azonban eltarthatók egy évig is.

Kökény (Prunus spinosa)

A kék bogyók csonthéjasok és fehér húsúak. Tanninokat, keserűanyagokat, flavonoidokat, savakat és C-vitamint tartalmaznak, a magok hidrogén-cianid-glükozidokat. A kökény a csersavtartalom miatt rendkívül keserű, hogy jobb íze legyen, csak az első őszi fagyok után szedjük le, mivel ekkor lebomlanak az ízkárosító anyagok. Ha a fagy késik, a gyümölcsöket érdemes 1-2 éjszakára a fagyasztóba lehet tenni, hogy megőrizzék édes-savanykás ízüket. Erősíti az immunrendszert, antioxidánsokban gazdag, fertőtlenítő, vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatású. Gyakran használják székrekedés és szabálytalan széklet esetén, húgyúti fertőzések, gyomorfájdalmak kezelésére és étvágygerjesztésre. Az angolok egyik kedvence a kökény gin. Egyszerű az elkészítése:

Kökény gin

Hozzávalók: 450 g fagycsípte kökénybogyó, 250 g porcukor vagy cukor, 700 ml jó minőségű gin.

Elkészítése: Jól zárható üvegbe összetöltjük a hozzávalókat, és 2-3 hónapon keresztül állni hagyjuk. Időközönként jól átkeverjük, hogy az ízek összeérjenek. Karácsonykor finom italt varázsolhatunk az asztalra.

korábban írtuk

Demeter Melinda: A jövő elkezdődött
Demeter Melinda: A jövő elkezdődött

A minap, iskolába menet, két negyedikes-forma gyerek mellett elhaladva, egy beszélgetésre lettem figyelmes. Az egyikőjük azt újságolta a társának, hogy percek alatt készült el a román házi feladattal, mert a Google-fordítóval lefordíttatta.