Akárhányszor kimegyek a kertbe, mindig azzal szembesülök, hogy nem elég nagy a kosaram ahhoz, hogy az áldást begyűjtsem. Mindig több van, mint amire számítottam. Ez a megajándékozottság érzése örömmel tölt el. Ahogy gondoskodtam a kertről, most a kert gondoskodik rólam. Van, amivel felkészüljek a termésben szűk évszakokra.
A magok kicsik, de bonyolultak és titokzatosak. Képesek arra, hogy hónapokra vagy évekre szüneteltessék növekedésüket, mégis életben maradnak, és a megfelelő pillanatban felébrednek tétlenségükből. Amikor nyugalmi állapotban vannak, anyagcseréjük jelentősen csökken, ami lehetővé teszi számukra, hogy hosszú ideig ellenálljanak a zord környezeti körülményeknek. A megért magokban a víztartalom kevesebb, mint tíz százalék.
Hogyha azonban a magokat valamilyen folyadékban (víz, alkohol, ecet) feloldjuk, tea, tinktúra vagy oximél formájában, megismerhetjük gyógyító potenciáljukat. Következzék a három kedvenc gyógynövényem és azok magjai:
Az útifű évelő növény, gyógyászati célokra a népi gyógyászat régóta használja. Környékünkön leginkább két fajtáját ismerjük, a lándzsás levelű (Plantago lanceolata) és a széleslevelű (Plantago major) útifüvet. Mivel nagyon jó szárazságtűrőek, bárhol megtalálhatóak, legyen az legelő, kaszáló, parlag, út széle, árkok mente. Gyűjtéskor figyeljünk arra, hogy a lelőhely tiszta, vegyszer- és pormentes legyen.
Ekkorra teljesen beérnek, színük barnára fordul, és készen állnak a begyűjtésre. A magfejeket kézzel szedjük le a növényről, ügyelve arra, hogy ne tépjük ki a növényt gyökerestől, és ne törjük le a teljes növényt. A begyűjtött magfejeket terítsük szét, és szárítsuk meg őket napos, meleg, szellős helyen. Miután teljesen megszáradtak, morzsoljuk össze őket a kezünk között, hogy a magok kihulljanak. Szitálással eltávolítjuk a maradék szennyeződéseket, a megtisztított magokat légmentes üvegbe zárjuk, és hűvös, sötét helyen tároljuk. A magok így akár 2 évig is eltarthatóak.
Az apró magvak különösen erős vízmegkötő anyagok, és megduzzadnak, amint folyadékkal érintkeznek. Alapvetően olyan élelmi rostok, amelyek serkentik a bélműködést. Fogyaszthatjuk például müzlihez, vagy szórhatjuk levesekbe is. Ha a magokat használat előtt kávédarálóval enyhén ledaráljuk, akkor az értékes olajaik jobban felszívódnak a bélrendszerben.
Az útifűmag általában biztonságosan fogyasztható, de ritka esetekben allergiás reakciókat okozhat. Ezért várandós vagy szoptató nők, valamint krónikus betegségben szenvedők konzultáljanak orvosukkal fogyasztás előtt!
A csalán nem csak tavasszal nagyszerű vitaminbomba, hanem a nyár végén is. A csalánmag ugyanis egy igazi superfood, általában augusztustól október-novemberig gyűjthető. A nőstény csalán terméseit szedjük előszeretettel, mert állítólag tápanyagokban gazdagabbak. Arról lehet felismerni őket, hogy a csalánról csokrokban lógnak lefelé a súlyuk miatt. A magokat ettől a pillanattól kezdve lehet gyűjteni, de csak akkor érettek igazán, ha enyhén barnás színűek. Ekkor alakul ki a diós ízük is.
Sok más egészséges maggal ellentétben,
Ha nyersen fogyasztjük, minden tápanyagát megőrizzük. Ha salátára szórjuk, érdemes serpenyőben röviden felmelegíteni, így intenzívebbé válik a diós íz.
Tartósítása egyszerű szárítással történik, és légmentes tárolást igényel. A csalánmagok alkalmasak levesek, mártások vagy szószok finomítására is. Számos fontos ásványi anyagot és vitaminokat tartalmaz, például vasat, kalciumot, magnéziumot, C- és B-vitaminokat. Magas fehérje- és rosttartalommal rendelkezik. Hozzájárul a látás javításához, valamint megtartásához. Régen tiltott volt szerzeteseknek csalánmagot fogyasztani, mert növelheti a szexuális vágyat.
A sárgarépa őseként, a gyökere – bár vékony és rostos – ehető. A levele ételízesítőként, magja köménymaghoz hasonlóan használható. Olajat is nyernek belőle, amit a kozmetikai iparban és ételízesítőként használnak. Régen sokféle betegség ellen használták, főként tisztító teakúraként. A természetes csapadék a legszárazabb időszakban is elegendő a számára. Bármilyen talajon megterem, jól bírja a meszes, sőt az enyhén szikes körülményeket is, hiszen erős karógyökere mélyre hatol. Nagyon jó rovarcsalogató. A virágát sok beporzó látogatja, a levelén fecskefarkú lepkék hernyói élnek, elszáradt kóróját a pókok szeretik.
A vadmurok szépségével ragadja meg a figyelmet. A finom virágai közepén egy sötét kis virág található, ami megmozgatja az emberek fantáziáját. A legenda szerint az angol királynő ujjának vércseppje, miután megszúrta magát egy tűvel.
A magjából készült tea serkenti a menstruációt, és állítólag még fogamzásgátló hatása is van. Várandós nőknek ezért kerülniük kell a fogyasztását. A vadmurok tea hatékony gyógyír a puffadásra is, úgy mint a kömény. Külsőleg alkalmazva, a magokból nyert olaj jótékony hatással van a bőrre. Hűsítő hatású enyhe leégés esetén, és simító hatású, mint az öregedésgátló krémek adalékanyaga. Házilag érdemes hidrolátumot készíteni belőle.
korábban írtuk
A citromfű „szívvigasztaló”, az orbáncfű a lélek napfénye – Pihenjünk gyógynövényekkel
Egész évben nyomjuk az igát, benne vagyunk a taposómalomban, és arra gondolunk, hogy a nyári szabadság alatt majd leállunk, megpihenünk, regenerálódunk, feltöltődünk. Majd ott, ahová utazunk, akkor majd megtörténik a változás…