Mindenképp szeretnénk az éves fáradtságot pihenéssel kompenzálni. Kilépni a mókuskerékből. Ezzel párhuzamosan gyakran egy belső nyugtalanság is helyet teremt magának augusztusban. Mindjárt lejár a nyár, lejár a szabadságolás, kezdődik az iskola, folytatódik a mindennapi, megszokott munka. Talán ebből azt is sejtjük, hogy nem is a szabadság a legfontosabb eszköz arra, hogy a testi-lelki fáradtságból kipihenjük magunkat, és kiegyensúlyozottan lépjünk vissza a hétköznapok forgásába.
Ha rátekintünk a valóságra, azzal szembesülünk gyakran, hogy
És akkor hogyan tovább a következő szabadságig? Talán érdemes lenne a mindennapjainkba becsempészni a csendes perceket, a nyugalmi pillanatokat, amelyek megtartanak. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen visszavonulunk a világból, hanem inkább behozzuk, beépítjük a hétköznapi rutinjainkba mindazt, ami testileg-lelkileg pihentet. A feltöltődést nem az új látvány adja meg, hanem a mi belső rálátásunk a természetre, környezetre.
Ülni egy patak, tó vagy tenger partján és ráhangolódni a víz himbálózására, beleengedni magunkat annak ringatásába. Kifeküdni egy hegyoldalba és megfigyelni a csúcsokat, vagy épp a csillagokat, hallgatni a közeli bokrok zizegését, a csendet, madarak éneke között.
Finomra hangolódunk már csak attól is, ha a kezünkkel végigkísérjük egy fa erezetét, az ujjaink között szétmorzsoljuk egy illatos növény szirmait vagy leveleit. Vagy a figyelmünket a részletekre irányítjuk, és hagyjuk, hogy ott megpihenjen.
Gyerekkorom egyik visszatérő foglalkozása volt a hangyák megfigyelése a házunk és a bejáró közötti résben. Ma már tudom, hogy ezek a csendes pillanatok, momentumok töltik a testet és a lelket, és összekötnek valamivel, aminek én csak egy része vagyok.
A természet nem csak a látványával, de növényeivel is a javunkra válik. Nyugtató gyógynövények segítségével könnyebb visszanyerni az egyensúlyt. Bizonyos gyógynövények segítenek megerősíteni és regenerálni az idegrendszert, ugyanakkor a gyomrunkra is nyugtató hatással vannak. Íme néhány példa:
„A kamillának a Teremtő a testben lévő fájdalom csillapításának erejét adta.” (K.H. Waggerl)
A kamilla nyugtató és fájdalomcsillapító hatását elődeink is ismerték. Jótékony tulajdonságaival a fejfájás, az álmatlanság, az ingerlékenység és a gyomor megnyugtatásában játszik szerepet. A kamillavirág intenzíven nyugtató, pihentető és kiegyensúlyozó hatású, ami ellazuláshoz vezet. Ez a növény csökkenti a hektikusságot és a stresszt is. Gyomorpanaszokra forrázunk le 3 teáskanál kamillavirágot 250 ml vízzel, fedjük le, és hagyjuk 10 percig ázni, majd szűrjük le, és kortyonként igyuk.
Kiegyensúlyozó, mentálisan gyengéden stimuláló és nyugtató tulajdonságainak köszönhetően a citromfű – a kamillához hasonlóan – segíthet az idegek megnyugtatásában és a nyugodt alvásritmus helyreállításában. A köznyelvben „szívvigasztalóként” is ismert növény különösen az ideges szívpanaszokat enyhíti. Tanninokat, keserűanyagokat, flavonoidokat és illóolajat tartalmaz, amelyek nyugtató hatásúak, és megnyugtatják a központi idegrendszert. Kényeztessük magunkat esténként egy csésze citromfűteával.
Az orbáncfű számos fontos összetevőt tartalmaz, amelyek pozitív hatással vannak az egészségre. A legfontosabb a hiperforin, egy antidepresszáns hatású hatóanyag, amelyről a „lélek napfénye” vagy „lélekbalzsam” nevet is kapta ez a növény. Nyugtató tulajdonságainak köszönhetően, az orbáncfű segíthet szorongás, alvászavarok, idegesség és depresszió esetén, és igazi gyógyír a lelkünknek.
Próbáljuk ki az orbáncfű tinktúrát is, hiszen a növény alkoholos kivonata támogatja a fiziológiás hangulatváltozásokat. Javasolt naponta kétszer 15 cseppet vízzel hígítva bevenni étkezések között.
A legjobb teák hasmenés ellen a borsmenta, édeskömény, gyömbér, áfonya, sóska vagy lórom.
A sóska vizelethajtó és vértisztító hatású, és semlegesíti a méreganyagokat. Sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz, ami segíthet a fáradtság leküzdésében. Serkentő hatással van a vérkeringésre, az emésztésre és az immunrendszerre. Már kis mennyiségben is vértisztító hatású, és segíti az emésztést. Sebastian Kneipp (német katolikus pap, természetgyógyász, a világhírű Kneipp-kúra kifejlesztője – szerk. megj.) szerint „jó orvosság és kiváló táplálék a betegek számára, mivel tisztítja és javítja a vért”.
Ha készítünk magunknak egy csésze teát, és egy nyugodt pillanatban élvezzük, lecsendesíthetjük gondolatainkat, ellazulhatunk és feltöltődhetünk az előttünk álló napi feladatokra. A kedvenc teánk csodálatos íze pedig csak fokozza a hatást.
korábban írtuk
Kommenteltek, tehát vagyok – A „fiatalító” alkalmazás nyomában
Sztárarcok, hősnők, huncut apácák árasztották el a Facebook hírfolyamunkat a közelmúltban. A My Puzzles applikáció a mesterséges intelligencia segítségével varázsolja a profilképeket álomszéppé. Ám mára tudjuk: az interneten semmi nincs ingyen.