Pakot Mónika: Házi gyógymódok légúti betegségek ellen Teadélután

A légzés az élet jele. A légzésünk milyensége kihatással van a lelkiállapotunkra is. Aki otthonosan mozog a meditációban, vagy jógázik, tudja, hogy a gyakorlatok során igyekszünk kapcsolatba lépni a testünkkel, és a légzésünk által befolyásolni a közérzetünket. Ezek a tapasztalások segítségünkre lehetnek a meghűléses betegségek során is.

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Az éberen figyelő gyakorlatok során egyre inkább tudatában leszünk a légzésünknek, a légzésre irányuló figyelmünk egyre stabilabbá válik, és így egyre inkább le tudjuk nyugtatni a testünket és az elménket. Így végül a légzés tudatosításának segítségével megtanulhatjuk másképp kezelni a stresszt és az élet feszültségeit. Ezek a tapasztalások segítségünkre lehetnek a meghűléses betegségek során is, hiszen a folyamatos köhögés nem csak a légzőjáratokat teszi próbára, de görcsbe fogja a hát- és hasizmokat is.

A náthát, torokfájást, megfázást egyaránt okozhatja baktérium és vírus is. A tünetek mindkét esetben nagyon hasonlóak, de más kezeléseket igényelnek. Az alábbi házi gyógymódok által könnyebben átvészeljük az ilyen típusú megbetegedést.

Elhúzódó megbetegedések esetén azonban érdemes mindenképp orvossal konzultálni!

Nagyon hatékony védelmet jelent a fertőzésekkel szemben az elegendő alvás, a kiegyensúlyozott, vitamindús táplálkozás, a friss levegőn végzett mozgás, séta és az immunrendszer általános erősítése mellett a gondos kézhigiénia és a kézfogás mellőzése. De ha mégis elkaptuk a fertőzést, mire számíthatunk? Egy német közmondás úgy tartja, hogy egy meghűlés 3 napig jön, 3 napig marad, és 3 napig megy. Ebben az időszakban az alábbi javaslatokat érdemes betartani:

Pihenés és regenerálódás: mindenekelőtt

elegendő pihenésre, türelemre és maximális stresszcsökkentésre van szükségünk,
mivel a stressz gyengíti az immunrendszert. A mottó tehát: pihenjünk. Ne sportoljunk, és ne kezdjük újra túl hamar.

Elegendő páratartalom: reggel és este, alvás előtt, szellőztessünk a lakásban. A száraz levegő irritálja a nyálkahártyákat. Ennek megelőzésére nedves törölközőt teríthetünk a fűtőtestre, vagy egy tál vizet helyezhetünk a szobába. A szauna azonban nem ajánlott, amikor betegek vagyunk.

Kerüljük a hőmérséklet-ingadozást, a port és a füstöt:

a dohányzás mellőzése mellett az is hasznos, ha elkerüljük a hőmérséklet-ingadozást a belélegzett levegőben. Ha tehát egy jól fűtött lakásból ki szeretnénk menni a hidegbe egy rövid sétára, tekerjünk sálat a szájra és az orrunkra.

Igyunk sok folyadékot: a fokozott folyadékbevitel, tea, leves vagy víz formájában nemcsak a nyálkahártyát tartja nedvesen, hanem segít más vírusok vagy baktériumok elszállításában is a szájból és a torokból a gyomorba. Magas láz esetén 3-4 liter folyadékra is szükségünk van naponta. Ilyenkor jól jön az erőleves, húsleves, köménymagleves vagy a francia hagymaleves.

Inhalálás sóval, kamillával, esetleg illóolajokkal:

az inhalálás szintén segíthet a megrekedt váladék fellazításában. A hagyományos módszer, amikor a fejünket egy tál gőzölgő víz fölé tartjuk, és egy törölközőt teszünk rá, az alsó légutakra is hat. 1-2 liter vízbe ajánlott 20 gramm – parajdi, nem jódozott! – sót tenni, és kamillát vagy illóolajat.

Erőteljes köhögés esetén mire érdemes figyelni?

Általában a betegség kezdetén száraz köhögéssel szembesülünk, majd ezt követi a mellkasi, hurutos köhögés. Száraz köhögés esetén érdemes olyan készítményeket használni, ami segíti a köhögés nyálkásítását. Amit jómagam is rendszeresen használok, az a sokoldalú hagyma. A hagymatokány puliszkával kiváló eledel. De ha a hagymatokányból fűszerezés előtt elkülönítünk egy adagot, és azt összekeverjük puliszkaliszttel, víz hozzáadásával, az így elkészített massza kiváló mellkasi borogatásra.

A mézes hagymaszirupot még a gyerekek is elfogadják.

Elkészítése: vágjunk apróra két közepes hagymát, majd tegyük egy zárható befőttesüvegbe, és öntsünk rá annyi mézet, hogy teljesen ellepje. Egy éjszakára állni hagyjuk, és reggel leszűrjük. A hagymaszirup vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag köhögéscsillapító. Száraz köhögésre fogyaszthatunk még kakukkfüvet, útifüvet (igaz, hogy szárított formában kevesebb a nyálkaoldó hatóanyag benne), szobahőmérsékletű káposztalevet.

Amikor már érezzük, hogy a köhögésünk hurutos, tehát a lerakódás, a váladék és salakanyag kezd felszakadozni, akkor ezt a folyamatot kell segíteni, tehát más készítményeket alkalmazunk, pl.

mézzel összekevert gyömbér, retek, torma, kurkuma.

Ezeknek elsősorban fertőtlenítő és szárító hatásuk van. A teakeverékek, amit ebben az időszakban használunk, tartalmazhatnak apróbojtorjánt, szurokfüvet, citromfüvet, mentát, kakukkfüvet, bodzavirágot, réti legyezőfüvet, zsályát. Mindenképp figyeljünk arra, hogy ne forrón fogyasszuk, mert például a száraz köhögés esetében irritálja a légutakat. Érdemes kísérletezni a gyógynövényekkel, és megfigyelni, hogy melyik készítmény milyen hatással van ránk.

A személyes tapasztalat a legjobb orvosság.

Magas láz esetén a sokak által ismert Kneipp terápia különböző borogatásokat, leöntéseket, zuhanyokat használ. Ezek megismertetése egy külön fejezetet igényelne, ami azonban ennél sokkal egyszerűbb, ha fogunk néhány nyers burgonyát, lereszeljük, és a talpunkra kötjük, majd a lábunkat jól betakarjuk. Rövid időn belül lehúzza a lázat. Gyerekkoromban az almaecetes borogatást használták a szüleim, ami ugyancsak segítette a láz csökkentését.

korábban írtuk

Természetes stresszoldók – a fermentált ételek
Természetes stresszoldók – a fermentált ételek

Manapság, amikor a világ stressz-szintje magasabb, mint bármikor, rendkívül fontos, hogy ismerjünk minél több olyan módszert, amely kedvezően hat a lelki egészségünkre.