Ha nem megoldható a természetbarangolás, akkor keressük meg a mindenapjainkban azokat a pillanatokat, amikor a belső csendre figyelünk. Talán ismerős az a gyakorlat, amikor egy foglalkozáson arra kéri a csoportvezető a résztvevőket, hogy csukják be a szemüket, és amikor úgy érzik, hogy lejárt az egy perc, akkor nyissák ki. Ilyenkor megtapasztaljuk, hogy
Járjuk körbe a belső tájainkat, a lelki környezetünket, és tekintsük végig, hogy mi minden táplálja, erősíti azt. Elmélkedéseink közben fogyasszunk nyugtató hatású teákat, mint például orbáncfű, levendula vagy menta. Ha különlegessé kívánjuk tenni egy-egy esténket a családban, olvassunk egymásnak történeteket, és kortyolgassunk gyümölcspuncsot.
Téli időszakban figyeljünk a bőrünk ápolására is, hiszen több szerepet tölt be egyszerre. Védőgátat képez belső szerveink és a külvilág között, szabályozza a testhőmérsékletet, és egyben elsődleges érzékszervünk is. A bőr funkcióját közvetlenül befolyásolja a bőr egészsége és szerkezete, és az, ahogyan a bőrünket kezeljük. A bőrünkkel való bánásmódunk közvetlen hatással van a működésére. Különösen ebben az időszakban, a kinti hideg és a benti meleg terek nagyon szárítják a bőrünket. Ezért
Zuhanyzáskor használjunk saját készítésű testradírt. A bőr felhám rétegének kicserélődését támogatja ugyanis a testradír, amelynek a segítségével eltávolítjuk az elhalt hámsejteket. Így a bőr selymes, puha tapintású lesz.
Hozzávalók: 1/2 csésze őrölt kávé, 1/2 csésze olíva-, lenmag- vagy szőlőmagolaj, illóolaj (ha kéznél van)
Az elkészített masszát variálhatjuk kedvünkre, tehetünk több olajat vagy kevesebbet. A kávét helyettesíthetjük darált mákkal vagy barnacukorral.
Arcunk és ajkunk nagyon érzékeny, ezért különös figyelmet érdemelnek, itt érdemes más készítményeket alkalmazni.
Az alábbi arcmaszk nem csak egy szuper vitaminbomba a bőrnek, de rengeteg nedvességgel is ellátja azt, védi a bőrt a korai öregedés ellen.
Hozzávalók: 2 sárgarépa, 1 evőkanál méz, 1 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál frissen facsart citromlé
Hámozzuk meg mindkét sárgarépát, és vízben főzzük puhára. Ezután botmixerrel pürésítsük. Keverjünk bele egy-egy evőkanál mézet és olívaolajat, és adjuk hozzá a frissen facsart citromlevet. Vigyük fel az öregedésgátló arcmaszkot a megtisztított arcra, és hagyjuk rajta 15 percig. Ezután langyos vízzel öblítsük le.
Hozzávalók: 50 ml hidegen sajtolt bio olaj (pl. olívaolaj), 1 teáskanál méz, 5 g méhviasz.
Tegyük az olajat, a mézet és a méhviaszt egy kisebb méretű inox lábosba, és kezdjük el lassan melegíteni, keverni, amíg az összetevők felolvadnak. Ha illatosan szeretjük, adjunk hozzá 1 csepp illóolajat. Ha cseppfolyós állaga lett, töltsük kis zárható tégelyekbe, amelyeket magunkkal tudunk vinni. Az így elkészített balzsam véd a szárazság ellen, puhává és rugalmassá teszi a bőrt. Lábápolásra és száraz területekre, pl. könyökre is nagyszerű. Eltarthatósági idő maximum 1-2 hónap, hűtőben tárolva.
Hetente egy-két alkalommal, áztassuk esténként a lábunkat almaecetes és sós vízben. Így könnyebben távoznak a méreganyagok a testünkből, az ecet antibakteriális hatása megfékezni a láb- és körömgomba kialakulását.
Öntsünk egy csésze almaecetet egy normál méretű kád meleg vizébe. Áztassuk a bőrünket 15-20 percig ebben a fürdőben. Az ecetes fürdő segít kiegyensúlyozni a bőr pH-értékét, és megakadályozza, hogy túl zsíros vagy túl száraz legyen.
Ha ránk kacsint egy hópille, és sokadmagával fehérbe borítja a tájat, menjünk ki a természetbe egyedül, vagy olyan társsal, aki ugyancsak csendre vágyik.
A kinti környezet segít kitágítani a belső időnket, amikor céltalanul bolyongunk, meg-megállva, és tekintetünkkel végigkísérve egy-egy hópehely néma táncát. Mustó Péter jezsuita szerzetes gondolatával élve: csendben születik az élet.
korábban írtuk
Pakot Mónika: Gyógynövényekkel az adventi időszakban
Advent az elmélkedés, a befele fordulás ideje. Megnyugvás, a lélek kap teret. Ahogyan rövidülnek a nappalok, elhalványulnak a színek körülöttünk, a természet elcsendesedik, a pompás őszi színek gazdagságát a korai sötétedés, a szürke köd, eső váltja föl.