Pakot Mónika: Számomra az a jó bőrápolószer, amit meg is lehet enni Teadélután

„Jó bőrben van”, „nem lennék az ő bőrében”, és van, amikor jól érezzük magunkat a bőrünkben… Olyan megfogalmazások, amelyek arról árulkodnak, hogy a bőrünk az első számú névjegykártyánk, még mielőtt megszólalnánk. Ennek ellenére, általában tudjuk azt, hogy miért szorul görcsbe a gyomrunk, vagy mitől fáj a fejünk, miért ráz ki a hideg, de ritkán értjük a bőrünket, bármennyire is nyitottan hordozza, kommunikálja az információkat.

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

A bőrnek kulcsfontosságú szerepe van közérzetünk szempontjából. Sokat tanulhatunk tőle, ha üzeneteit tudjuk értelmezni. Bőrünk árulkodik a táplálkozásunkról, a saját magunkról történő gondoskodás első számú történetmesélője. Elárulja, hogy fiatalok vagyunk vagy idősek, egészségesek vagy betegek, nyugodtak vagy stresszesek. És persze azt is, hogy vonzónak találjuk-e a másik embert vagy sem. Az emberi bőr szervezetünk legfontosabb kapcsolódási pontja a külvilággal, ugyanakkor első számú védelmi vonala is. Lehetővé teszi számunkra, hogy érezzük az érintést, megvéd minket a betegségektől, de számos ingerre is ad visszajelzést – legyen az hőmérséklet, stressz vagy táplálkozás. Így nem csoda, hogy időről időre fáradtan, érzékenyen, sérülékenyen reagál az impulzusokra.

Jó okunk van tehát arra, hogy vigyázzunk rá, és alaposan gondoskodjunk róla.

Ma már azt is tudjuk, hogy nagyon szoros kölcsönhatás van a psziché és a bőr között. A krónikus bőrbetegségek több mint kétharmadát pszichológiai problémák okozzák, írja egy, a bochumi egyetemen végzett kutatás. De fordítva is igaz: a rossz bőr érzelmi életünkre is hatással van. Egy ördögi kör, ami interdiszciplináris megközelítést igényel.

A gyógynövényeket mindig is használták a szépség megőrzésére, külsőleg és belsőleg egyaránt. Bőrre – igényeitől függően – számos gyógynövényt válogathatunk, és összeállíthatjuk saját, egyéni szépségprogramunkat. Ezeket tinktúrák, teák, borogatások, fürdőadalékok, kenőcsök vagy krémek formájában hasznosíthatjuk. Számomra az a jó bőrápoló szer, amit meg is lehet enni. Az alábbiakban néhány gyógynövény felhasználási módozatait és hatásait mutatjuk be.

Citromfű – Melissa officinalis

A teanövényként is ismert citromfű értékes társa bőrünknek. A citromfű illóolaja nagyon drága.

Alkalmazás: Tinktúra, olajkivonat, kenőcs, krém, fürdőadalék, hidrolátum formájában otthonunkba is behozhatjuk a növény erejét, és felhasználhatjuk kozmetikumainkhoz. Használhatjuk irritált, viszkető bőr, bőrpír, rovarcsípés, gyulladt bőr, ekcéma, fekélyek, napégés ellen, vagy herpesz elleni ajakírként is. Hatása serkentő, gombaölő, vírusellenes, fájdalomcsillapító, antibakteriális, nyugtató, hűsítő. A növénynek felhasználhatjuk a leveleit, virágait és a szárait is. Általában májustól augusztusig, szeptemberig gyűjtjük.

Hidratáló arcmaszk:

Hozzávalók: 1 marék friss citromfűlevél, 100 g bio joghurt vagy túró, 1 evőkanál méz

Elkészítése: Aprítsuk fel a citromfűleveleket, és keverjük össze a joghurttal vagy túróval, majd keverjük bele a mézet. Vigyük fel a maszkot az arcra, a nyakra és a dekoltázsra, és hagyjuk rajta 15 percig. Langyos vízzel mossuk le.

Körömvirág – Calendula officinalis

A körömvirág egy nagyon jó gyógyhatású növény, amelyet már a 12. század óta használnak. Gyulladáscsökkentő és sebgyógyító tulajdonságait kenőcsökben és krémekben lehet hasznosítani. A természetben ritkán fordul elő, de a kertben könnyen termeszthető. Gyönyörű virágai többek között illóolajokat, keserű anyagokat és tanninokat tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok teszik a bőrápolás „mindenesévé”.

Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, nyákoldó, összehúzó hatású. Felhasználhatók a virágok és levelek egyaránt.

Alkalmazzuk tinktúra, olajkivonat, kenőcs, krém, arctonik, hajöblítő, és hidtrolátum formájában. Gyógyhatással van az ekcémára, égési sérülésekre, sebekre, gyulladt és irritált bőrre, kipirosodott bőrre, napégésre, hegek kezelésére, alkalmas csecsemő- és gyermekápolásra, tinktúraként szemölcsökre és tyúkszemekre is.

Csalán – Urtica dioica

Nyugtatja a bőrt, csökkentheti a bőrpírt és az irritációt, valamint hidratál. A csalán leveléből készült csalánkivonat tonizáló és összehúzó hatású, ez csökkentheti a kisebb bőrsérüléseket, öregedésgátlóként is használhatjuk. Vitalizáló, immunerősítő, tonizáló, vérkeringést serkentő, gyulladáscsökkentő, élénkítő hatású.

A növény felhasználható részei a levelek, magvak, valamint a gyökér.

Alkalmazhatjuk tinktúra, olajkivonat, kenőcs, hajkondicionáló, arctonikok formájában, valamint borotválkozás utáni ápolásként is. Gyógyító hatással van az irritációra, bőrpírra, ekcémára, pikkelysömörre, pattanásokra, hajhullásra, zsíros fejbőrre.

Tipp:
Nyáron bőrpír vagy égés esetén gyors és hatékony beavatkozásra van szükség. Kenjünk hideg túrót vagy joghurtot az érintett területekre. De levezethetjük a bőrpírt tejjel vagy kefirrel is. Egy másik gyors segítség, ha friss uborka- vagy burgonyaszeleteket helyezünk az égési területre. Nagyon fontos kiemelni, hogy ezek a készítmények a napégésnél alkalmazhatóak, azaz az első fokú égéseknél. Súlyosabb esetekkel orvoshoz kell fordulni!

Orbáncfű – Hypericum perforatum

Egy nagyszerű gyógynövényünk, ami a bőrt és a lelket egyaránt táplálja. Ha teaként használjuk, nyugtató hatása van, a közérzetünket javítja. Különösen stresszes időszakban, vagy estére érdemes teaként fogyasztani. De lehetőségünk van az orbáncfűből olajat is készíteni, ami a napégette bőrt táplálja. A frissen szedett, virágzásban lévő orbáncfüvet kevés levéllel együtt, ollóval minél kisebb darabokra aprítjuk, amellyel a befőttesüveget maximum 2/3-ig megtöltjük. Ezt követően az üveget teljesen feltöltjük hidegen sajtolt olíva- vagy szezámmagolajjal, kupakjával lezárjuk, és minimum 2, de inkább 4-6 hétre napsütésre kitesszük.

Érdemes naponta átforgatni, átrázni. Ha elkészült, leszűrjük, és sötét üvegben tároljuk. Nap okozta égés esetén masszírozzuk be finoman a bőrbe.

Ezt követően azonban nem szabad nap érje a bőrünket, hiszen az olaj hozzájárul fényérzékenység kóros fokozódásához! Ezért ajánlott az esti alkalmazása.

A gyógynövények könnyen és egyszerűen beépíthetők a napi bőrápolási rutinba. Egy házi készítésű kenőcs, amelyhez pontosan tudod, hogy milyen összetevőket használtál fel, és amelyet – különösen a gyerekek esetében fontos ez – nyugodtan a szádba is vehetsz, még nagyobb élményt nyújt, és jót tesz a „zöld lelkiismeretnek” is.

korábban írtuk

Fekete István: Online „könnyű” jelen lenni – A képernyőidő sötét oldala
Fekete István: Online „könnyű” jelen lenni – A képernyőidő sötét oldala

Számtalan cikket olvastál arról, milyen káros hatással van a túlzott képernyőidő a gyerekekre. Rengeteg tanulmány született, „ki lehet olvasni” az internetet, hogy okuljon az ember belőle. De most nem a gyerekekről szeretnék írni, hanem a felnőttekről.