Flexibilis, azaz rugalmas vegetáriánus étkezés – ezt jelenti a flexitáriánus. Sok zöldség és gyümölcs fogyasztására sarkall, de megengedi azt is, hogy néha húst együnk. Azt mondják, a flexitáriánus életmód a jövő, és segíthet meghosszabbítani bolygónk életét is. Klímakutatók szerint ugyanis a
részben vagy egészen növényalapú étrendek nagymértékben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a Föld ökológiai szisztémája újra egyensúlyba kerüljön.
Ez az étrend most azért került középpontba, mert a vegán vagy vegetáriánus életmóddal szemben meggyőzheti azokat is, akik nem tudnak vagy nem akarnak lemondani a húsfogyasztásról. Egyébként biztosan sokan vannak már, akik flexitáriánus életmódot követnek, csak nem is tudnak arról, hogy van ennek konkrét megnevezése is.
Mit ehet egy flexitáriánus?
Dawn Jackson Blatner dietetikus alkotta meg ezt a „megengedő diétát”, amelynek nincsenek kőbe vésett szabályai, van azonban néhány alapelve, amit követni kell.
Például:
– főleg gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonákat fogyasszunk
– állati eredetű fehérje helyett válasszunk inkább növényi fehérjéket (szója és belőle készült termékek pl. tofu, hüvelyesek)
– válasszunk növényi tejpótló italokat: mandula-, rizs-, zabtej stb.
– együnk naponta dióféléket, mandulát és olajos magvakat
– legyünk rugalmasak, együnk időnként húst és állati eredetű termékeket is, hiszen a hangsúly az egyensúlyon van
– ha tehetjük, ne vásároljunk és ne együnk feldolgozott ételeket (feldolgozott húsok, pékáru, gyorséttermi kaják); minél kevésbé feldolgozott egy élelmiszer, annál jobb
– cukrot tartalmazó ételeket, édességeket mértékkel fogyasszunk
– folyadékként pedig igyunk vizet, teát és kávét.
Az állati eredetű alapanyagoknál érdemes figyelni arra, hogy szabadon tartott, legeltetett állatok húsát és azok termékeit válasszuk.
Még fogyhatunk is!
Számos kutatás bebizonyította már, hogy azoknál, akik lemondanak az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásáról, optimalizálódik a testsúly. Így nem meglepő, hogy a flexitáriánus étrenddel is lehet fogyni. Ez főként annak köszönhető, hogy ha erre az útra térünk rá, búcsút mondunk a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának, és több alacsony kalóriatartalmú zöldséget eszünk. A szakemberek úgy fogalmaznak, hogy
egy jól összeállított, kiegyensúlyozott flexitáriánus étrend hozzájárulhat a testsúly optimalizálásához.
És ez nem minden: egyes krónikus betegségek, mint pl. a szív- és érrendszeri-, némely daganatos és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkenéséhez is hozzájárulhat a megnövekedett rostbevitel. A gyümölcsök, zöldségek, diófélék, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek számos olyan tápanyagot, többek között antioxidánsokat tartalmaznak, amelyeknek nagy szerepe van egyes daganatos betegségek megelőzésében.