Khm, khm…itt a tavasz. Aztán meg a bikiniszezon, még akkor is, ha ez egyelőre távoli álom. De örök optimista vagyok, s hiszem, hogy kitehetjük még idén közszemlére fürdődresszes önmagunkat. És ugye nem akarunk a sok heti bezártság után azért nem menni a világ napos oldalára, mert nem férünk bele a fürdőruhánkba? Persze, hogy nem. Ám most nincs itt az ideje a különleges fogyókúráknak sem. Egyrészt, mert nehezebb beszerezni a hozzávalókat, másrészt, mert a táplálék-megvonás ingerlékennyé tesz, ami, ugye, szintén nem hiányzik.
Mit tehetünk tehát, hogy megmaradjunk egészségesnek, ne hízzunk el és keveset kelljen bevásárolni járni. Szilágyi Karola dietetikus adott néhány tippet.
Minden a vásárlással kezdődik – mondja. Jó, ha nagyobb bevásárlásokat tartunk, amivel biztosítjuk a család számára a héti-kétheti ételmennyiséget, hogy minél kevesebbszer kelljen kimozdulni otthonról. Ideális, ha megírjuk előre a heti menüt, és ez alapján készítünk bevásárló listát. Ez két okból is jó: egyrészt éppen azt vesszük meg, amire szükségünk van, és nem fognak az ételek megromlani, roskadozni a polcokon. A másik pedig az, hogy pontosan tudjuk követni a leírtakat. Így nem fogunk 5 percenként bekapni valamit, hanem betartjuk a főétkezéseket és az esetleges kisétkezéseket. Nem fogunk össze-vissza főzni, s mindent egyszerre megenni, hanem beosztva: ami romlandó a hét első, ami pedig tovább eláll, a hét második felében.
Amikor már néhány nap vagy egy hét is eltelt a bevásárlás óta, válasszunk gyökérzöldségeket (murok, zeller, retek), de a paprika is viszonylag sokáig eláll, és ezekből készítsünk salátákat.
A dietetikus ajánlata: reszelt sárgarépa, reszelt zeller, reszelt alma, erre pedig öntet olívaolajból, kevés vízből, oregánóval, sóval, borssal fűszerezve.
A mirelit zöldségek, gyümölcsök is megoldást jelenthetnek ebben az időszakban. Bármikor elővehető a fagyasztóból és felhasználható a zöldpaszuly, brokkoli, karfiol – ráadásul ezeknek a kalóriatartalma is nagyon alacsony.
Tehéntúró, mozzarella, telemea – azok a tejtermékek, amelyeket a közönséges hétköznapokon leginkább használunk, a hamar romló ételek közé tartoznak. Ezért a legjobb, ha keményebb sajtot választunk, az sokáig eláll.
– Stresszhelyzetben és tennivaló hiányában (most mindkét helyzet fennállhat) sokkal több édességet eszünk. Hogyan ne zabáljunk meg naponta egy tábla csokit?
– Tudatossággal, mindenekelőtt – mondja Szilágyi Karola.
Én szoktam különböző ízvilágú smoothie-kat is készíteni. Kedvencem: citromlé, kurkuma, gyömbér, kevés méz és víz – ez amellett, hogy csökkenti az éhségérzetet és az édesség iránti vágyat, nagyon jó immunerősítő is.
De jöhet az erdei gyümölcs-joghurt kombináció, vagy a spenót (lehet fagyasztott is), gyömbér, ananász összetételű smoothie. Ugyanakkor felvághatunk magunknak murok és zeller darabkákat, zellerszárat, belemártogathatjuk humuszba, tehéntúrókrémbe amikor ránk jön a nasizhatnék.
Ne vásároljunk be nasikból, mert azokat unalmunkban vagy tévénézés közben biztosan megesszük! – figyelmeztet a szakember, és azt is hozzáteszi, hogy amennyiben lehet, ne együnk olajban vagy zsírban készült ételeket, inkább pároljuk vagy süssük meg a sütőben, hiszen így is tudjuk csökkenteni a kalóriatartalmukat.
Kalóriadús, előre vásárolt szószok helyett készítsünk otthon finom mártogatóst: a joghurt-fokhagyma, joghurt-reszelt uborka szósz egy kis citromlével királyi.
Annak ellenére, hogy felhalmoztuk a kamrában, amennyire tudjuk, kerüljük a laska és a fehér liszt nagy mennyiségű fogyasztását, mert az akár székrekedést is okozhat, főleg a mostani ülő életmód mellett.
Most lehetőségünk van sokkal egészségesebben táplálkozni, mint amikor a nap nagyrészében nem vagyunk otthon. Van idő kigondolni, elkészíteni és nyugodtan megenni az ételt, ellentétben azzal, amikor futtában be kell kapnunk valamit az utcán.
Szóval, akár jól (egészségesen és vékonyan) is kijöhetünk ebből a szükség-időszakból, ne szúrjuk el!
Kiemelt kép: Shutterstock