Bárminemű közösségnek azonban csak akkor van ereje, ha valóban ugyanazok a célok motiválják tagjaikat, ha mind ugyanazt akarják, ha felelősséget vállalnak egymásért – így tart meg:
Ha felelősséget vállalunk egymásért.
Annyiszor volt politikai célokra használva, hatáskeltésként, pártzászlókra tűzve, annyiszor zengett megszentelt helyeken, hogy talán ki is üresedett, bele sem gondolunk, mit jelent a közösség megtartó ereje. Közösség nélkül az ember vegetál, magára van hagy(at)va. Ám senkit, legyen bármilyen egyszál egyedül, nem lehet egy közösség tagjává tenni akaratán kívül.
Az ember, gondoljunk csak az egyedülállókra, az egyedül élő idősekre, a betegekre, ha igénye van rá és talál (esetleg bevonják) olyan csoportba, ahol sorstársakra, segítőkre lel, életet is nyer.
Napjaink népszerű virtuális közösségeiben mi életszerű? – Ugron-Salat Imola, az egyik ilyen virtuális közösség létrehozója fogalmaz így: itt mindig van legalább egy ember, aki válaszol, aki éppen online van és elérhető... Tehát az elérhetőség a kulcsfontosságú ezekben a közösségekben. Mert van úgy, hogy most kell a segítség, nem holnap. Másutt viszont közelséget, ölelést, mosolyt kap az ember, azonnali reakciót, ami semmivel nem helyettesíthető.
Közösségeket kerestünk hát, olyanokat, melyek – működjenek bár a virtuális vagy a való világban – sok embert bevonzanak. A kérdés: Miben áll erejük?
Nyugdíj után is aktív közösségben
A háború utáni nehéz évek hívták életre az 1952-ben alakult Székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárát, mely mintegy 6400 udvarhelyszéki nyugdíjasnak máig aktív közössége: nem csak számos kultúrtevékenységet, de egészségügyi szolgáltatást is nyújtanak, gyógytornát tartanak – magyarázza Bitai Magdolna, a szervezet csillogó szemű elnöke. „A járvány előtt volt angol nyelvtanfolyamunk, van kórusunk, tánccsoportunk, volt modern tánc, van páros tánc, és nagyon sok rendezvényünk volt, mert ez a generáció szeret mulatni: a szüreti bál, a farsangi bál, a nőnapi mulatság mintegy 200 személyt mozgat meg a szó szoros értelmében is” – sorolja Magdi néni.
„Ha valaki belép hozzánk, tartozik egy közösséghez, ahol jó hangulat van, ahová fel kell öltözzön, ahol jól érzi magát.
Van egy klubunk, ahol römizni lehet, tavaly a férfiak kártyáztak is, ezen kívül nagyon sok kirándulást szervezünk, a tagságunk többsége nő. Egyedülálló, özvegy nők, akik nem ülnek autóba, hogy kiránduljanak valahová. Szinte nincs olyan kúria, kastély vagy természet-adta szépség a környéken, ahol ne jártunk volna. Voltunk színházi előadáson és operában Kolozsváron, Marosvásárhelyen, sokszor két autóbusszal megyünk, mert száz ember igényli ezt. Olyan is megtörtént, hogy hétfőtől hirdettük meg a jelentkezést, reggel 8-kor már a kapuban sorban álltak, hogy tudjanak feliratkozni. Aki nem akar besavanyodni otthon, annak mindenképp érdemes bekapcsolódnia” – összegzi tömören az aktív közösségi lét vitathatlan előnyeit Bitai Magdolna.
Anya főz, Anya olvas
„Ültem a 3 hónapos kisfiammal, és azon gondolkodtam, hogy ha elalszik, mit főzzek. Az internet receptár-adatában el lehet vesztődni és kevés, ami elsőre jól is sikerül (legalábbis nekem). Így létrehoztam egy FB-csoportot, ahová meghívtam ismerősöket, majd ők is hívtak másokat, és rövid időn belül az Anya főz csoport elérte a 900 tagot.” – meséli Ugron-Salat Imola.
Az online térben működő közösségek egyik legfontosabb „törvénye”, hogy a csoport tagjai elfogadják egymást, nincs kritizálás, ítélkezés.
Ahhoz, hogy sokáig fennmaradjon egy közösség arra van szükség, hogy együtt „mozduljon”. Az Anya főz csoport például már közös receptes könyvet adott ki, időnként licitet hirdetnek és rászoruló családokon, betegeken segítenek, legutóbb egy kislány hallókészülékének árát egy délután alatt összegyűjtötték.